82114005-70798947[1]

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری انزلی بر لزوم ساماندهی قایق های تفریحی در راستای تامین امنیت و رفاه مسافران و گردشگران تاکید کرد.
صبح چهارشنبه نادر خوارزمی دراولین جلسه ساماندهی قایق های موتوری و جت اسکی درفرمانداری اظهار کرد: با توجه به اهمیت و لزوم تامین امنیت مسافران و گردشگران درابتدا باید قایقهای تفریحی ثبت نشده شناسنامه دار شوند.
وی درخصوص طرح تعویض قایقهای موتوری دو زمانه با چهار زمانه براساس مصوبه هیات وزیران افزود: ایجاد نمایندگی فروش و تامین قطعات آن باید از طریق اتاق اصناف پیگیری شود.
خوارزمی با اشاره به اینکه فعالیت تابلو به دستان اجاره قایق موتوری در سطح شهر خلاف مقررات است گفت: حتی اگر افراد منتسب به تعاونی های قایقرانی مرتکب این کار شوند تخلف بوده و نیروی انتظامی باید با این معضل اجتماعی برخورد کند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان انزلی نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: با توجه به آغاز به کار اتحادیه شرکت های تعاونی قایقرانی در بندرانزلی باید نحوه فعالیت در تالاب و دریا، تعیین نرخ واحد و رسیدگی به شکایات دراولویت برنامه های این اتحادیه باشد.
ابوالفضل چگینی با اشاره به استاندارد نبودن اسکله های قایقرانی در بندرانزلی افزود: در اسکله های موجود سالن انتظار مسافران، سرویس بهداشتی و همچنین محلی برای پذیرایی از مسافر وجود ندارد .
رییس هیات مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی قایقرانی با اشاره به کمرنگ شدن فعالیت های این اتحادیه درسالهای اخیر و تمایل اعضاء به از سرگیری فعالیت آن اظهار کرد: متاسفانه معیشت اعضاء با درآمد فعلی تامین نشده و هنوز متولی واگذاری اسکله های قایقرانی مشخص نیست .
پیشوایی به حضور افراد تابلو به دست برای جذب مسافران و گردشگران درمبادی ورودی شهر و معابر به عنوان یک معضل اجتماعی اشاره و افزود: توان جایگزینی موتورهای چهار زمانه به جای قایق های موتوری دوزمانه با اختلاف سه برابر قیمت، برای عضوی با درآمد سالیانه ۱۰ میلیون تومان، غیرممکن است.
وی همچنین به مصوبه هیات وزیران درخصوص استفاده از قایقهای موتوری چهار زمانه اشاره و اظهار کرد: علاوه برنبود قطعات یدکی قایقهای موتوری چهارزمانه درکشور و همچنین قیمت بالای آن ، اداره بنادر و دریانوردی قایقهای موتوری دوزمانه را ثبت نمی کند.
پیشوایی با اشاره به فعالیت دو هزار و ۵۰۰ قایق تفریحی در تالاب انزلی و ساحل دریا گفت:از این تعداد تنها ۷۰۰ قایق به ثبت رسیده و شناسنامه دار هستند .
رییس هیات مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی قایقرانی با اشاره به استفاده و بازدید از تالاب به عنوان تنها شاخصه مورد توجه گردشگران ورودی به انزلی بیان کرد: لایروبی مسیرهای عبوری قایقها به سمت گل لاله و نیلوفر آبی از الزامات بوده چرا که دیدن لاله های تالابی یکی از مهمترین دلایل استفاده مسافران و گردشگران از قایقهای موتوری تفریحی است.
درادامه نماینده نیروی انتظامی نیز با تاکید برساماندهی قایقهای موتوری بدون پلاک و تعیین هویت رانندگان از سوی نیروی انتظامی، خواستار تغییر مکان دو اسکله در زیر پل ولایت به دلیل استراتژیک بودن مکان قرارگیری آنان شد.
درخاتمه جلسه نیز مقررشد درنشستی با حضور روسای ادارت اصناف، میراث فرهنگی و گردشگری ، اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی، نیروی انتظامی، شهرداری و اتحادیه قایقهای تفریحی و تعزیرات نرخ واحدی برای استفاده گردشگران از قایقهای تفریحی تعیین شود.
استان گیلان و شهرستان انزلی از مراکز مهم گردشگری دریایی به شمار می آید و هر ساله میلیونها گردشگر با استفاده از قایقهای موتوری در خزر و تالاب انزلی به گشت و گذار می روند./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

نعیم

naeim

۲۶ خرداد ۱۳۹۵

انجام این اقدامات انچنان پیچیده نیست . پدیده تابلو به دستان که چند سالی است که باب شده و سبب کاهش شدید درامد و مشکل در تامین معیشت قایقرانان مجوز دار و عضو تعاونی‌ها شده به راحتی می شود توسط نیروی انتظامی برچیده شود چون تعداد دلالان بدون مجوز که عمدتا هم در جلوی اداره بندر پاتوق می کنند و حتی موجب ناراحتی مسافران نیز می گردند کمتر از ۲۰ نفر است و کاملا شناخته شده هستند و اگر نیروی انتظامی اراده ای برای مقابله با انها داشته باشد در کوتاهترین زمان قادر به انجام این کار است اما جای سوال است که چرا با وجود شکایت های فراوان توسط تعاونی های قایق سواری و این چنین جلساتی در فرمانداری برخوردی نمی شود ؟ ایا حتما باید اتفاق ناگواری برای خانواده ای روی دهد تا این جدیت ایجاد شود ؟
ودر مورد موتور های ۴ زمانه هم بهترین حالت این است که این موتورها از طریق منطقه ازاد انزلی و بدون تعرفه در اختیار قایقرانان قرارگیرد چون انها می توانند موتورهای ۲ زمانه خود را در استانها و شهرهای دیگر به فروش برسانند و با مبلغ ان موتورهای ۴ زمانه منطقه ازادی خریداری نمایند . در غیر اینصورت انها قطعا توانایی خرید موتورهای ۴ زمانه را ندارند و این کار شدنی نیست و الودگی ناشی از این موتورها همچنان نمکی بر زخم تالاب زیبای انزلی است

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ خرداد ۲۷ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۴۱:

:yes: :yes: :yes: