امیرعبدوس پیش از ظهر امروز در جلسه حفاظت محیط زیست استان به برخورد قاطع با هرگونه ساخت و سازهای غیر مجاز در تالاب انزلی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه مقام قضایی اجازه برخورد قاطع به ماموران محیط زیست استان را صادر کرده است، اظهار کرد: با شکایت این اداره کل علیه شخصی که با ارائه اسنادی نامشخص با دعوی مالکیت بر اراضی حاشیه رودخانه سیاه‌درویشان واقع در پناهگاه حیات وحش سرخانکل در مرکز تالاب انزلی نسبت به تغییر کاربری این اراضی و ساخت و سازها غیرمجاز در این حوزه اقدام کرده بود و در پیگیری‌های مکرر محیط زیست استان و رایزنی‌های متعدد با مقام‌های سازمان جهاد کشاورزی و امور اراضی استان و طرح دادخواست در شعبه سوم دادیاری شهرستان صومعه‌سرا عملیات تغییر کاربری به مساحت ۱۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع در حال انجام بود، با دستور دادیار متوقف شد و از ادامه آن جلوگیری به عمل آمد.

این مسئول تاکید کرد: طبق قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، هرگونه ساخت و ساز و تغییر کاربری بدون اخذ مجوز در اراضی زراعی و باغی حتی به استیلای مالکیت اشخاص غیرقانونی است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به حساسیت موجود، اراضی حاشیه تالاب‌ و رودخانه‌ها و مناطق چهارگانه زیر نظر مدیریت حفاظت محیط زیست استان است، گفت: باید این چشم‌اندازها را اموال عمومی مردم دانسته و خود را موظف به برطرف کردن هرگونه تجاوز به این جرایم بدانیم.

عبدوس، با هشدار جدی به متصرفان و متخلفانی که قصد تجاوز به اینگونه اموال را دارند، خاطرنشان کرد: در برخورد با آنها هیچ مضایقه‌ای نداریم و مرتکبان اینگونه ساخت و سازها با صدور حکم قلع و قمع شاهد به هدر دادن هزینه‌های انجام شده خود در ساخت و سازهای غیرمجاز می‌شوند.

وی پناهگاه حیات وحش سرخانکل را با وسعت هزار و ۲۱۱ هکتار عنوان کرد و آن را یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های تالاب انزلی دانست و یادآور شد: این پناهگاه مأمن بسیار مناسبی برای زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر است که هر ساله ده‌ها هزار قطعه به این منطقه مهاجرت می‌کنند و از امنیت غذایی تالاب بهره‌مند می‌شوند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *