رییس شبکه دامپزشکی بندر انزلی از تشدید نظارتها و شناسایی دو پرورش دهنده متخلف طیور صنعتی و معرفی آنها به مراجع قضایی خبر داد.
دکتر نوید صفرزاده گفت : با توجه به حضور پرندگان وحشی و مهاجر در تالاب انزلی به منظور تامین بهداشت عمومی و سلامت جامعه از ادامه فعالیت مرغداری هایی که به تذکرات و اخطار های دامپزشکی توجه ننمایند جلوگیری می شود.

وی خاطرنشان کرد : ضوابط و مقررات بهداشتی دامپزشکی همواره از سوی تولیدکنندگان و پرورش دهندگان دام و طیور خصوصاً مزارع پرورش طیور صنعتی به دلیل تراکم بالای آن ، لازم الإجرا بوده و هرگونه انحراف در اجرای آن تخلف محسوب می شود .

وی تصریح کرد : برخی مواقع بدلیل شرایط ویژه و افزایش خطر برخی بیماریها خصوصاً بیماری های مشترک انسان و دام ، این ضوابط تشدید گردیده و شبکه های دامپزشکی بر حسن اجرای ضوابط بهداشتی قرنطینه ای با هدف ایجاد امنیت غذایی و ارتقاء سلامت فرآورده خام دامی و بهداشت عمومی ، نظارت می نمایند .

دکتر صفر زاده متذکر شد : در همین راستا ناگزیر خواهیم بود با برخی مزارع پرورش طیور که ضوابط بهداشتی دامپزشکی را رعایت ننموده و به تذکرات پی در پی دامپزشکی توجه ننمایند ، برخورد جدی نموده و ضمن جلوگیری از ادامه روند فعالیت آن ها ، جهت پیگیری ، موضوع به مراجع قضایی نیز ارجاع می شوند .

وی اظهار کرد : یکی از اصول پیشگیری و کنترل بیماری های دام و طیور خصوصاً بیماری های مشترک انسان و دام که برخی از آن ها بدلیل خطر گسترش بالای بیماری و ایجاد خسارات جانی و مالی از اهمیت بالایی برخوردار است ، اجرای ضوابط و مقررات بهداشتی قرنطینه ای سازمان دامپزشکی در مزارع پرورش دام و طیور است .

دکتر صفرزاده افزود : نظام پایش و مراقبت از بیماری های طیور و بکار گیری اصول پیشگیری از بیماری ها مثل اجرای امنیت زیستی در مزارع پرورش طیور صنعتی ، کنترل قرنطینه ای مزارع پرورش طیور و نظارت بهداشتی بر ورود جوجه های یکروزه به داخل مرغداری ها و خروج مرغ زنده جهت کشتار بطوری که بر کلیه روند حمل مرغ به کشتارگاه و کشتار ، بسته بندی ، توزیع و عرضه آن در بازار مصرف ، مجموعه ضوابط بهداشتی دامپزشکی کشور بوده که بر روند تولید فرآورده خام دامی سالم و عاری از هرگونه بیماری ، نظارت می نماید .

شهرستان انزلی از مراکز مهم پرورش طیور در گیلان محسوب می شود و با توجه به مجاورت با تالاب انزلی و وجود پرندگان وحشی و مهاجر مراقبت از انتقال بیماری هایی نظیر آنفلوآنزای پرندگان ضروری است.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *