81629167-6489438[1]

پر واضح است که گرانفروشی ، کم فروشی ، تقلب ، عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی ، عدم برخورد مناسب با مشتری و دیگر تخلفات صنفی نه تنها به معیشت خانواده بلکه به اقتصاد جامعه ، وجهه یک شهر و مردمانش ، صنعت گردشگری و آسایش و رفاه اجتماعی لطمه می زند .

* تاکید جدی مسئولان برای برخورد با تخلفات صنفی

معاون فرماندار انزلی در این خصوص گفت : تخلفات صنفی علاوه بر متضرر کردن شهروندان به وجهه گردشگری شهر لطمه زده و موجب بی رغبتی مردم برای سفر به این شهر می شود .

غلامرضا رحیمی با اشاره به گردشگر پذیر بودن این شهر ساحلی بر لزوم رصد مستمر قیمت کالاها و خدمات توسط اداره صنعت، معدن تجارت شهرستان تاکید کرد .

* ابراز رضایت از فعالیت اصناف

بر اساس قانون اداره صنعت ، معدن ، تجارت متولی نظارت بر کارکرد اصناف در هر شهرستان است .

رییس اداره صنعت ، معدن، تجارت انزلی گفت : واحدهای بدون مجوز و سیار گرانفروشی می کنند که دنبال این هستیم که آنها را سامان دهی کنیم .

علی خودکار اظهار کرد : واحد بازرسی اداره صنعت، معدن و تجارت به تخلفات واحدهای صنفی اعم از گرانفروشی ، کم فروشی ، تقلب ، احتکار ، عرضه خارج از شبکه حمل و نقل نگهداری عرضه و فروش کالای قاچاق و دیگر موارد نظارت دارد .

وی سایر موارد تخلف را عدم اجرای ضوابط قیمت گذاری و توزیع ، فروش اجباری کالا و خدمات ، عدم درج قیمت و نصب نرخ نامه ، عدم صدور صورت حساب ، ضرر و زیان به اشخاص ثالث بر اثر وقوع تخلفات صنفی ، عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی ، تبلیغ محصولات یا کالاها یا خدمات برخلاف واقع ، فروش کالا از طریق قرعه کشی ، ایجاد خسارت به اشخاص حقیقی یا حقوقی با فروش فوق العاده یا اقساطی ، برگزاری حراج غیر قانونی ، تداخل صنفی ، نداشتن صندوق مکانیزاسیون یا دستگاه توزین دیجیتالی و نداشتن پروانه کسب واحدهای صنفی عنوان کرد .

رییس اداره صنعت ، معدن ، تجارت انزلی با اشاره به این که تخلفات صنفی در همه شهرستانها وجود دارد و تنها منحصر به انزلی نیست خاطرنشان کرد : برای واحدهای متخلف، پرونده ای تشکیل و به اداره تعزیرات حکومتی ارجاع و در آنجا برای متخلفان حکم صادر می شود .

وی با رد انتقادات مردمی از زمان طولانی رسیدگی به پرونده ها گفت : پرونده ها در عرض دو سه روز با استعلام از اتحادیه و مراجع ذیربط رسیدگی و به تعزیرات حکومتی اعلام می شود .

خودکار با بیان اینکه یک طرف قضیه نظارت و بازرسی بر بازار است و بخش دیگر به انصاف و بازاریان مربوط می شود ، افزود : بازاریان باید بپذیرند که سود در پرفروشی است نه در گرانفروشی .

به گفته وی واحد صنفی باید روی تمام کالاها برچسب قیمت نصب کند و فاکتورهای خرید نیز داشته باشد و حداکثر ۲۰ درصد می تواند سود روی قیمت اصلی بکشد .

خودکار در مورد کالاهای خارجی نیز گفت : اجناس خارجی اگر به طور مجاز و از طریق مبادی قانونی وارد کشور شده باشند، باید دارای برگ سبز باشد .

وی خاطرنشان کرد : ما در شهرستان حدود هفت هزار و ۲۰۰ واحد صنفی پروانه دار داریم که نظارت واحد بازرسی بر آنها مستمر است و در طول سال ، حداقل از هر واحد صنفی دو تا چهار مورد بازرسی صورت می گیرد .

وی با بیان اینکه کنترل واحدهای صنفی پروانه دار برای ما راحت تر است تصریح کرد : تعدادی از واحدهای صنفی فاقد مجوز هستند و به دنبال این هستیم که تمام واحدهای صنفی را شناسنامه دار کنیم .

خودکار یادآور شد : برنامه ساماندهی واحدهای بدون پروانه شروع شده و از ماه آینده به صورت عملیاتی انجام می شود ، ناظران اطلاع می دهند و از طریق اتحادیه مربوطه ساماندهی شوند .

رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت انزلی ، تعداد ناظران افتخاری شهرستان را ۱۲۰ نفر اعلام و خاطرنشان کرد : از همکاری شهروندان در این زمینه استقبال می کنیم .

وی با بیان این که حتی با روسای اتحادیه ای که تخلف کنند برخورد خواهیم کرد افزود : یکی از واحدها در رابطه با صدور پروانه کسب برای تعدادی از افراد تخلف کرده بود که عزل رییس اتحادیه و ابطال پروانه کسب ۲۷ مورد را درخواست کردیم .

خودکار عملکرد اداره خود را موفقیت آمیز عنوان کرد و کسب رتبه اول در زمینه تنظیم بازار و برگزاری نمایشگاه را موید این امر دانست .

رییس اداره صنعت ، معدن، تجارت انزلی با اشاره به سفر تحقیقاتی اخیر خود به ترکیه با همراهی رییس اتاق اصناف شهرستان و روسای ۲۶ اتحادیه که به منظور ارتقای دانش روسای اتحادیه ها انجام شد، گفت: با توجه به شباهتهای زیاد استانبول با بندرگاه انزلی این سفر مثمر ثمر بود ، در شهر استانبول روسای اتحادیه به واحدهای مشابه خود سرکشی کردند؛ اطلاعاتی در زمینه طریقه تولید ، توزیع ، تامین مواد اولیه ، واردات و صادرات گرفتند .

به گفته خودکار؛ روسای اتحادیه در این سفر با روش های نوین ایجاد شغل تعامل شهرداری با صنوف ، مدیریت مشاغل ، روش های جذب گردشگر ، چگونگی مقابله با مشاغل کاذب و دست فروشان ، سیاست مشتری مداری ، کاهش هزینه های تمام شده و یک بنگاه اقتصادی و مدیریت بهره وری درآمد آشنا شدند .

* رسیدگی جدی به پرونده ها

اداره تعزیرات حکومتی نیز بر اساس قانون مرجع رسیدگی به تخلفات اقتصادی افراد و واحدهای غیر صنفی اعم از شرکتهای تولیدی و خدماتی دولتی و غیر دولتی ، تخلفات بهداشتی و درمانی و داروئی و قاچاق کالا و ارزی و اجرای احکام را به عهده دارد .

رییس اداره تعزیرت حکومتی انزلی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : پرونده شکایات پس از رسیدگی توسط اداره صنعت، معدن و تجارت برای صدور حکم به اداره تعزیرات ارجاع داده می شود و در کوتاه ترین زمان ممکن حداکثر سه روز از سوی ما مورد رسیدگی قرار می گیرد .

مهدی سبزی با اشاره به حدود ۱۷۰ مورد پرونده تخلف رسیدگی شده طی دو ماه امسال اظهار کرد : عدم درج قیمت ، گرانفروشی ، کم فروشی ، عدم رعایت مقررات بهداشتی و نحوه ارائه خدمات و نداشتن پروانه بهره برداری اهم تخلفات صورت گرفته بوده است .

وی خاطرنشان کرد : برای ۱۶۸ مورد تخلف، ۲۴۶ میلیون و ۲۰۱ هزار ریال جریمه در نظر گرفته شده است .

* لزوم نظارت سازمانهای مردم نهاد

انجمن های حمایت از حقوق مصرف کنندگان در چهارچوب قانون حمایت و اساسنامه و همچنین آیین نامه های اجرایی ، با هدف استیفاء حقوق مصرف کنندگان ، اشاعه فرهنگ رعایت حقوق مصرف کنندگان و تثبیت و تعمیق آن در بین گروه های مختلف جامعه به ویژه تبیین وظایف و تکالیف کلیه عرضه کنندگان شکل گرفته است .

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان گیلان در مورد انتقادات مردم از تخلفات واحدهای صنفی به خبرنگار ایرنا گفت : مشکلات در ارتباط با حقوق مصرف کنندگان غیرقابل انکار است و گاهی مشاهده می شود که نرخ ارزاق عمومی از یک مغازه تا مغازه دیگر متفاوت است .

شهرام شهابی از جمله مواردی که مصرف کننده حق اعتراض به آن را دارد گرانفروشی ، کم فروشی ، برخورد بد با مشتری یا مصرف کننده ، فریب مشتری ، عدم ارائه خدمات پس از فروش متعهد شده ، تفاوت بین کالای بیان شده با ارائه شده و یا تاخیر در واگذاری کالای خریداری شده عنوان کرد .

وی با اشاره به عضویت حدود یکصد نفر در انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان گیلان خاطرنشان کرد : بعنوان یک شهروند اگر عضو انجمن شوید، بهتر می توانید مشکلاتتان را منتقل کنید .

وی افزود : آنچه تاکنون باعث کاهش موفقیت شده؛ بحث فرهنگی و عدم اعتقاد به لزوم انجام نظارت و جلوگیری از تخلفات صنفی است که انجمن می تواند روی این مسئله کار کند .

شهابی خاطرنشان کرد : دفاع از حقوق مصرف کننده می تواند به نفع تولید کننده نیز باشد .

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان گیلان تصریح کرد : اولین نظارت را باید خود افراد و سازمان های مردم نهاد داشته باشند .

البته اصناف و بازاریان منصف ، مسوول و درستکار که قابل احترام و امین مردم شهر گردشگر پذیر انزلی بشمار می روند نیز کم نیستند که باید این عده الگوی سایر همکاران خود قرار گیرند .

با توجه به تاکیدات مسوولان بلندپایه کشور بر لزوم سلامت بازار و ضابطه مندی فعالیت اصناف و تاثیر عملکرد مناسب این بخش بر آرامش و آسایش اجتماعی، ضروری است ادارات و سازمان های ذیربط به نظارت و اعمال قانون در این زمینه توجه جدی داشته باشند و نفع شهروندان را بر نفع اشخاص ارجح بدانند و مردم نیز با آشنایی با حقوق خود و دفاع از آن و پی گیری تخلفات و عدم خرید مجدد از اصناف متخلف از حقوق خود دفاع کنند

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مهدی

۱۰ خرداد ۱۳۹۴

اگر فکری به حال تصرف پیادروهایی که توسط بعضی از کسبه که تا نصف پیاده رو را اشغال کرده اند میشود هم رفت وامدراحتر بود هم به زیبایی شهر کمک خوبی میشد

پاسخ