کارشناس ترویج مدیریت جهاد کشاورزی بندرانزلی گفت: تعداد حوضچه های پرورش ماهی در شالیزار(بعنوان کشت دوم) انزلی در سال گذشته دو برابر شد.

ˈ رضا نوربخش ˈ روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تعداد حوضچه هایی که پس از برداشت برنج اقدام به پرورش قزل آلا در شالیزار کرده بودند از چهار مورد در سال ۹۰ به هشت مورد در سال ۹۱ افزایش یافت.

وی افزود: این بهره برداران، پس از برداشت برنج اقدام به احداث حوضچه هایی در ۵۰۰ متر مربع در شالیزار کرده و چهار هزار بچه ماهی در آن رهاسازی کرده اند.

این کارشناس ترویج ، زمان پرورش ماهی در شالیزار را از مهر تا اواخر اسفند یا اوایل فروردین اعلام کرد .

وی خاطرنشان کرد: از هر حوضچه، حدود یک تن تا یکهزار و ۲۰۰ کیلوگرم گوشت ماهی برداشت می شود .

به گفته وی هر کیلوگرم ماهی قزل آلا در بازار انزلی حدود ۸۰ هزار ریال به فروش می رسد.

کارشناس ترویج مدیریت جهاد کشاورزی انزلی یادآور شد: این بهره برداران بابت هر حوضچه ۵۰ میلیون ریال وام کم بهره ( هفت درصد ) دریافت کردند.

نوربخش خاطرنشان کرد: این طرح با هدف توانمندسازی کشاورزان و ترغیب بیشتر آنان و از طریق آگاه سازی، اطلاع رسانی و آموزش و ترویج اجرا شده است.

به گفته وی این طرح علاوه بر افزایش درآمد اشتغالزایی و رفع بیکاری کشاورزان را به سمت تولید محصولات سالم تر و حتی ارگانیک هدایت می کند.

کارشناس ترویج مدیریت جهاد کشاورزی بندرانزلی از مزایای دیگر این طرح را غنی سازی خاک شالیزار با فضولات ماهی و کاهش مصرف کود و سموم شیمیایی در فصل زراعی آینده ذکر کرد.

به گزارش ایرنا ، پرورش ماهی قزل آلا در مزارع شالیزاری بعد از برداشت محصول برنج به صورت کشت دوم، یکی از راه های مناسب برای تولید پروتئین مورد نیاز جامعه است.

پرورش ماهی قزل آلا در شالیزار یکی از راه های استفاده بهینه و چند منظوره از منابع آب و خاک موجود در امر کشاورزی است که با کاهش دمای هوا از نیمه دوم مهرماه آغاز شده و در یک دوره پنج تا شش ماهه با رسیدن به رشد استاندارد، قابل عرضه به بازار مصرف می شود.

کشاورزانی که مزارع شالیزاری آنها دارای آب کافی و سالم باشند، می توانند با استفاده از تسهیلات بانکی به پرورش ماهی قزل آلا اقدام کنند.

شهرستان بندرانزلی دارای پنج هزار و۲۰ هکتار شالیزار است.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

۲۰ فروردین ۱۳۹۲

خدارو شکر :inlove:

پاسخ