81510916-6283084

عزیز قاسم زاده هنرمند عرصه موسیقی گیلان قصد دارد با ساخت آهنگ هایی که ذائقه شنیداری و نیاز روحی نسل امروز را در بر گیرد حافظه موسیقایی مردم را احیاء و با اجرای نغمه ها در کنار ارائه آثار جدید و در عین حال اصیل پلی بزند بر شکاف شنیداری بین نسل پیشین و امروز.

این هنرمند و خواننده موسیقی اصیل ایرانی ساکن شهر ساحلی انزلی بعنوان سرپرست گروه موسیقی ایرانی سپهر روزهای ۳۰ بهمن و اول اسفند در انزلی و روزهای هفتم و هشتم اسفند در رامسر به اجرای موسیقی خواهد پرداخت.

بخشی از آهنگها ساخته خود عزیز قاسم زاده در دستگاه شور، نوا و آواز بیات ترک با تنظیم اسماعیل ملاپور و بقیه نیز آثار فاخر موسیقی کشورمان با تنظیم هایی جدید است.

عزیز قاسم زاده اظهار کرد: برای احیای حافظه موسیقایی ایرانیان اجرای نغمه های مانایی را که متاسفانه بنا به دلایل مختلف امروز کمتر به آنها رجوع می شود به عنوان چراغی برای روشن نگاه داشتن و گم نکردن طریقت درست موسیقایی در برنامه گنجانده ایم.

وی افزود: مقوله آواز ایرانی مقداری مورد ستم شنیداری قرار گرفته و مخاطبان و دست اندرکاران موسیقی به سراغش نمی روند و بیشتر به سمت تصنیف روی آورده اند.

وی در خصوص بخشهای مختلف کنسرت توضیح داد: بخشی از برنامه به آثار شاعران معاصر چون حسین منزوی، محمد علی بهمنی، قیصر امین پور اختصاص دارد و اشعاری از بزرگانی چون معینی کرمانشاهی ، پژمان بختیاری ، ابوسعید ابوالخیر نیز در ادامه اجرا خواهد شد.

این هنرمند گیلانی خاطرنشان کرد: سه آواز در این برنامه گنجانده ایم که یکی به شکل سنتی اصیل با سه تار اجرا می شود.

قاسم زاده اظهار کرد: برای نخستین بار روی ترانه آوازی ساخته شده و به صورت مرکب خوانی اجرا می شود و جواب آواز به صورت گروه نوازی طراحی شده است.

به گفته وی آواز دیگر هم از غزل امروز است که با گروه نوازی اجرا می شود و سعی شده تحرک آواز بیشتر شود تا حالت ریتمیک پیدا کند و در عین حال از اصالت خود دور نشود.

وی ادامه داد: در قالب این برنامه هفت تصنیف در دو بخش اجرا می شود که آثار خاطره انگیز گذشته با تنظیم جدید و دو تصنیف شامل (داغ جدایی) با شعر رهی معیری در شور و بیات ترک و تنظیم ملاپور، تصنیف دیگری در دستگاه نوا با شعر (به کجا چنین شتابان) دکتر شفیعی کدکنی ساخته خود من با تنظیم اسماعیل ملاپور است.

قاسم زاده خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارها اجرای دو نوازی سه تار و تنبک از ساخته های اسماعیل ملاپور بعنوان بخش بی کلام برنامه است.

وی اظهار کرد: اعضای این گروه را اسماعیل ملاپور (تار و سه تار)، صبا صفری (سنتور)، سروش جمشیدی (تنبک)، پیمان شعبانی (کمانچه)، محمدجواد فرج زاده (نی) و عارف کوهی (عود) تشکیل می دهند.

کنسرت گروه موسیقی ایرانی سپهر در انزلی از ساعت ۱۹ روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ ۳۰ بهمن و ۱ اسفند ماه ۹۳ در سالن شهید چمران اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی واقع در خیابان معلم ، و هفتم و هشتم اسفند در هتل بزرگ رامسر اجرا خواهد شد.

این برنامه همچنین دوم و سوم بهمن در سالن ارشاد شهر لنگرود اجرا شده و پیش از این نیز کنسرتهایی توسط این گروه در شهرهای رشت، انزلی و سیاهکل اجرا شده است.

عزیز قاسم زاده، متولد ۱۳۵۸ شهرستان رودسر، مبانی آواز را از استاد حمید رضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران و استاد علی جهاندار آموخت.

وی که دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی و مدرس این رشته در مدارس انزلی است سابقه فعالیت روزنامه نگاری در عرصه موسیقی را نیز دارد که حاصل آن گفت و گوهایی با استادان موسیقی ایران همچون استاد محمد رضا شجریان، استاد ایرج خواجه امیری، استاد اکبر گلپایگانی، استاد ناصر مسعودی و استاد عباس خوشدل است.
منبع: انزلی – ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *