IMG_5757

به گزارش انزلی کلاب، سرپرست اداره کل امور اجتماعی استانداری گیلان در جلسه کارگروه فرهنگی اجتماعی فرمانداری انزلی گفت: توسعه اجتماعی نیازمند آسیب شناسی دقیق فرهنگی است.

وی در نشست شامگاه چهارشنبه این کارگروه افزود: برای ورود به بخش عملیاتی در راستای کالبد شکافی مسائل مبتلا به شهرستانها و نظر به پراکنش جغرافیایی وسیع ناهنجاریها مصوب شد تا کارگروه های اجتماعی شهرستانها با حضور کارشناسان اداره کل امور اجتماعی و مدیران کل مربوطه در شهرستانها تشکیل جلسه دهند تا در صورت لزوم بتوانیم برای حل مسائل مطرح در شهرستانها بطور مستقیم از همراهی مدیران کل بهره مند شویم.

یونس رنجکش  گفت: انزلی میزبانی نخستین جلسه خارج استان این کارگروه را تقبل کرده است و انتظار می رود با استقبال سایر شهرستانها برای هرچه فعال تر شدن و نیز تمرکز زدایی در جلسات، نشستهای منظم کار گروه در نقاط دیگر نیز برگزار شود تا با افزایش هم گرایی تمامی دستگاهها بتوانیم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

سرپرست اداره کل امور اجتماعی استانداری گیلان اظهار کرد: بر مبنای سیاست گذاری دولت و دستورالعمل وزارت کشور در خصوص برنامه نویسی برای برنامه ششم توسعه کشور، محور برنامه توسعه در حوزه اجتماعی تعیین شده است.

IMG_5745

وی یادآور شد: پیش از این همواره در برنامه های پنج ساله توسعه کشور، توسعه اقتصادی مطرح بود که البته اگر این توسعه بصورت متوازن اتفاق می افتاد امروز دغدغه های کمتری در حوزه آسیبهای اجتماعی می داشتیم.

رنجکش تصریح کرد: بسیاری از مهاجرتها، افزایش حاشیه نشینی و ازدیاد سکونت گاههای غیر رسمی و تبعات و آسیبهای اجتماعی حاصل از آن از توسعه نامتوازن ناشی می شود اما برغم همه آنچه که رخ داده است امروز تکلیف دستگاههای فرهنگی بازشناسی این معضلات است تا بتوانیم با یافتن منشا آسیب، آن را درمان و در نهایت متوقف و اصلاح کنیم.

وی خاطر نشان کرد: وظیفه کارگروه اجتماعی در عین آسیب شناسی، یافتن نگاه و نگرش مناسب برای برخورد با ناهنجاری ها اعم از روشهای ترغیبی یا تنبیهی برای نیل به توسعه احتماعی مد نظر دولت است.

رنجکش با اشاره به در دست تهیه بودن برنامه های کشوری تاکید کرد: نیاز داریم تا در حوزه استان و شهرستان مدل متناسب بومی – محلی خودمان را برای اجرای قانون تهیه کنیم لذا کمیسیون های شهرستانها باید ضمن آسیب شناسی به تحلیل و تفسیر داده ها پرداخته تا مسیر حرکت و نوع رفتار موثر بر عمق جامعه، شناسایی و تبیین شود.

سرپرست اداره کل امور اجتماعی استانداری گیلان ضمن تاکید بر تلاش در جهت افزایش حساسیت افراد و خانواده ها نسبت به هنجارهای اجتماعی گفت: باید آموزش ها از خودمان و از خانواده شروع شود.

رنجکش یکی از مشکلات موجود در شهرستانها را فقدان آمارهای دقیق و بروز عنوان و خاطرنشان کرد: وقتی آمار دقیق نباشد، تنگنای تحلیل ایجاد شده و در نهایت اطلس اجتماعی درستی که مبنای تحلیل و برنامه ریزی است، نخواهیم داشت.

IMG_5752

وی ضمن درخواست از فرمانداران برای حساسیت در جمع آوری و بروز رسانی آمارهای دستگاههای مختلف افزود: یقینا این آمارها و تحلیلهای شهرستانی و استانی مبنای تصمیم سازی برای تصمیم گیران در سطح کشور است لذا باید به درستی وضع موجود را برآورد کنیم تا برنامه ریزی دقیق و متناسبی برای نیل به وضعیت مطلوب داشته باشیم.

سرپرست اداره کل امور اجتماعی استانداری گیلان تاکید کرد: باید بپذیریم در حیطه و توان دستگاههای دولتی نیست که بتوانند به تنهایی تمامی آسیبها را پوشش دهند لذا با توجه به نگرش دولت تدبیر و امید لازم است تا از نهادهای سازمان یافته مردم نهاد، افراد توانمند و خیر و هنرمندان و امثال آن کمک بگیریم .

رنجکش تصریح کرد: باید بتوانیم ضمن باور این نیروها بعنوان سرمایه های اجتماعی آنها را سازماندهی کرده و در راستای اهداف مشترک و متناسب با آن هدایت کنیم و از این ظرفیت های اجتماعی به نفع کل اجتماع بهره ببریم.

قاسم روحانی فر فرماندار انزلی نیز در این نشست فرهنگ را مفهومی فراگیر ارزیابی کرد که در نهایت به پیشرفت و اعتلای جامعه می انجامد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهم برنامه های این کار گروه و کمیسیون های مربوط به آن در شش ماهه نخست امسال اشاره و تصریح کرد: برگزاری همایش پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر، برپایی نمایشگاه عفاف و حجاب، برگزاری همایش با موضوع عفاف و حجاب، پخش وصایای شهدا در خصوص حجاب از تلویزیون شهری انزلی، برگزاری همایش انوار تشیع، برگزاری کارگاه های آموزشی برای دهیاران و روستائیان در خصوص آشنایی و مقابله با ناهنجاریهای اجتماعی و نیز جلسات تقدیر و تجلیل از ورزشکاران مدال آور برخی از برنامه های کارگروه فرهنگی اجتماعی در انزلی است.

لیلا مسروری – ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۱۰ مهر ۱۳۹۳

به فرموده فرماندار محترم اهم برنامه های کارگروه در ششماهه نخست امسال در ارتباط با سوئ مصرف مواد مخدر !!! و حجاب و عفاف بوده است. آیا بازخوردی از زحمات و فعالیتهای کارگروه گرفته شده تا میزان تاثیر گذاری همایشها و بهبود وضعیت معلوم شود؟ اگر تاثیری نداشته باشد که مطئنا نخواهد داشت این اقدامات بمنزله آب در هاون کوبیدن است و پیگیری و تکرار این روند نتیجه ای جز اتلاف وقت و هزینه نخواهد داشت.شاید نیاز است کارشناسان امور اجتماعی و دینی و مسئولین محترم در اندیشه ابداع راهبرد دیگری باشند.راهبردی توام با عزم ملی و مدیریت جهادی .بنده بعنوان یک شهروند که در بطن جامعه هستم و از زاویه دیگری به مسائل می نگرم معتقدم که اولا مشکلات جامعه ما فقط حجاب و عفاف نیست و این معضل فقط ظاهر قضیه است .ثانیا با همایش و سمینار و پخش فیلم و نصب پوستر و غیره مشکلات حل نمیشود.باید با همه ناهنجاریهای جامعه مبارزه کرد بمعنی کامل کلمه مبارزه کرد.آفات و بلای صعب العلاج شهر و جامعه ما تبعیض و پارتی بازی و رشوه و ناعدالتی و دروغ و دهن کجی علنی به قانون و عرف و اخلاق و ارزشهای جامعه است.بندرت کسی بدنبال رفع این مشکلات است.ناهنجاریهایی که اشاره شد و نادیده گرفته شدن آنها از سوی مسئولان زیربط باعث بیتفاوتی و نا امیدی مردم شده است.بطوریکه رغبت مراجعه به مقامات مسئول را ندارند.به مانند بیماری هستند که برای مراجعه به طبیب تمایل نداشته باشد و آنرا به تاخیر بیاندازد.مسلما بیماری وخیم تر و خطر ناکتر خواهد شد.خداوند یاریگر مسئولانی باشد که در خدمت به مردم و کشور و کسب رضایت خداوند متعال تلاش بی شائبه میکنند.

پاسخ