18

با حکم دادستان صومعه سرا، یک باب ویلای سه طبقه در تالاب انزلی تخریب شد.

امروزه تصرفات، تغییر کاربری و تعرض به زیستگاههای ارزشمند، یکی از مهمترین عوامل تخریب و تهدید تنوع زیستی بشمار می رود و این مهم درخصوص زیستگاههای آبی تشدید می شود. با فرو ریختن دیواره امنیت و لایه های اولیه حفاظتی به واسطه ساخت و سازهای گوناگون، سطح دسترسی به زونهای مرکزی زیستگاهها بیشتر و راحت تر شده و ساختار امنیتی آنها بر هم می ریزد و این پدیده امنیت زیستگاهها را تسریع می بخشد.

 

امیر عبدوس در جلسه محیط زیست استان گفت: در استان گیلان به دلیل کمبود سرزمین و تراکم جمعیت، تعرض به زیستگاههای بکر بیش از پیش به وقوع می پیوندد و سازمانهای ذیربط در پیکاری مداوم با سوداگران، مشغول حراست از حقوق عمومی و جلوگیری از تضییع آن هستند.

 

وی در خصوص برخورد با شخصی که با تصرف غیرقانونی در سه چهارم هکتار از اراضی پناهگاه حیات وحش سرخانکل واقع در مرکز تالاب انزلی شروع به ساخت و ساز غیرقانونی کرده بود، خاطرنشان کرد: ابتدا با شکایت این اداره کل و ارگانهای مربوطه توقف عملیات اجرایی آن اخذ و به نامبرده ابلاغ شد. وی بدون توجه به حکم صادره به ساخت و ساز خود ادامه داد، لذا مجددا با پیگیری این اداره کل و ورود امور اراضی استان گیلان با استناد به تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی حکم قلع و قمع ابنیه ساخته شده از سوی دادستان شهرستان صومعه سرا صادر و با همکاری تمامی ارگانهای ذیربط و عاملیت امور اراضی استان به اجرا درآمد.

 

وی افزود: تخریب ساخت و سازهای غیرقانونی ساخته شده در حاشیه پناهگاه حیات وحش سرخانکل در جوار رودخانه سیاه درویشان نقطه عطفی در برخورد با متعرضین به انفال عمومی و حقوق بیت المال است و زنگ هشداری جدی برای متعرضین و آنانکه نقشه تعرض به این نوع از اراضی را در سر می پرورانند.

 

امیر عبدوس تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن تقدیر از کلیه دستگاههایی که در این پرونده به سهم خود نقش موثری ایفا کردند، دلیری دادستان شهرستان صومعه سرا را ارج نهاده از یاوریهای همیشگی دستگاههای قضایی در استان گیلان سپاسگزاری کرد.

 

وی اظهار کرد: پناهگاه حیات وحش سرخانکل با وسعتی معادل ۱۲۱۴ هکتار در جنوب غربی تالاب انزلی قرار داشته و هر ساله میزبان هزاران قطعه پرنده زمستانگذران با اهمیت در محور جنوبی مسیر مهاجرت پرندگان در کره زمین است. در سرشماری سالانه سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۲۱ هزار و ۹۸۰ قطعه پرنده در این پناهگاه توسط کارشناسان بخش محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این اداره کل سرشماری شده است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

۱۴ اسفند ۱۳۹۱

توی انزلی که جزیره رو متری ۴۵۰۰۰ تومان میفروشن :poop:

پاسخ

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۱ ۱۵:۲۳:

خوبه از سمت صومعه سرا برای تالاب یه کاره مفید صورت گرفت :-)