730639

دبیر کمیته ملی طبیعت گردی از تشکیل کارگروه مدیریت تالاب انزلی به منظور توسعه پایدار طبیعت گردی در این منطقه به یاری سازمان همکاری های بین المللی کشور ژاپن (جایکا)، (JICA) خبر داد.

محمد علی فیاضی گفت: کمیته ملی طبیعت گردی متشکل از سه نهاد متولی شامل سازمان های «محیط زیست»، «جنگل ها، مراتع و آبخیزداری» و « میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» از ۳۱ کمیته هماهنگی استانی تشکیل شده است که هم اکنون کارگروه های اجرایی متعددی ذیل هر کدام در حال پیشبرد پروژه ها و برنامه های متنوعی در حوزه طبیعت گردی هستند.

وی با بیان اینکه کارگروه «مدیریت تالاب انزلی» به عنوان زیرمجموعه کمیته هماهنگی طبیعت گردی استان گیلان به یاری سازمان همکاری های بین المللی کشور ژاپن (جایکا)، (JICA) در حال پیشبرد مطالعات لازم در حوزه طبیعت گردی و محیط زیست تالاب انزلی است؛ یادآورشد: در بخش نخست مطالعات صورت گرفته از سوی جایکا آمار بازدید گردشگران، بررسی وضعیت واحدهای پذیرایی، شرایط رویشگاه نیلوفران آبی، چگونگی برگزاری تورهای طبیعت گردی و فعالیت راهنمایان تور در منطقه تالاب انزلی مورد بررسی تخصصی و کارشناسی از سوی جایکا قرار گرفته است.

فیاضی با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم جایکا در پیشبرد مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی، گسترش اکوتوریسم با حفظ شاخصه های محیط زیستی منطقه است؛ یادآور شد: آغاز فعالیت‌های اجرایی بر بستر مطالعات غنی و قابل اتکا سبب ساز ورود جدی به مباحثی چون آموزش مردم بومی منطقه، ارتقای کیفیت اکوتورها، افزایش مشارکت های جامعه میزبان، تقویت داشته های فرهنگی منطقه و نیز برقراری تعامل هر چه بیشتر با ظرفیت های محیط زیستی تالاب انزلی، خواهد شد.

دبیر کمیته ملی طبیعت گردی و مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری همچنین با اشاره به بخش های تشکیل دهنده کارگروه مدیریت تالاب انزلی، افزود: مدیریت مباحثی چون«آبخیزداری»، «فاضلاب»، «پسماند»، «آموزش زیست محیطی» و «اکوتوریسم» از جمله بخش های مورد توجه جایکا در پروژه مذکور به شمار می آید.

فیاضی با اشاره به اینکه کمیته ملی طبیعت گردی در تلاش است به عنوان تسریع گر،  حامی و منتقل کننده دیدگاه های بومی کشور در کارگروه مدیریت تالاب انزلی ایفای نقش نماید؛ خاطر نشان کرد: تا کنون اعمال نظرات کارشناسی و تخصصی پیرامون موضوعاتی چون چگونگی راه اندازی جایگاه بازدید کنندگان تالاب، نحوه آموزش مردم محلی، ارائه محصولات اکوتور به بازارهای اکوتوریستی  و نیز تدوین استراتژی های اجرایی در این منطقه ضمن برگزاری جلسه با تیم کارشناسی ژاپنی به مدیریت «ماسانوری شینتانی»کارشناس و مدرس جایکا از سوی کمیته ملی طبیعت گردی مورد توجه قرار گرفته است.
منبع: خبرگزاری مهر

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

درود بر مدیریت سایت انزلی کلاب ،
مدتی است از سوی جایکا و سازمان های رنگارنگ متولی محیط زیست و گردشگری و …..اعلام می کنند مصمم به توسعۀ طبیعت گردی در تالاب و گسترش اکوتوریسم هستند ، هر چند این تصمیم را با تأکید بر حفظ شاخصه های محیط زیستی اعلام می کنند اما با برنامه هایی که تاکنون اعلام کرده اند نتوانسته اند تناقض طبیعت گردی و سلامت محیط زیست را توجیه کنند.
به عبارت دیگر طبیعت گردی و اکوتوریسم بخودی خود آلوده کنندۀ محیط زیست و بر هم زنندۀ اکوسیستم هست ، سؤال این است با چه مکانیزمی می خواهند این دو فعالیت متناقض را مدیریت کنند؟
ضمنا” تا کنون نتوانسته ام کانال ارتباط مستقیم با جایکا را پیدا کنم ، آیا شما ایمیل یا سایت و راه ارتباطی با آن ها دارید؟
موفق باشید

پاسخ

جوانان متحد انزلی چی پاسخ در تاريخ دی ۷ام, ۱۳۹۳ ۱۸:۳۳:

سلام آقا رضا، گل گفتی داداش. برنامه شون یکم بو داره!!
راستی شما هم از طریق شورای روستا و بچه های با نفوذتون به منطقه آزاد فشار بیارید که آبکنار هم جزئی از منطقه آزاد بشه. الان همه باید با هم متحد باشیم

leila پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۳ ۰۸:۵۰:

جناب آقای طاهری برادر بزرگوار:گروه جایکا فقط یک گروه مشورتی است یعنی فقط راهکار ارائه میدن اجرایی کردنش با مسئولین خودمون هست اگه شما دوست دارین با جایکا در ارتباط باشید از طریق اداره محیط زیست انزلی می توانید اینکار را انجام دهید آقای میغی رییس اداره خودشون جزو اعضا یکی از این کار گروهها هستندو در این خصوص به کلیه سوالات شما پاسخگو می باشند.موفق وپیروز باشید.

گیلک پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۴:

با سلام خدمت آقای رضا طاهری گرامی.بنده از بس در مورد اهمیت تالاب انزلی و پروژه های متنوع در باره آن مطلب خوانده ام باور کنید دچار آلرژی شده ام.بطوریکه وقتی با یک خبر و یا مقاله ای در ارتباط با تالاب مواجه میشوم احساس بد و عجیبی به من دست میدهد.بارها تصمیم گرفته ام دیگر اهمیتی به این موضوع ندهم و امید به حل معضل تالاب به مرور زمان داشته باشم اما نتوانسته ام.حالا هم این گروه مشاوره ای جدید ژاپنی.اگر به پستهای مربوط به بدو ورود این گروه مراجعه شود نظرم را اعلام کرده ام.ضمن احترام به خواهر خوبمان لیلا و ستایش صداقت و خوشبینی ایشان به بحث اقدامات جدید در ارتباط با تالاب باید بگویم که بنده امید چندانی ندارم.و به شما آقا رضای عزیز هم توصیه می کنم که خیلی به الفاظ و عبارات و عدد و ارقام در رابطه با تالاب انزلی حساس نباشید و خودتان را اذیت نکنید.انگار اصلا قرار نیست کاری برای تالاب انزلی این نعمت الهی و این سفره پر برکت و زیبای گسترده در گیلان عزیز انجام شود.اگر قرار بود کاری انجام شود پس یک نفر بگوید در طی این مدت طولانی سی و اندی سال حضرات به چه کاری مشغول بوده اند؟!!! که تازه نیاز به مشاوره پیدا کرده اند.یعنی تمام این مدت و این همه آمار و ارقام و این همه هزینه مالی و نیروی انسانی صرف شده در پروژه احیای تالاب چه نتیجه ای داشته است؟

مژگان

مژگان پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۳۱:

http://www.jica.go.jp/iran/farsi/office/about/
این آدرس سایت جایکاست، تو این صفحه آدرس دفتر جایکا تو تهران هم نوشته شده

سلام بر دوستان عزیز در سایت جوانان متحد انزلی چی،
حتما” پیگیر خواهیم شد و توقع پشتیبانی آبکناری های مقیم انزلی از این موضوع نیز انتظار بی جایی نیست.

پاسخ

جوانان متحد انزلی چی پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۴۵:

نه فثط آبکناری های مقیم انزلی بلکه کل مردم انزلی پشت شما هستن. ما همه یک شهرستانیم با هم. متحد و پا برجا

باز هم تشکر می کنم از مدیریت محترم سایت انزلی کلاب،
در صورت دسترسی به آقای میغی ، حتما” سؤالات خود را با ایشان مطرح می کنیم ولی آیا جایکا هم در ایران فوتبال زده شده که به سبک و سیاق فوتبالی ها ممنوع المصاحبه شده باشد؟
اگر تقاضا می کنیم بعنوان یک شهروند با جایکا تماس بگیریم یعنی می خواهیم با جایکا تماس بگیریم.
امروز که از خواب بیدار شدم، نمی دانم چرا دچار استرس شدید شدم و بر چه اساسی فکر کردم که ممکن است مشکل از “ترجمه” باشد؟ قاعدتا” آقای «ماسانوری شینتانی» و تیم کاری وی ، ایده هایشان را به زبان ژاپنی بیان می کنند نه فارسی ، لذا مدام حالت های زیر را مرور می کنم:
۱- ایدۀ های جایکا درست فهمیده شده و درست ترجمه شده و بدرستی درک شده است.
۲- ایدۀ های جایکا درست فهمیده شده و درست ترجمه شده و بدرستی درک نشده است!
۳- ایدۀ های جایکا درست فهمیده شده و درست ترجمه شده و به دلخواه تفسیر شده!
۴- ایدۀ های جایکا درست فهمیده شده و به دلخواه مترجم ترجمه! و منتقل شده!
۵- ایدۀ های جایکا درست فهمیده نشده و ……
۶- ایدۀ های جایکا درست نیست !

موفق باشید

پاسخ

leila پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۳ ۰۹:۳۶:

برادر بزرگوار از اینهمه علاقه وحس مسئولیت شما به محیط زیست بسیار خرسندم واز داشتن همشهریانی چون شما به خود میبالم وامیدوارم افرادی چون شما که اینگونه دغدغه محیط زیستشان رادارند روز بروز بیشتر گردد.اما راجع به جایکا که خدمتتون عرض کردم آنها یک گروه خارجی هستند و قاعدتا ما زبان مشترک نداریم واگر بخوان به صورت انفرادی با مردم صحبت کنند کمی بعید به نظر می رسد.ولی من خودم بسیاری از سوالاتم در این خصوص را در یک جلسه با اقای میغی به جواب رسیدم واین امیدواری هم به شما میدم که در دولت جدید واقعا در این خصوص دارن کار میکنند حال اگه شما بازهم دوست دارین با گروه جایکا در ارتباط باشید بازم میتونید از طریق رییس محیط زیست انزلی این کا را انجام دهید .ایشون با توجه به دغدغه های کاریشون ومسئولیتاشون بسیار باحوصله وسعه صدر پاسخگوهستند وبسیار مشتاق به همکاری با گروههای مردمی من خودم هم اگر تونستم در زمانی با آقای میغی صحبتی داشته باشم در این خصوص میپرسم وبه شما برادر بزرگوار اطلاع میدم.موفق وپیروز باشید.

leila

leila

۷ دی ۱۳۹۳

:-)) با عرض سلام خدمت برادر بزرگوار وهمیشه همراهمان گیلک عزیز ،به حس بدبینی و ناامیدی شما نسبت به پروژه احیای تالاب خرده ای نمیگیرم چون به قول شما سالهاست که می شنویم وهیچ نمیبینیم ولی من هم اگه در محضر بزرگانی چون شما ودیگر دوستان بی ادبی کرده واظهار نظر میکنم چون به صورت مستقیم با مسئولان خودم صحبت کردم، با خانم دکتر ابتکار،جناب درویشی مسئول مشارکتهای مردمی در تهران،ومسئولین استانی آقای برجی‏،جناب میغی حتی شخص فرماندار واستاندار وبا توجه نسبت به وحدت کلام این عزیزان فکر نمیکنم هیچ کاری نکنند چون اگر به این دید نگاه کنم خودم هم هیچ تلاشی نمیکنم من به این دید مینگرم که آنها تلاش میکنند پس من هم کمک کنم :-)) از بزرگواری شما برادر خوبم هم سپاسگزارم.

پاسخ

سلام،
از سرکار خانم مژگان ممنونم که آدرس جایکا را در اینجا منتشر کردند ، مدت هاست که مصمم هستم به دفترشان مراجعه کنم ولی از توضیحات سایت آن ها می توان فهمید که تنها با دولت ها و عوامل معرفی شده از طرف دولت سر و کار دارند.
دوست عزیزم ، آقای گیلک
من هم مثل خانم لیلا بد بینی شما را بر حق می دانم و به خوشبینی همکار محترم ما صرفا” به استناد گفته های مسئولین نیز ایرادی نمی گیرم ولی خیلی خوب است که دست اندر کاران ، مستندات اظهارات خود را نیز ارائه دهند.
انتظارات ما از مسئولین چندان پیچیده و عجیب و غریب نیست و هر زمان که آماده پاسخگویی باشند ، فقط چند پرسش مطرح می کنیم.
برقرار و پایدار باشید

پاسخ