13950328000470_PhotoA[1]

عضو دفتر جایکا در ایران از ثبت ۱۹ گونه جانوری در راستای اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک در تالاب انزلی خبر داد.
رزیتا فخرواعظی با اشاره به اینکه تالاب انزلی در کنوانسیون رامسر در سال ۱۹۷۵ میلادی به ثبت رسیده است اظهار کرد: سال ۱۹۹۳ میلادی تالاب انزلی به دلیل تغییرات شدید اکولوژیکی در سیستم آن در لیست مونترو قرار گرفت.

وی به اجرای فاز نخست پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی در سال ۲۰۰۷ میلادی اشاره کرد و افزود: قرار بود اجرای پروژه مذکور تا سال ۲۰۱۲ میلادی ادامه داشته باشد اما در روند اجرای آن وقفه‌ای ایجاد شده است.

فخرواعظی با بیان اینکه کمیته مدیریت تالاب انزلی تشکیل شده است، تصریح کرد: سال ۲۰۱۴ میلادی فاز دوم پروژه مذکور آغاز شده و در حال انجام است.

عضو دفتر جایکا در ایران، اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی را دارای سه هدف اصلی حفاظت از سیستم تالاب، ارتقای ظرفیت این کمیته و اجرای برنامه‌های الگویی مشترک خواند و بیان کرد: به منظور رسیدن به اهداف مذکور شش زیرکمیته در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی تشکیل شده است.
وی، هدف از اجرای برنامه‌های مذکور را خارج شدن تالاب انزلی از لیست مونترو عنوان کرد و گفت: تمام گونه‌های پستاندارانی که در تالاب زیست ‌می‌کنند باید پایش شوند.

فخرواعظی با اشاره به پایش پستانداران تالاب انزلی در مدت یک سال گذشته، خاطرنشان کرد: ۱۹ گونه جانوری در تالاب انزلی با استفاده از دوربین‌های تله‌ای به ثبت رسیده است.

عضو دفتر جایکا در ایران به پایش گونه‌های پرندگان تالاب انزلی اشاره کرد و یادآور شد: تعداد ۲۴۳ گونه پرندگان در تالاب انزلی به ثبت رسیده و برای نخستین بار «عقاب مارخور» در این تالاب مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه فعالیت کمیته حفاظت از اکوسیستم تالاب انزلی در راستای اقدام فراگیر اکوسیستمی انجام شده است، اظهار کرد: افزایش تعداد گونه‌های پرندگان حین اجرای طرح مطالعاتی پرندگان و پستانداران در تالاب انزلی مشخص شده است.

فخرواعظی از ردیابی ماهواره‌ای چهار پلیکان خاکستری از تالاب انزلی خبر داد و افزود: پرندگان مذکور به طرف کشور روسیه حرکت کردند و اطلاعات آن موجود است.

عضو دفتر جایکا در ایران با اشاره به فعالیت زیرکمیته مدیریت آبخیز، بیان کرد: مطالعه برنامه‌ریزی جامع به منظور تعیین اقدام‌های پیشگیرانه در راستای کنترل ورود جریان‌های رسوب به داخل تالاب انزلی انجام شده است./ فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۹ خرداد ۱۳۹۵

باز جای شکر دارد که به فرموده خانم فخر واعظی ” مطالعه برنامه ریزی جامع به منظور تعیین اقدامهای پیشگیرانه در راستای کنترل ورود جریانهای رسوب به داخل تالاب انزلی انجام شده است” . البته فعلا ” مطالعه “.!!! مطالعه درباره ورود انواع و اقسام سم و آلودگیهای صنعتی و بیمارستانی چطور؟ برای مهار آزولا و سنبل دریایی و سایر معضلات چه تدابیری اندیشیده شده است؟ نمی دانم تا چند سال باید فقط شنونده گزارشات و آمار و ارقام کذایی و لفاظی های دیگر باشیم!!! اگر به همین سبک و سیاق که دوستان سالیان سال مشغول احیای تالاب بوده اند ادامه دهند بطور حتم و یقین خانم فخر واعظی و همکارانشان تا زمان بازنشستگی هم قادر به انجام کاری اساسی برای احیای تالاب نخواهند بود.حدود چهل سال از شروع اقدامات جهت احیای تالاب می گذرد تازه می فرمایند مطالعه و برنامه ریزی!!! آیا بهتر نبود بجای سرشماری و آمار گیری از پستانداران و پرندگان مهاجر به تالاب انزلی ابتدا به خود تالاب رسیدگی شود؟ مانیتورینگ چهار قطعه پلیکان یا اینکه بدانیم چند نوع پستاندار در این گنداب زندگی می کند چه مشکلی را برای ما حل می کند؟!!! نمی گویم انجام کارهای تحقیقاتی و زیست محیطی لازم نیست و یا اهمیتی ندارد.اما به خدا و هستی و شرافت انسانی سوگند که اصلا خود تالاب در حال محو و نابودی است.آنوقت دوستان مشغول کارهایتحقیقاتی درباره زیست جانوران و پرندگان مهاجر در این اکوسیستم در حال احتضار هستند.اگر قرار نیست کاری انجام شود خوب بطور شفاف بگویید تا خیال همه راحت شود.وگرنه امروزه هر انزلی چی و گیلانی بدون مطالعه و تحقیقات مد نظر شما میداند مشکلات تالاب چه چیزهایی هستند. خسته شدیم از بس فقط حرف درباره تالاب انزلی شنیدیم.

پاسخ

guilak

گیلک

۲۹ خرداد ۱۳۹۵

با سلام و عرض ارادت خدمت همشهریان عزیز.معمولا بیشتر کامنتهای دوستان در ارتباط با تیم محبوب ما یعنی ملوان است.اصلا راز قدرت و ماندگاری این تیم در این سالها پشتیبانیهای بی دریغ هواداران پر شور انزلیچی و گیلانی است.بدون تردید کار خوب و پسندیده ای است و باید همچنان ادامه داشته باشد.اما باید جسارتا بگویم مشکل این شهر فقط ملوان نیست.به نظر بنده نسبت به مسایل دیگر شهرمان که گاها اهمیت فراوانی هم دارند کم لطفی و بی توجهی می کنیم.یکی از آن مسائل معضل تالاب انزلی است.تالاب و رودخانه هایی که بی شک خوان پرنعمت خداوندی اند.تالاب انزلی از دیر باز موجب رونق فراوان در بخش کشاورزی و گردشگری و محل صید و امرار معاش جمع کثیری از مردم انزلی و شهرها و روستاهای اطراف بوده است.امروز هم در این شرائط بد اقتصادی کشور و وجود خیل عظیم بیکاری در استان و شهرمان میتواند بسیار مهم و موثر باشد.اما چه سود که بسان سفره ای است که بعد از برخورداری از آن حرمت آن نگاه داشته نشده است.مرداب را به گنداب تبدیل کرده ایم و بعد نام امیدوارکننده تالاب بر آن گذاشته ایم. آیا فکر نمی کنید رخوت و بی تفاوتی ما نسبت به وضعیت تالاب انزلی موجب شده است که هر ساله شرائط آن بدتر و وخیم تر شود؟ و عده ای سالیان سال همچنان مشغول احیای تالاب باشند؟!!! آ ژنرال السیسی رییس جمهور کشور مصر در عرض یکسال یک کانال به موازات کانال سوئز حفر کرد و درآمد آن کشور از این کانال دو برابر شد.اگر ما هم میخواستیم قادر بودیم اساسا یک تالاب دیگر حفر و ایجاد کنیم.اگر مسئولان ما با عزم و اراده و تعهد و ساز و برگ لازم به این کار پرداخته بودند اکنون وضعیت تالاب اینگونه نبود.بنابراین تقاضا دارم اینقدر حواسمان به ملوان نباشد و کمی به مشکلات دیگر شهرمان هم توجه کنیم.اگر شرائط مالی و اقتصادی انزلیچی و گیلانی بهتر شود طبیعتا وضعیت ملوان و دیگر تیمهای ورزشی شهر و استان ما هم بهبود خواهد یافت.

پاسخ