ˈمسعود اخوان ماسوله ˈ روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هم اکنون کتابخانه های این شهرستان به لحاظ تعداد، بهره مندی از کتاب، فضا و امکانات درخور مردم با فرهنگ انزلی نیست.

وی بیان کرد: شهرستان انزلی با ۱۳۶ هزار نفر جمعیت تنها دارای چهارکتابخانه شامل دو کتابخانه شهری و دو کتابخانه روستایی است.

وی ادامه داد: دو کتابخانه شهری فعلی ( امام جعفر صادق و شهدای هشت شهریور ) با مجموع ۶۲۰ متر زیربنا حتی از دو کتابخانه روستایی آبکنار و لیجارکی با ۷۰۰ متر زیربنا کوچکتر است.

رییس اداره کتابخانه های عمومی بندرانزلی همچنین تعداد کتابهای موجود را بالغ بر ۴۵ هزار نسخه با حدود۴۰ هزار عنوان اعلام کرد.

اخوان با بیان اینکه کتابخانه های شهرستان از اعتبارات مربوط به تملک دارایی محروم مانده اند، با اشاره به جمعیت با سواد شهرستان و قریب هفت هزار نفر اعضای فعال کتابخانه ها خاطرنشان کرد: زیربنای کتابخانه های بندرانزلی تا افق ۱۴۰۴ باید به شش هزار و ۳۰۰ متر مربع، تعداد کتابها به ۱۳۰ هزار و تعداد اعضا باید به ۳۵ هزار نفر برسد .

رییس اداره کتابخانه های عمومی انزلی از امام جمعه ، نماینده مجلس، فرماندار و متولیان اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی و سایر اداره ها خواست به توسعه کتابخانه های شهرستان کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: سرانه اعضای کتابخانه ها در کشور سه نفر به ازای هر ۱۰۰ نفر با سواد است که در گیلان بالاتر از این میزان یعنی ۷۵/۳ درصد به ازای هر ۱۰۰ باسواد ولی سرانه زیربنای کتابخانه ها در کشور ۵/۱ متر و در گیلان پایین تر از این میزان یعنی ۲/۱ متر است.

اخوان از مسوولان شهرستان خواست با توجه به اهمیت کتاب و کتابخوانی در ارتقای شاخص فرهنگی شهرستان برای این بخش اعتبار ویژه ای در نظر بگیرند.

وی از مسئولان تقاضای ساخت یک کتابخانه استاندارد دو هزار و ۲۰۰ متری مصوبه سفر سوم ریاست جمهوری در گیلان را نمود.

رییس اداره کتابخانه های عمومی انزلی، هدیه کتاب و وقف زمین یا ساختمان برای کتابخانه را یکی دیگر از راههای توسعه کتابخه های شهرستان عنوان کرد.

شهرستان ۱۳۶ هزار نفری بندرانزلی در غرب گیلان دارای چهار کتابخانه با شش هزار و ۸۵۲ نفر عضو فعال است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *