DSC_0112

به گزارش سامانه تحلیلی خبری انزلی کلاب، در هفته دهم لیگ برتر فوتبال ایران جام خلیج فارس تیم ملوان بندرانزلی در ورزشگاه خانگی با نتیجه یک بر یک مقابل گسترش فولاد تبریز متوقف شد که در ادامه به تحلیل این دیدار پرداخته ایم.

 

 

همانطور که در تحلیل های گذشته اشاره کردیم ملوان یک تیم کاملا بی خطر در ضد حمله است و همین امر باعث می شود هر تیمی که مقابل ملوان به میدان می رود از همان دقایق ابتدایی روی دروازه این تیم هجوم بیاورد که ثمره آن دریافت گلهای متعدد در دقایق ابتدایی توسط ملوانان است.

 

 

در دیدار تیمهای ملوان و گسترش فولاد نیز شاهد فشار سنگین حملات گسترش روی دروازه ملوان بودیم و آنها بعد از خلق چند موقعیت خطرناک موفق شدند در دقیقه ۲۸ دروازه ملوان را باز کنند.

 

 

اگر تحلیل های انزلی کلاب را دنبال کرده باشید باید خاطرتان باشد که در هفته های ابتدایی به یک توفیق اجباری برای دراگان اسکوچیچ در فصل گذشته اشاره کردیم و آن چیزی نبود جز مصدومیت جلال رافخایی و حضور اجباری مهدی دغاغله، بازیکنی که در ضد حملات فوق العاده خوب کار می کرد.

 

 

اگر بخواهیم این موضوع را بیشتر باز کنیم باید گلهای رافخایی در فصول گذشته را بازبینی کنیم و ببینیم چند درصد از گلهای او روی ضد حملات به ثمر رسیده است؟ و این تعداد گل را با گلهای مهدی دغاغله (به نسبت بازیها) مقایسه کنیم، و به این نتیجه می رسیم که استفاده از رافخایی در همه دیدارها اشتباه محض است.

 

 

نصرت ایراندوست در یکی از کنفرانس های مطبوعاتی خود از کمبود مهاجم سخن گفت و در کنفرانس مطبوعاتی آخر خود نیز اعتراف کرد که این تیم نیاز به یک سانتر فوروارد خوب دارد، اما او با این وجود از رافخایی در ترکیب ثابت استفاده می کند که با توجه به مصاحبه هایش این حس به مخاطب دست می دهد که او شهامت روی نیمکت نشاندن بازیکن بزرگی همچون رافخایی را ندارد.

 

 

رافخایی با همه شایستگی هایش نتوانسته به ملوان در امر گلزنی کمک قابل توجهی کند و حضور او شانس گلزنی برای دیگر مهاجمان را نیز کاهش می دهد، به عنوان مثال مهرداد اولادی در فصلی که رافخایی در ملوان حضور نداشت موفق شد ۱۴ گل در لیگ برتر به ثمر برساند و با درخشش او در امر گلزنی تیم ملوان به فینال جام حذفی راه یابد، اما از زمانی که اولادی در کنار رافخایی بازی می کند فرصت چندانی برای گلزنی به دست نمی آورد.

 

 

نصرت ایراندوست اگر می خواهد از این بحران خارج شود باید شهامت داشته باشد و بازیکنان را از روی آمادگی وارد ترکیب کند و به اسمها توجه نداشته باشد، ایراندوست یک نیمه مقابل سایپا آرمان رمضانی را جایگزین جلال رافخایی کرد اما شهامت این را نداشت که رافخایی را روی نیمکت بنشاند و به همین دلیل از او در پست غیر تخصصی بازی گرفت، رمضانی در آن دیدار روی توپهای بلند بسیار موفق عمل کرد اما یک موقعیت خوب را از دست داد تا قربانی شود، متاسفانه هیچکدام از اعضای کادر فنی یادشان نبود که در همه جای دنیا بازیکنی که مدتی از میادین دور بوده است نیاز به زمان دارد تا به شرایط بازی عادت کند و استرس هایش تخلیه شود، اما آرمان رمضانی فقط یک نیمه فرصت بازی در پستی را داشت که جلال رافخایی ۱۹ نیمه در آن پست بازی کرده است.

 

 

از دیگر نکات جالب این دیدار طبق معمول اشتباهات متعدد عزیز معبودی در پاس دادن بود، اگر فیلم بازیهای عزیز معبودی را مرور کنید بدون شک او رکورد دار پاسهای اشتباه در باشگاه ملوان به نسبت تعداد بازیهایش است، معبودی در گذشته یک مهاجم بود که به دلیل مشکلات مالی باشگاه مربیان مجبور شدند از او در پست مدافع استفاده کنند و او هرگز نتوانست یک مدافع کلاسیک خوب باشد، و با وجود اینکه در دفاع نسبتا موفق بود اما صحنه ای از بازی او را به یاد نمی آوریم که با نفوذ و ارسال پاس، ملوان را صاحب موقعیت کرده باشد.

 

 

در تحلیل هفته ششم مطلبی را با عنوان ملوان بارسلونا نیست و شما هم گواردیولا نیستی، منتشر کردیم و از ایراندوست خواستیم با توجه به ابزاری که در اختیار دارد تاکتیکهایش را انتخاب کند، نکته امیدوار کننده در این دیدار تغییر تاکتیک تیم ملوان بود، ملوانان در هفته ای که گذشت تمریناتشان را روی ارسال توپ از جناحین پایه گذاری کردند، تاکتیکی که ایراندوست پیش از این به آن اعتقاد نداشت و در یکی از مصاحبه هایش دلیل تعویض علیرضا رمضانی را سانترهای زیاد او از جناحین اعلام کرده بود اما آنها در این دیدار گلی را به ثمر رساندند که بارها در تمرینات آن را تکرار کرده بودند و در دقیقه ۹۱ نیز روی همین تاکتیک چیزی نمانده بود ملوان سه امتیاز بازی را روی ضربه سر یوسفی به دست بیاورد.

 

 

نکته جالب اینجاست که ترکیب ایراندوست طوری چیده شده است که بازیکنان مجبور می شوند توپ را به کنار خط ببرند و اینکه او پیش از این دستور داده بود توپها روی دروازه ارسال نشود از نکات عجیب تصمیمات این مربی کهنه کار است.

 

 

محسن یوسفی در مدت ۱۰ دقیقه حضورش در زمین یک بار توپ را به تیر دروازه حریف زد اما رافخایی در حضور ۹۰ دقیقه ای خود نتوانست فرصتی را ایجاد کند، که این مورد یا می تواند شانسی باشد و یا اینکه دلیل دیگری دارد.

 

 

از دیگر نکات جالب تاثیرگذاری یک بازیکن تعویضی در تیم ملوان و استفاده نکردن از دو تعویض دیگر است که در نوع خودش از شاهکارهای مربی به حساب می آید.

 

تغییر تاکتیک در بازی ملوان و گلزنی روی کار تمرینی می تواند بهانه ای برای فرصت دادن به ایراندوست باشد، اما ای کاش ایراندوست کمی زودتر به خودش می آمد و با شهامت روی نیمکت ملوان می نشست، ای کاش به جای اینکه به تحلیل های رسانه ها به چشم تخریب نگاه کند از آنها استفاده می کرد و زودتر تغییر تاکتیک می داد، با این وجود امیدواریم ایراندوست فرصتی برای جبران داشته باشد و اگر اینگونه نشد بدون شک مقصر خودش است.

 

 

در پایان یادآور می شویم: از ابتدای فصل قرار بر این شد اگر تحلیلی می نویسیم بدون تعارف باشد و امیدواریم افرادی که در این مقاله مورد نقد قرار گرفته اند با این موضوع حرفه ای برخورد کرده و مانند هفته های گذشته شاهد برخوردهای قهری نباشیم.

 

رضا نویدی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

امید

۷ مهر ۱۳۹۳

لیگ برتر که جای آزمون و خطا نیست به خدا هر روز صبح به امید اینکه نصرت ایراندوست و از کار برکنار کرده باشن از خواب پا میشم اما هنوز خبری نیست که نیست

پاسخ

۷ مهر ۱۳۹۳

…….درود و دقیقا به احترام روح ازادوار و زلال و مردمی —ملوان بندرانزلی–تا اطلاع ثانوی تحریم دیدار های این ملوان فرمایشی – فرمالیته و ابزار دست یکسری ادمهای ………….اقای محجوب!ششدانگ حواست جمع باشه که با سرمایه مالی شاید بشه خیلی چیزها رو خرید و خیلی ادمک ها رو بنده خود ساخت…اما و اما نمیشه اصالت و ریشه ها و حقیقت رو تابع مادیات ساخت….تف بر هر شخصیت حقیقی و حقوقی که مذبوحانه تلاش در زمینه انطباق ملوان داره با هویت انگل وار و موجودیت مزخرف خودش…………………………کابیتان محمد قدیر بحری!!حرمت و مقام و منزلت شما خیلی بیشتر از این فضای سرشار از میکروب و موریانه ای است که ملوان رو احاطه کرده………….حرف دل خودت رو دوست دارم در ورودی انزلی و یا در میدان مرکزی شهر با خون بنویسم\::موقع زدن اخرین ضربه بنالتی در فینال جام حذفی مقابل استقلال در ورزشگاه ازادی///فاصله دایره مرکز زمین تا نقطه بنالتی که می رفتم همه دوستان واشنایانم در انزلی از جلوی چشام عبور کردن… تو ذهنم اومدن و فکر کردم من مسئولیت دارم در برابر اونا// من مسئولیت دارم در برابر مردم//مردم// مردم/////////////زنده باد کابیتان محمد قدیر بحری….

پاسخ

شبکه استانی چکه (ناودان سابق)

۷ مهر ۱۳۹۳

کسی که داره ۷۰۰ میلیون پول می گیره،باید تحمل انتقاد رو هم داشته باشه.
انتقاد هم جزئی از قراردادشه که نانوشته هستش.
قرار نیست طرف ۷۰۰ میلیون پول بگیره و هیچ انتقادی ازش نشه.
دیدید که علی دایی با ۲ میلیارد پول قرارداد،انتقاد که هیچ،اخراج شد.
ضمن اینکه درمورد آقای سعید یوسف زاده که ایشون هم تماشاگران رو مورد لطف قراردادن باید عرض کنم،جناب آقای یوسف زاده،همونطور که در انتخابات حق و رای با اکثریت جامعست،توی فوتبال هم حق و رای با اکثریت هستش،(یعنی تماشاگرا).
این تماشاگر هفته ها قبل از اتفاقات دراگان،هشدار داده بود،هشدار داده بود،هشدار داده بود،اما چون برای پاره شدن حنجره همین تماشاگر،گوش شنوایی نبود،حالا باید شاهد اعتراضات بحق همین تماشاگر هم باشیم.
رای با اکثریت هستش جناب یوسف زاده،ضمن اینکه شما یکبار سابقه کوبیدن پیراهن ملوان به زمین رو هم داری…گفتم که حواست باشه به این موضوع.

پاسخ

ساناز

۷ مهر ۱۳۹۳

موافقم

پاسخ

آبای بندر

۷ مهر ۱۳۹۳

:yes:

پاسخ

۷ مهر ۱۳۹۳

هفته قبل آقای اردشیر پورنعمت به یک کلمه خوبی اشاره نمود که حرف دل همه ما ملوانی می باشد.
یکپارچه حمله ومبارزه که ایده چندین ساله ملوان بوده وبس.
ولی بر عکس امسال ملوان به دفاعی پناه آورده ولی باشگاه های دیگر مثل فولاد .تراکتور واستقلال وبخصوص باشگاه های دیگر هم به تقلید از ملوان شیوه سالهای قبل ملوان را الگوی خودشان قرار داده اند. جالب اینجاست ملوان به کارهای آنها که دفاعی بازی کردن می باشد رو آورده .که همین امر باعث گردیده ملوان نتواند نتایج خوبی را در این فصل به دست بیاورد .
هر چند ملوان سال قبل هم بازیکن نداشت ولی هرکز حمله ویا تجامی بازی کردن خود را کنار نگذاشت .که نشانه اش مقام هفتمی در لیگ برتر پارسال بو ده ..
ولی مسئله بعدی این است .هنوز بازیکنی نداریم که بتواند در کنار جلال همکاری نماید.وگرنه جلال با کوچترین موقعیت .توپ را تبدیل به گل می نماید.
حال نمی دانیم یا همه به فکر این هستند که خودشان به تنهایی به گل برسند ویا نمی توانند یک پاس درست وحسابی بدهند.

ای کاش بچه ها بازی های سال قبل خودشان را مروری می کرد.تا هم مشکلات خودشان را رفع می کردنند وهم متوجه می شدنند که پارسال چگونه گل می زدنند.
از همه مهمتر این است اگر به پاس های که به جلال پارسال می دادند متوجه می شدند .چگونه پاسی بوده ..مشکل امسال خودشان را هم پیدا می کردنند.
اگر کسی در کنار بچه ها باشد که به بازیکن ها روحیه بدهد .مشکل ۱۰ در صدر ملوان کلا رفع خواهد شد .
زیرا این تیم جوان نیاز به روحیه دارد. آن هم با یکپارچگی واتحاد بدست خواهد آمد.

پاسخ

جوانان متحد انزلی چی پاسخ در تاريخ مهر ۷ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۰۶:

:yes:
حالا نمیشد محمد حیدری رو بعنوان مکمل جلال بیارنش تو تیم؟
حیدری که بازیکن آزاده و الان تو خونه نشسته!

شبکه استانی چکه (ناودان سابق) پاسخ در تاريخ مهر ۷ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۳۱:

یکی از دوروترین انسان های روزگار همین اردشیرپورنعمت سرمربی محترم تیم بنگلادش هستن که پارسال تو برنامه های فرمایشی سکو،به بدترین شکل دراگان رو مورد انتقاد وحشتناک قرار میدادن.!!!