رئیس پایگاه انتقال خون انزلی

رییس پایگاه انتقال خون بندرانزلی از افزایش ۱۴ درصدی اهداء کنندگان خون در این شهرستان در شش ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ مهتاب شیری پورˈ عصر روز دو شنبه در جلسه شورای اداری بندرانزلی اظهار کرد: طی نیمه نخست امسال شش هزار و ۲۲۹ نفر برای اهدای خون مراجعه کردند که از پنج هزار و ۵۶۰ نفر خون گیری شد.

وی افزود: ۳۰ درصد اهداکنندگان برای اولین بار اهداء کننده خون بودند و از بین اهداء کنندگان خون ۵۲ درصدشان اهداءکنندگان مستمر و همچنین ۱۸ درصد اهداء کنندگان با سابقه هستند.

رییس پایگاه انتقال خون انزلی ادامه داد: بیشترین گروه های اهداء کننده خون در این شهرستان، اهداء کنندگانی با گروه های خونی o مثبت و A مثبت و کمترین اهداء کننده خون افرادی با گروه خونی منفی هستند.

وی خاطرنشان ساخت: ۹۶ درصد اهداءکنندگان را آقایان و بقیه را بانوان تشکیل می دهند.

رییس پایگاه انتقال خون بندرانزلی سهمیه خون شهرستان را شش هزار واحد عنوان و خاطرنشان کرد: خونهای دریافتی برای بیماران تالاسمی ، لوسمی ، جراحی و تصادفات استفاده می شود.

شیری پور اضافه کرد: در شهرستان بندر انزلی ۷۴ نفر بیمار تالاسمی وجود دارد که این بیماری یک بیماری ارثی خونی است که در نوع شدید آن که تالاسمی ماژور نام دارد، ژن مربوط به این بیماری از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود .

وی با بیان اینکه در تالاسمی ماژور گلبول های قرمز خون ناهنجار و غیر طبیعی هستند و عمر معمولی ۱۲۰ روزه خود را طی نکرده و خیلی زود در مراحل ابتدایی تشکیل در مغز استخوان و یا پس از آن در طحال منهدم شده و فرد دچار کم خونی می شود، افزود: تنها راه درمان این بیماران تزریق خون مکرر (هر سه تا چهار هفته یکبار) است.

رییس پایگاه انتقال خون انزلی از فرماندار شهرستان خواستار حمایت های مالی برای نوسازی و بهسازی پایگاه و حمایت فرهنگی برای تشویق مردم به اهدای خون شد.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *