aa

به گزارش انزلی کلاب و به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، مهندس رضا مسرور در مراسم رونمایی از تندیسهای مشاهیر استان گیلان با بیان اینکه در طراحی و اجرای طرحهای اقتصادی باید الزامات فرهنگی را مد نظر داشت و اقتصاد باید با فرهنگ همراه باشد اظهار داشت: فعالیتهای فرهنگی از جمله وظایف و کارکردهای اصلی در سازمانهای مناطق آزاد کشور است، چراکه این مناطق صرفاً درحوزه های صنعتی وتجاری فعال نمی باشند.

وی با اعلام اینکه ایده ساخت تندیس مفاخر استان در منطقه آزاد انزلی از ۹ ماه پیش مطرح شد اضافه کرد: امروز روز رونمایی از تندیس مشاهیر استان نیست بلکه روز قدرشناسی و نکوداشت کسانی است که در عرصه های مختلف زحمت کشیده و افتخار آفرینی کرده اند.

مسرور با تصریح براینکه رونمایی تندیس مشاهیر، محدود به هفت تندیس نمی شود و تندیس مفاخر دیگری همچون دکتر سمیعی و شهید نامجوی نیز در منطقه آزاد انزلی ساخته و به نمایش در می آید، افزود: می توانیم از این طریق گام مهمی در گسترش فرهنگ قدرشناسی از بزرگان استان و کشور برداریم.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با دعوت از صاحب نظران و نخبگان فرهنگی استان گیلان به همکاری با این سازمان، گفت: برای مدل سازی فرهنگی در حوزه فرهنگی، برنامه های خوبی از سوی این سازمان به اجرا در می آید و آماده اجرای طرحهای متخصصین و فعالین فرهنگی در این زمینه هستیم.

مهدخت معین، دختر دکتر معین در این مراسم با قدردانی از اقدام فرهنگی سازمان منطقه آزاد انزلی، افزود: ساخت این تندیس ها می توانند در یادآوری جایگاه مفاخر در هر جامعه ای نقش موثری ایفا نمایند.

وی با بیان اینکه هر یک از این هفت ستاره آسمان مفاخر گیلان، در جامعه اثرگذار بوده و هستند، اضافه کرد: برگزاری چنین مراسم ها و اقدامات فرهنگی می تواند در خلق دکتر معین های آینده، یاری رسان باشد.

حامد فخری نژاد، فرزند شیون فومنی با قرائت اشعاری ازاین شاعر معاصر استان،از حضور قوی فرهنگ در قطب اقتصادی استان گیلان اظهار خوشحالی کرد و گفت: توسعه اقتصادی با توجه به توسعه فرهنگی مهم و حیاتی است و این بزرگان افتخارات ماندگار گیلان و ایران هستند.

استاد زرگری مرندی طراحی و مجری تندیس مشاهیر استان گیلان در منطقه آزاد انزلی، خوشحالی خود را از داشتن نقشی در قدردانی از بزرگان ایران زمین اعلام کرد و افزود: از مدیرعامل و معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد انزلی به دلیل اجرای این طرح جسورانه در منطقه اقتصادی، بسیار سپاسگزارم چراکه این بزرگان متعلق به استان سربلند،سرافراز،آزادی خواه،صلح جوو نخبه پرور گیلان است و از ستارگان کشور محسوب می شوند.

اجرای قطعات موسیقی گیلگی توسط استاد قوامی و رونمایی از تندیس های هفت تن از مفاخر استان گیلان از سوی خانواده آنها از دیگر بخشهای این مراسم بود که با حضور هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر استان در نوروزخانه منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

گفتنی است در این مراسم از تندیس میرزا کوچک خان (بزرگمرد مبارزات حق‌طلبانه)، آیت‌ا…‌ العظمی محمـد بهجت ( فقیه، مجتهد، شارح و عارف بزرگ شیعی) ، حسین املاکی  (سردار شهید و اسطوره سال‌های دفاع مقدس) ، میر احمد سیدفخری‌نژاد (شیون فومنی)  (شاعر مردمی و پیشگام بومی‌سرا)،سیروس قایقران(ورزشکار با اخلاق و الگوی جوانان منطقه و کشور)  ، کـیومـرث صـابـری (گل آقا) (طنـزپرداز بزرگ مـعاصـر، گــل‌آقا) ، و دکتر محمد معین (ادیب برجسته و دانشمند لغت‌شناس معاصر) رونمایی شد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Shahin

۲۳ مهر ۱۳۹۳

جای تشکر داره از آقای مسرور به خازر توجه شون به خواست مردمی.

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۱۱:

:yes:

علیرضا

علیرضا

۲۳ مهر ۱۳۹۳

یک دنیا سپاس از جناب زرگری و استاد شفیعی برای ساخت و پیگری این تندیس های بسیار زیبا
جناب مسرور ان شا الله این حرف ها و قول های فقط برای جلب رضایت مردم و خنثی کردن انتقادات پیشبینی شده نباشه .
۸ ماهه دیگر منتظر افتتاح تندیس شهید نامجو هستیم . ان شا الله که خبر بدقولی شما منتشر نشود و عکس شما در کنار تندیس اولین وزیر دفاع ایران را از دوربین انزلی کلاب ثبت کنیم.

پاسخ

خدابنده

۲۳ مهر ۱۳۹۳

با سلام خدمت آقای مسرور و تمام خدمتگذاران به مملکت – این جور کارها علاوه بر ارزشی بودن ,ماندگار هم است – اگه خوب نگاه کنیم رزمندگان دوران جنگ سن و سالی ازشون گذشته ودیگه دارند پیر میشند و انتقال خاطرات و حماسه آفرینی های انها به نسل جوان و آینده ها داره از دست میره اگه ممکنه در یک فراخوانی با افراد نویسنده کتاب . خاطرات این عزیزان ثبت بشه – ((البته خاطرات رزمندگانی که تا بحال ثبت نشده چون الحمدلله هستند خانواده های که یک تنه برای عزیزشان کتاب . یادواره.مسابقه و جشن میگیرند ))- ما شهدای دانش آموزی همچون شهید ابراهیم حسنی خواه گلشنی- شهید سالار مطلوب امین آبادی و ..و رزمندگانی چون آقا محبت اعلایی ( که با وجود مجروحیت پی در پی باز در جبهه حضور داشت) داریم که هیچ خاطره و یادی از آنها ثبت نشده – امیدوارم که محقق شه. منتظر خبرتان از طریق این سایت هستم

پاسخ