82186566-70934750[1]

تولید پیله کرم ابریشم در شهرستان ساحلی انزلی که زمانی از کانون های مهم نوغانداری بشمار می رفت، پس از یک دوره رکود، دوباره رو به فزونی است.
رئیس مرکز توسعه نوغانداری شهرستان انزلی روز شنبه گفت : امسال از ۲۴۵ جعبه تخم نوغان، شش هزار و ۵۰۰ کیلوگرم پیله تر استحصال شد.
احمد اسدپور با اشاره به استحصال چهار هزار و ۸۰۰ کیلوگرم پیله تر در سال گذشته ، شش هزار و ۵۰۰ کیلو پیله تر استحصالی امسال را دارای رشد ۳۵ درصدی عنوان کرد .
وی همچنین میزان توزیع امسال تخم نوغان را ۲۴۵ جعبه با ۲۳ درصد رشد نسبت به ۱۹۹ جعبه تخم نوغان عرضه شده پارسال بیان کرد.
وی یادآور شد: تعداد بهره برداران نیز از ۹۴ نفر به ۱۱۲ نفر رسید که ۱۹ درصد رشد نشان می دهد .
اسدپور با اشاره به توزیع دو هزار اصله نهال توت اصلاح شده بین ۲۵ متقاضی در اسفندماه سال گذشته و فروردین امسال اظهار کرد: قیمت هر اصله، دو هزار و ۵۰۰ ریال با ۱۰ هزار ریال یارانه دولتی بود.
وی توزیع تخم نوغان به قیمت دولتی را از اقدامات حمایتی برای توسعه این صنعت عنوان و خاطرنشان کرد: قیمت فروش هر جعبه تخم نوغان از سوی شرکت به تولیدکنندگان برای حمایت از نوغانداری از ۱۴ سال پیش مبلغ ۷۵ هزار ریال ثابت مانده است.
به گفته اسدپور ، بیمه جعبه تخم نوغان از سال ۸۴ به این سو در حال انجام است و نرخ بیمه به ازای هر جعبه سهم نوغاندار، ۶۵ هزار ریال با حدود یکصد هزار ریال یارانه دولتی است.
وی افزود: حوزه فعالیت اداره نوغان شهرستان انزلی شامل چهار شهرستان انزلی، رضوانشهر، تالش و آستاراست.
وی آموزش و ترویج نوغانداری را یکی دیگر از فعالیت های این اداره عنوان و تصریح کرد: هفت دوره آموزش های یک روزه نوغانداری با شرکت ۱۶۹ نفر در شش ماه دوم سال ۹۴ در این چهار شهرستان برگزار کردیم.
اسدپور تعیین قیمت تضمینی خرید پیله تر را حمایت دیگری از نوغانداران عنوان و اضافه کرد: این امر موجب شده که بخش خصوصی نرخ بیشتری پیشنهاد دهد.
به گفته اسدپور، نماینده بخش خصوصی در فصل خرید پیله ، در مراکز خرید در صومعه سرا ،فومن ،شفت، رشت ،لاهیجان ،لنگرود و آستانه اشرفیه مستقر شده و پیله ها را از نوغانداران به قیمت توافقی خریداری می کند.
رئیس مرکز توسعه نوغانداری شهرستان انزلی قیمت خرید توافقی هر کیلو پیله تر را امسال بین ۱۹۰ تا ۲۲۰ هزار ریال اعلام کرد.
اسدپور اظهار کرد : پیله های تولیدی اغلب توسط تاجران خراسانی خریداری شده و در کارگاه های نخ ریسی سنتی این استان تبدیل به نخ می شود .
وی با اشاره به وجود دو کارخانه ابریشم کشی صنعتی در لنگرود افزود: کارخانجات مذکور نیز به اندازه ظرفیت خود پیله خریداری و تبدیل به نخ می کنند .
اسدپور با اشاره به پرداخت تسهیلات به نوغانداران گفت : شش ماه دوم سال ۹۴ ازمحل اعتبارات صندوق کارآفرینی امید و سازمان جهاد کشاورزی و سازمان ابریشم، تسهیلات برای ساخت و تعمیر تلمبار ( جایگاه پرورش کرم ابریشم ) با سود چهار درصد پرداخت شد.
وی اظهار کرد: دو نفر در انزلی ، پنج نفر در رضوانشهر و دو نفر در تالش در مجموع ۶۵۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت کردند.
وی با اشاره به اینکه تسهیلات بخش کشاورزی معمولا شش ماه دوم سال پرداخت می شود، افزود: چهار نفر دیگر نیز در شرف دریافت تسهیلات هستند .
رئیس مرکز توسعه نوغانداری شهرستان انزلی با اشاره به این که اکثر بهره برداران فعلی سالخورده هستند، ابراز امیدواری کرد جوانان وارد این عرصه شوند .
وی خاطرنشان کرد : نوغانداری یک کار جانبی کشاورزی در کنار سایر فعالیت های اصلی این بخش است و دوره بازدهی یا مدت تولید کوتاهی ( حدود یک ماه ) دارد.
شهرستان بندرانزلی در حاشیه دریای خزر و تالاب انزلی در گذشته، از مراکز مطرح پرورش کرم ابریشم و نوغانداری گیلان بود .
در گذشته ای نه چندان دور در روستاهای واقع در حاشیه تالاب انزلی با توجه به شرایط مناسب اقلیمی ، خاک حاصلخیز و درخت های توت فراوان مرغوب ترین پیله های کرم ابریشم تولید می شد و نوغانداری به عنوان یکی از مشاغل مهم به حساب می آمد.
سال ۱۳۷۱ حدود یک هزار و ۲۰۰ خانوار در این شهرستان به کار پرورش کرم ابریشم مشغول بودند و حدود ۱۰ هزار و ۶۰۰ جعبه تخم نوغان در بندرانزلی توزیع می شد ولی از سال ۷۹ صنعت پرورش کرم ابریشم در این شهرستان رو به افول گذاشت .
بالا رفتن قیمت زمین در این شهرستان و فروش توتستان ها ، افزایش هزینه های کارگری ، نرخ پایین پیله در مقایسه با هزینه ها و واردات بی رویه نخ های مصنوعی و قاچاق پیله و نخ از عوامل اصلی افول این صنعت در بندرانزلی بود.
در سال های اخیر با حمایت دولت از تولید کرم ابریشم ، این صنعت بار دیگر در این شهرستان رونق نسبی گرفت.
اکنون در جهان کشورهایی نظیر چین ، هند و کشورهای آسیای میانه بدلیل هزینه های پایین کارگری در زمینه تولید پیله کار می کنند و در کشورهایی نظیر ژاپن و کره جنوبی که با هزینه های بالای کارگری روبرو هستند، به پرورش کرم ابریشم برای صنایع پزشکی ، نظامی ، آرایشی و هواپیماسازی روی آورده اند.
ابریشم نه تنها برای استحکام بخشی به بدنه هواپیماها ، چتر نجات ، عایق های مقاوم در صنایع الکتریکی بلکه برای ترمیم و درمان دیسک ها و مینسک های آسیب دیده بدن و تولید محصولات آرایشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
زمان فعالیت نوغانداری از اردیبهشت ماه با خرید تخم نوغان آغاز و مراحل پرورش از زمان دریافت تخم نوغان تا برداشت پیله حدود ۵۰ روز طول می کشد.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *