IMG11154900

مشاور ارشد رییس جمهوری شامگاه سه شنبه در همایش روز ملی صادرات اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی با این فلسفه بنا شده است که اقتصاد کشور ما در مقابل تکان های بیرونی حداقل آسیب را ببیند و اولین مورد از این تکان های بیرونی ناشی از حوادث طبیعی است.

وی با بیان این که حوادثی مانند سیل و زلزله و خشکسالی ممکن است ضرر جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد کنند گفت: مورد دوم از این تکان های بیرونی ناشی از نوسانات اقتصاد جهانی است که نظیر آن را می توان در سال ۲۰۰۶ و در مساله بحران بانکی ایالات متحده آمریکا نام برد که اقتصاد مرتبط با این قاره را فلج کرد.

ترکان در ادامه تهدید سوم اقتصاد کشور را ناشی از تصمیمات خصمانه علیه کشور عنوان کرد و گفت: کوشش بر این است که در طراحی اقتصاد مقاومتی اراده سیاسی کشورهای مسلط به کشور ما آسیب نرساند.

وی افزود: یکی از راهبردهایی که برای اقتصاد مقاومتی تعبیه شده است ارتباط با همسایگان کشور است و ما فکر می کنیم که رابطه با همسایگان به دلیل پیوندهای فرهنگی و قومی کمترین اثر را از اراده سیاسی قدرت های مسلط دارد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشور در ادامه بیان کرد: مناطق آزاد و تجاری می توانند پل ارتباطات با همسایگان باشند و این مناطق کوشش می کنند تا ایران ۱۴۰۴ را در یک نقطه  کوچک از جغرافیا ببینند و نتایج آن را به سرزمین اصلی انتقال دهند.

ترکان بیان کرد: اروند، چابهار، قشم و کیش به عنوان مناطق آزاد تجاری معرفی شده اند و در شمال هم بندر انزلی و دو منطقه جدید هم به تصویب رسیده است که شامل منطقه آزاد جاسک و بوشهر است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *