82115148-70801012[1]

 

نماینده ارشد آژانس همکاری های بین المللی ژاپن( جایکا) در ایران گفت: با برداشته شدن تحریم های بین المللی روزهای بهتری برای ایران پیش بینی می شود و جایکا مصمم است در همکاری با کشور ایران سهم خوبی در توسعه این کشور ایفا کند.
کوهی ساتو روز پنجشنبه در یازدهمین نشست هم اندیشی توسعه گیلان که در محل سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد، افزود: اولویت جایکا اینست که پروژه های در دست اجرای این آژانس را به خوبی به پیش ببرد و به سرانجام برساند.
وی از آغاز فاز جدید پروژه حوزه سپید رود در استان گیلان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دستگاه های مختلف از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان ، محیط زیست و آب منطقه ای همکاری های لازم را برای این پروژه داشته باشند تا این پروژه ها را با کیفیت بهتری پیش ببریم.
ساتو با بیان این که همکاری ها در حوزه سپید رود از سال ها پیش آغاز شده است، گفت: بر تقویت این همکاری ها اهتمام داریم.
وی تصریح کرد: هدفمان اینست که مصرف خردمندانه آب و توزیع آب منطبق با نیازهای زیست محیطی را در کل حوزه داشته باشیم.
وی با اشاره به همکاری جایکا با ایران از سال ۱۹۵۷ اظهار کرد: از زمان همکاری جایکا ،یکهزارو ۷۴۴ نفر کارشناس در قالب تیم های مختلف به ایران اعزم شده اند.
ساتو با بیان اینکه همکاری جایکا با ایران در سه مدل وام، کمک بلا عوض و همکاری های فنی بوده است، تصریح کرد: سالانه پنج تا هشت میلیون دلار آمریکا صرف فعالیت های جایکا در ایران شده است.
وی با اشاره به کمک بلاعوض برای سد کارون ۴ اظهار کرد: ۴۵۰ میلیون دلار به دولت ایران در پروژه احداث سد کارون ۴ توسط جایکا کمک بلا عوض شده است.
وی تصریح کرد: از آنجایی که تحریم های بین المللی برداشته شده است ، به نظر می رسد روزهای بهتری را برای همکاری داشته باشیم.
وی به برخی پروژه های در حال اجرای این آژانس در ایران اشاره و بیان کرد: رفع آلودگی هوای تهران، کمک به توسعه پایدار کشاورزی در گلستان، و حفظ مرتع و جنگل چهار محال بختیاری از جمله پروژه های در حال اجراست.
ساتو با بیان اینکه درحال مطالعه و تدوین طرح جامع جزیره قشم هستیم، اظهار کرد: بهبود معیشت مردم بومی، حفاظت از منابع طبیعی و بهبود محیط زیست این جزیره از اهداف طرح توسعه پایدار جزیره قشم است.
نماینده ارشد جایکا در ایران با بیان اینکه همکاری در مدیریت بلایای طبیعی از سال‌های گذشته آغاز شده است، اظهار کرد: آمادگی برای مقابله با زلزله احتمالی تهران یکی از موضوعات همکاری بوده است.
وی اظهار کرد: همکاری های مان با کشورها ، در زمینه هایی همچون توسعه عادلانه شهر و روستا و کمک فنی به گسترش صنایع داخلی ، توسعه پایدار کشاورزی، بهداشت ، مدیریت منابع آب و حفاظت محیط زیست انجام می شود.
ساتو تصریح کرد: اکنون پنج پروژه همکاری‌های فنی در ایران در حال اجرا داریم، سه پروژه مطالعه جامع توسعه در حال انجام است و ۱۹ مورد پروژه آموزشی است که در ۱۰ زمینه‌ مختلف ارائه می‌شود.
ساتو با اشاره به فعالیت های این آژانس و پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی گفت: فعالیت های پایلوت مشترک در شش کمیته زیرفنی در سال دوم پروژه در شش زمینه را اجرا کردند.
وی زیر کمیته های مدیریت آبخیز، مدیریت اکولوژیک تالاب ، مدیریت پسماند، مدیرت فاضلاب ، اکوتوریسم و آموزش زیست محیطی را زیر کمیته های تشکیل شده برای اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی عنوان کرد.
در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی هردو طرف ایرانی و ژاپنی برای عملیاتی ساختن یافته ها و مطالعات ، بخشی از هزینه ها را متقبل می شوند که سهم عمده هزینه با طرف ایرانی خواهد بود و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن نیز با آورده ای تا سقف دو میلیون دلار ، در این پروژه مشارکت می کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نیز ارتباط فراتر از مرزها را ضرورتی انکار ناپذیر خواند و گفت: این نیاز ارتباط به طور روز افزون گسترش پیدا می کند.
محمد علی( کیوان) محمدی افزود: کشورها از لحاظ صنعتی و اقتصادی نمی توانند بدون یکدیگر پیشرفت و مسائل داخلی خودشان را حل کنند.
وی احتمال کاهش تنش بین کشورها را از مزایای ارتباط بیشتر کشورها با یکدیگر عنوان و تصریح کرد: این همکاری ها درک مطلوبتری را برای انسان ها فراهم می کند و در آموزه های دینی هم تاکید شده که نیاز به دانش ، تجربه و امروز به تکنولوژی دیگران داریم .
محمدی خاطرنشان کرد: ارتباط با کشورهای دیگر از جمله ژاپن فرصت مغتنمی است که تکنولوژی و تجربه و کمک به توسعه را برای ما به ارمغان می آورد.
تالاب انزلی در کنوانسیون بین المللی رامسر بعنوان تالاب بین المللی به ثبت رسیده و به لحاظ تنوع و تعداد پذیرش گونه های پرندگان، بعنوان جایگاه زمستان گذرانی ، تابستان گذرانی و محل جوجه گذاری پرندگان مهاجر، درخور توجه است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *