DSC_0048

قبل از تحلیل دیدار تیمهای ملوان و نفت تهران لازم است پیش زمینه ای را ایجاد کنیم و مروری بر برخی شایعات خواهیم داشت.

بندرانزلی شهر کوچکی است که اخبار و شایعات خیلی زود بین مردم رد و بدل می شود، در تحلیل این هفته می خواهیم به فقر بازیکن خوب در تیم ملوان اشاره کنیم و لازم است فلش بکی به فصل نقل و انتقالات بزنیم، جایی که سیروس محجوب با راضی کردن رافخایی، زارع و یوسف زاده فشار سنگین انتقادات مردم و رسانه ها را از روی دوش خود برداشت و مصاحبه های بازیکنان بزرگ تیم را نیز در جهت اهداف و علایق خود دید.

اما معادلات درست از آب در نیامد و این بازیکنان نتوانستند انتظارات را برآورده کنند تا ضعیفترین نتایج تاریخ باشگاه ملوان توسط محجوب و دوستانش ثبت شود.

بعد از این نتایج ضعیف شایعاتی مبنی بر اینکه ابتدای فصل بازیکنان خوبی قصد پیوستن به باشگاه ملوان را داشتند و با نظر مخالف تعدادی از بازیکنان کنونی قرارداد آنها ثبت نشده است در شهر پیچید و این شایعات هر روز با جزئیات بیشتر بین مردم دهان به دهان شد تا سوالاتی در اذهان ایجاد شود، سوالاتی مانند: آیا واقعا در ملوان بازیکن سالاری داریم؟ و آیا بازیکنان برای باشگاه تصمیم گرفته اند؟ و در نهایت اینکه آیا حال روز امروز ملوان عاقبت بازیکن سالاری است؟

این روزها سیروس محجوب یک چیز را با پوست و گوشت خود حس می کند و آن حمایت مردم از تصمیمات درست باشگاه است، حتی منتقدان تند محجوب نیز بابت انتخاب سرمربی و مربی جدید او را مورد حمایت قرار داده اند و به او ثابت کرده اند که هیچ خصومت شخصی با وی ندارند، در همه جای دنیا مدیران باشگاه جلب رضایت هوادار را مهمترین هدف خود می دانند، زیرا وقتی هوادار راضی باشد یعنی همه چیز رو به راه است و محجوب می تواند با ادامه روندی که در پیش گرفته است مردم و رسانه ها را در کنار خود داشته باشد و با اعتماد به نفس و اختیار کامل تیم مورد نظرش برای نیم فصل دوم را مهیا کند.

اما همه این مقدمه چینی ها به این دلیل بود که می خواهیم قبل از هر چیز به خالی بودن دست مسیلوویچ اشاره کنیم، مازیار زارع به عنوان مهاجم و عزیز معبودی به عنوان هافبک به میدان می روند تا ثابت شود که اگر یک هوادار نوجوان هم این تیم را می بست امروز تا این اندازه دست سرمربی خارجی ملوان خالی نبود.

متاسفانه در کنفرانس های مطبوعاتی بعد از بازی چند نفر از دوستانمان مسئول گفتن خسته نباشید هستند و اجازه سوال پرسیدن به خبرنگاران را نمی دهند، خیلی دوست داشتیم این سوال را از آقای مسیلوویچ بپرسیم که انگیزه اش از قرار دادن عزیز معبودی در خط هافبک چه بوده است؟ شاید دلیل قانع کننده ای برای این کار داشت و همچنین شاید بعد از توپ لو دادن های متعدد معبودی دلیل قانع کننده ای برای تعویض نکردنش داشت، شاید در اتاق کنفرانس ورزشگاه بندرانزلی کنتر قرار داده اند و به همین دلیل باید خیلی زود خسته نباشیم و سوالهایمان را قورت دهیم.

ملوان در این دیدار با تغییرات زیادی به میدان رفت که در مجموع این تغییرات نتایج قابل قبولی داشت، از قرار گرفتن کنعانی در سمت راست خط دفاعی می توان به عنوان بهترین دستاورد نام برد، با توجه به اینکه فشار حملات نفتی ها روی جناح راست ملوان بود کنعانی به خوبی مقاومت کرد و بارها مقابل غلامرضا رضایی ایستادگی کرد، او در حمله نیز بسیار خوب و موثر ظاهر شد و در یک صحنه می توانست دروازه بیرانوند را باز کند.

اما در سمت چپ حسن جعفری که پستش تغییر کرده بود نتوانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد و در دو صحنه بعد از جا ماندن از حریف به عمد خطا کرد و اخراج شد.

آهی و پور غاز مدافعین میانی ملوان در این دیدار بودند که ظاهرا می توانند زوج خوبی را تشکیل دهند، ضمن اینکه پرتابهای بلند پورغاز بسیار خطرناک است و گل ملوان در دقیقه ۹۵ از پرتاب این بازیکن آغاز و سرانجام توسط یوسف زاده وارد دروازه شد.

با قاطعیت می توانیم بگوییم گل ملوان اتفاقی نبوده است، زیرا کمتر به خاطر داریم که سعید یوسف زاده در یک دیدار به این اندازه شوت زده باشد و کاملا مشخص بود که شوتهای پشت محوطه جریمه در دستور کار او قرار دارد.

زحمتکش، زحمتکش و خوش فکر است اما هنوز نتوانسته به عنوان یک بازیکن تاثیر گذار ایفای نقش کند.

معبودی با پاسهای اشتباه صدای هواداران روی سکو را در آورده است، او استارتهای خوبی می زند اما کارهایش بی نتیجه است و اکثر توپهایی که با زحمت از حریفان می گیرد را به راحتی تقدیم آنها می کند.

باز هم می گوییم، اولادی نباید از دروازه دور باشد، او در محوطه جریمه مثل آب خوردن می تواند از حریفان پنالتی بگیرد، در همه دیدارهای ملوان بیشترین خطاها روی اولادی انجام می شود اما هیچ فایده ای ندارد زیرا او خیلی از دروازه دور است، اگر به درون محوطه جریمه بیاید یا مدافعان پنالتی می دهند و یا او می تواند با تکنیکش در موقعیت گل قرار بگیرد.

یوسفی از جمله بازیکنان خلاق ملوان است که پاسهای خوبی را روی دروازه ارسال کرد اما مازیار زارع نتوانست ضربات سرش را تبدیل به گل کند، اگر گزارش های تصویری این دیدار را مشاهده کرده باشید می بینید که مازیار زارع در اکثر نبردهای هوایی پیروز بود، او چند ضربه سر به سمت چهار چوب نیز روانه کرد اما ضربات او ضرب لازم را نداشت و بیرانوند به راحتی آنها را جمع کرد، در کنفرانس مطبوعاتی یکی از خبرنگاران قبل از ندای خسته نباشد دلیل استفاده مازیار زارع در خط حمله را از مربی جویا شد، اما او جواب قانع کننده ای نداد، و شاید منظورش این بود که «بازیکن ندارم!»

ایمان صادقی خیلی بدشانس بود که دوربین های تلوزیونی در ورزشگاه حضور نداشتند تا سوپر واکنش او را ثبت کنند، او شوت بازیکن نفت را در حالی از زیر طاق دروازه بیرون کشید که همه هواداران احساس می کردند توپ وارد دروازه می شود، او در این دیدار عملکرد خوبی داشت و از خوبهای ملوان بود.

آن اداها و حرکات عجیب دلیل بر سبک بودن مسیلوویچ نیست، او مانند اسکوچیچ با علم روانشناسی ورزش آشنایی دارد، او وقتی دید بازیکنانش نمی توانند توصیه های او را عملی کنند خودش دست به کار شد و هیجان را به تیمش تزریق کرد، هیجانی که باعث شد بازیکنان ملوان تا ثانیه آخر بجنگند و با حضور مسیلوویچ در کنار زمین یادشان رفت که ده نفره هستند.

خیلی زود است بخواهیم سرمربی جدید ملوان را آنالیز کنیم، بعضی اوقات یک هندوانه در بسته صدای طبل می دهد اما زیادی رسیده است و اصلا خوشمزه نیست، اما بدون شک سرمربی ملوان با توجه به ابزاری که در اختیارش قرار داده اند با این نتیجه می تواند موقتا سرش را بالا بگیرد و هواداران با تشویق هایشان نشان دادند که به او نمره قبولی داده اند.

 

رضا نویدی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid

majid

۳ آبان ۱۳۹۳

بازیکن خوب منظورتون پژمان نوریه؟
همون بهتر که نیومد.

پاسخ

سینا پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۳ ۰۹:۵۹:

آقا مجید چرا قضیه رو شخصی میکنی؟ اصلن اینجا بحث شخص نیست. باید با هم بشینیم فاتحه ملوانو بخونیم که دو تا بازیکن شدن همه کاره تیم.

Shahin

۳ آبان ۱۳۹۳

ممنون آقای نویدی برای نقد خوبتون. به امید روزهای بهتر و بازگشت ملوان به جایگاه واقعی ش.

پاسخ

سینا

۳ آبان ۱۳۹۳

آقا کدوم شایعات؟ برو توی صفحه اینستاگرام مریم ایراندوست رو ببین که رسما اعلام کرده مازیار و بقیه بزرگا نذاشتن بازیکنای سابق برگردن تا خودشون بزرگ تیم باشن.
اینا شایعه نیست حقیقت محضه

پاسخ

مریم2 پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۰۵:

حالا از کجا معلوم صفحه اینستاگرام مریم ایراندوست با صداقت کار میکنه؟

majid پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۳۰:

خانم ایراندوست جوری نوشته انگاری پدرش الکس فرگوسن بوده و مازیار هم مجتبی محرمی یا شیث رضایی
اگه اشتباهات محجوب رو به حساب بی تجربگیش بزاریم .ولی نصرت ایراندوست تیشه به ریشه ملوان زد و با جهل و طمع، ملوان رو به استانه سقوط سوق داده
خدا ازش نگزره

ليلا

۳ آبان ۱۳۹۳

من تعجب میکنم یه مطلب نوشته میشه بعد ما راجع به همه چیز حرف میزنیم به جز موضوع مقاله ?:-)
باتشکر از آقای نویدی بخاطر مطلب بسیار زیباشون.

پاسخ

جوانان متحد انزلی چی پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۳۷:

:yes:

رامبد رشیدی

۳ آبان ۱۳۹۳

با تشکر از جسارت انزلی کلاب و شخص رضا نویدی

جمله معروفی هست از چرچیل با این مضمون که برای استعمار به دو چیز نیاز است اکثریت احمق و اقلیت خاین!

بعید میدونم امروز کسی از اوضاع ملوان مطلع باشه و ندونه باشگاه توسط افراد سیاسی و وابستگان و منسوبان اونها اداره میشه و نه اونهایی که در جلوی پرده به ایفای نقش میپردازند.

برای همین اگه به هر طریقی که هست به جایی که لازمه وصل باشید بازیکن که هیچ، در آمدن و رفتن مربی هم تاثیر گذارید!
هنوز اونقدر زمان نگذشته که مردم فراموش کرده باشند کودتای منجر به برکناری فرهاد پورغلامی چگونه رقم خورد. (خدا رو شکر ایشون در قید حیات هستند و میتونند اتفاقات افتاده رو برای کسی که جویای حقیقت باشه روشن کنند )
هنوز بخاطر داریم که ” تیم دسته گل ” ممی در یک نیم فصل فقط یک برد کسب کرد و نصرت ایراندوستی که آمد و رفت تا همه مربی های بومی ملوان – و به تعبیری تاریخ باشگاه – زیر سوال بروند

گذشت روزگاری که بهمن ” خان ” بود و ملوان پر اقتدار.
پول که آمد بازیکن فراموش کرد که چه بوده و از کجا آمده و اینگونه است که کسی که پیراهن مقدس ملوان را به تن کرده هیچ ابایی از فحاشیهای رکیک ناموسی و ارعاب هوادار و در واقع نشان دادن من واقعی خود ندارد و از مربی و مالک و نماینده نمی هراسد !

اما هنوز خوشحالم که آگاهی پاشنه آشیل این سیاهکاران است و هنوز هم نسل بازیکنانی که تا آخرین توان برای حلال کردن پولی که بر سر سفره میبرند، تلاش میکنند منقرض نشده!

برای گسترش این آگاهی بکوشیم

پاسخ

شبکه استانی چکه (ناودان سابق)

۳ آبان ۱۳۹۳

با سلام و عرض خسته نباشید به کاربران عزیز و مدیران “انزلی کلاب”
جا داره به عنوان منتقد همیشگی جناب محجوب،بابت تصمیمات اخیرشون ازشون تشکر کنم.
متن مقاله شما رو خوندم،قبل از اینکه بخوام حرف هامو شروع کنم،میخوام بگم که هیچکدوم از بازیکنان ملوان نه با من خصومت شخصی دارم،نه دوست صمیمی من هستن،اگه از بازیکنی تعریف یا به کسی انتقاد میکنم،صرفا جنبه ورزشی داره و بس.
در ابتدا درمورد عزیز معبودی که سوالی رو مطرح کردین،به نظر من،شاید سرمربی محترم با دیدن فیلم های بازی عزیز معبودی و نوع بازیش که فقط و صرفا یک بازیکن خطی بود،بدون نمایش چشمگیری که همه مات و مبهوت حرکاتش بشن،حرکات تکراری حرکت از کنار خط و ارسال توپ هایی که ۹۹% بیهوده بود،خواستن اعتماد از دست رفته و بی انگیزگی و احساس مسئولیت بیشتر رو واسه این جوون به ارمغان بیارن.
پست هافبک میانی پست بسیار بسیار بسیار سنگینیه،چون قلب تپنده تیم در واقع هافبک میانی هستش،حال اینکه عزیز معبودی در این پست اشتباهات بسیار زیادی انجام داد،اما شما اگه کمی به آینده نگاه کنید،شاید با این حرکت مربی بتونه به عزیز معبودی اعتماد به نفس و بار سنگین مسئولیت رو هدیه بده.
درمورد نیما دلاوری،که خیلی ها از جمله خود بنده،به نوع بازیش اعتراض داریم،بابت پنالتی های متعدد و بی مورد،میشه گفت که نیما دلاوری بدن بسیار ورزیده و قدرت بدنی فوق العاده ای داره،توی این بازی جناب آقای صالح بارها و بارها داشتن به دلاوری تذکر میدادن که از محدوده ای که براش تعیین شده،حق خروج نداره،و بعد دیدید که سرمربی چط.ر سر نیما دلاوری فریاد میزد و بطری آب رو شوت کرد،به نظر من با تکرار مکررات،با تمرین بیشتر،با همین داد و فریادها،با تمرینات اختصاصی بیشتر،و با درایت کادر محترم فنی،همین نیما دلاوری در آینده به یه دفاع بتنی تبدیل میشه انشالله.سیامک کوروشی گمنام رو که یادتون نرفته.؟؟؟ دیدید که با تمرین و ایده های دراگان کوروشی به دفاع همه کاره ملوان تبدیل شده بود،گل میزد،پاس گل میداد،عالی دفاع میکرد و …
درمورد ایمان صادقی که واقعا بعد از رفتن پاشنکو،همه ما دلمون از بابت دروازه خیلی میلرزید و نگران بودیم،خیلی خوب تونست جای خالی پاشنکو رو پر کنه،اما بازم باید بیشتر تمرین کنه.
صادقی پر محجوب و منظم و بدون ذره ای حاشیه هستش و ما بهش افتخار میکنیم.
درمورد مازیار زارع،به نظر من مازیار تمام کننده خوبی نیست،اما جلو بودنش حداقل دوتا دفاع رو میتونست مشغول خودش کنه و حتی روی سانتر اعتمادی از سمت راست،که میلی متری از جلوی سر مازیار رد شد،میتونه در بعضی مواقع گل زنی هم کنه،ضمن اینکه مازیار تو این بازی زحمت خوبی کشید،اما دفاع های نفت خیلی قدشون بلند بود،خیلی.
درمورد حسن جعفری،که با روزهای اوجش خیلی فاصله داره،اون حسن جعفری که سد بتنی دفاع راست ملوان بود،نشونی ازش نداره.
اخراج بی مورد و بچه گانه،شاید روند بازی تحت تاثیر اخراجش بود.ایشالله با تمرین بیشتر به روزهای اوجش برگرده مثل فشنگچی که از یه بازیکن خاموش،توی ملوان به یه ستاره درخشان تبدیل شده بود.
فقط تمرین تمرین تمرین.
درمورد کادر فنی،در دانش جناب صالح جای شکی نیست،درمورد سرمربی شناخت ما هنوز خیلی کامل نیست،اما با توجه به جنم و پرستیژ جفتشون،آینده خوب و روشنی رو میشه برای ملوان عزیزمون دید.
حس جنگندگی،حس مثبت،و حتی داد و فریاد زدن رو سر بازیکن،از نمونه های بارز شخصیت سرمربی محترمه.
امیدوارم ما تماشاگرها و رسانه ها دنبال سوژه و تخریب کردن مربی نباشیم و بهش فرصت و زمان لازم برای ساختن تیم رو بدیم.
ما امسال باید بیخیال رتبه باشیم،جام حذفی رو هم که دادیم،امسال همه فکرمون باید اول رو بقا باشه،بعد رو ساختن پیکره تیمی قوی و با نشاط برای فصل بعد.
همه باید دیدگاهی بلند مدت داشته باشیم،حتما این تیم خوب میشه،شک نکنید.
بازم از آقای محجوب تشکر میکنم که بالاخره حرف دل ما هوادارها رو شنید و به خواسته های ما عمل کرد.
امیدواریم تعطیلات لیگ شروع بشه و با اضافه شدن بازیکن های سرباز و جدید،تیم به هماهنگی برسه.
ضمنا جدیدا تو صفحه اجتماعی اینستاگرام بعضی ها داره شیطنت هایی میشه(اسم اون خانوم رو نمیبرم)اما مردم باید حواسشون رو جمع کنن.
ما ملوانیم***تا ابد قهرمانیم و همیشه جاودانیم
ملوان کشتی عشق است…یا رب تو ناخدایش باش
ملوان شهر باران***سرور لیگ ایران

پاسخ

majid پاسخ در تاريخ آبان ۳ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۱۵:

:yes:

sinaclub

sinaclub

۳ آبان ۱۳۹۳

ممنون از نقد زیبای رضا نویدی عزیز.
به امید اوج گیری دوباره ملوان عزیزمون

پاسخ

alireza.p

alireza.p

۳ آبان ۱۳۹۳

:yes:

پاسخ

majid

MAJID

۳ آبان ۱۳۹۳

الان وقت انتقاد از داش اقاهای تیم نبود.اینا گردن کلفتای تیم نیستن.بلکه هوادارای دو اتیشه ملوانن که این افتخار رو دارن که با تمام وجود و با لباس ملوان برای افتخار ملوان انزلی بجنگن.نصرت تیم رو به این روز انداخت.ما پارسال رو یادمون نمیره که مازیار چه خاطرات خوبی رو برامون رقم زد

پاسخ

امیر حسین

۳ آبان ۱۳۹۳

من شنیدم محجوب از ترس این بازیکنا آب هم نمی تونه بخوره و باید ازشون اجازه بگیره

پاسخ

مریم2 پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۳ ۰۸:۳۱:

اگه اینجوری باشه که ناز شصتسشون
اما من بعید میدونم آقای محجوب جز از آقای… از کسی حساب ببره