حجت همتی جوان ۳۰ ساله اهل انزلی با استفاده از یک قایق پارویی، علاوه بر کوتاه کردن مسیر شهروندان برای رسیدن به مقصد از راه تالاب، عزم خود را برای کسب درآمد از تالاب و همتش را بر توان خویش برای غلبه بر مشکلات استوار کرده است.

در گذر از پل قدیم انزلی ، رهگذران همواره قایقی همرنگ تاکسی را می بینند که با انتقال افراد از مسیر تالاب به آن سوی پل و تنها با دریافت ۳۰۰ تومان کرایه ، علاوه بر جابجایی مسافران و شهروندان ، جلوه ای دیگر از خدمت رسانی را تنها با زور بازو و پارو زدن در تالاب به نمایش گذاشته است.
این جوان اهل انزلی علاوه بر همه این موارد ، گردشگری در تالاب حتی به اندازه چند دقیقه را نیز به مردم ارزانی داشته و از این کار خود لذت می برد به نوعی که همواره خدا را شاکر است.
همتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار رضایت از شغلی که در پیش گرفته، می گوید : مدت چهار سال است که به این کار مشغولم و درآمدم بد نیست .
وی اضافه می کند: بیشترین مواقع کسب درآمدم در این مسیر به دلیل برپایی شنبه بازار در آن سوی رودخانه ، در روزهای شنبه است .
همتی ادامه می دهد : شرایط مختلف جوی هیچ تاثیری در کارم ندارد و در برف و باران و سرما و گرما از هشت صبح تا غروب آفتاب با قایقم آماده خدمت رسانی به شهروندان هستم.
وقتی از او درباره میزان درآمد و رضایتش از کار پرسیده می شود، می گوید: از هر نفر ۳۰۰ تومان پول دریافت می کنم ولی برخی شهروندان محبت دارند و ۵۰۰ تومان به من پرداخت می کنند اما در هر صورت خدا را شکر، راضی ام.
وی یادآور می شود: در ایام سفر نیز مسافران و گردشگران و حتی خود شهروندان تقاضا می کنند که با همین قایق پارویی تا مقابل لنج های صیادی گشت و گذاری کوتاه داشته باشند و اگر برخی از محدودیت ها برطرف شود، تا حدودی در افزایش درآمدم تاثیر دارد که امیدوارم با رایزنی هایی که صورت گرفته، این مشکل نیز مرتفع شود.
با همه این اوصاف، باید گفت در دورانی که بسیاری ، اشتغال و کسب درآمد را تنها وظیفه دولت و مسئولان می دانند؛ در گوشه ای از یک شهر ساحلی، فردی با همتی بلند و با این تفکر، خیر و برکت زندگی خویش را با پارو از تالاب انزلی بیرون می کشد و با وجود همه سختی ها و درآمد ناچیزش، همواره خدا را شاکر است.
تاکسی قایق در انزلی، مسافران و شهروندان را در شمال و جنوب شنبه بازار روگا جابجا می کند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۸ اسفند ۱۳۹۵

آفرین بر حجت همتی عزیز.انصافا نام خانوادگی با مسمایی دارند.همتی نام برازنده ای برای این برادر عزیز و با “همت ” ماست.خیلی هم کار قشنگی است.سابقا از اسکله در بلوار هم قایقهایی مردم را به آن سمت بندر می بردند.نمیدانم هنوز هستند یا خیر. اگر قایقهای پارویی زیباتری تهیه شود و به کار جابجایی مسافر بطور سنتی اختصاص بدهند کار خویی است.با توجه با اینکه انزلی به اجبار و از سر ناچاری مثلا یک شهر توریستی برای هموطنان شریف ما است.باید خدا را شاکر باشیم که این مزیت را به شهر و استان ما عطا کرده است.مسلما ما کار مهمی برای شهر انجام نداده ایم. حال که این پتانسیل و شانس وجود دارد که از جمله شهرهای گردشگری باشیم.نیاز است مسئولان محترم بخش گردشگری و شهرداری توجه ویژه به پاکیزگی و آراستگی و زیبایی مکانهای مختلف شهر و کناره های رودخانه که به نیزار و زباله دانی و حلبی آباد تبدیل شده و از جمله به شکل و شمایل قایقهایی که در روگاهها تردد می کنند داشته باشند.من فکر میکنم کوچکترین و کم هزینه ترین کارهایی هستند که مسئولان محترم می توانند انجام دهند و نمی دهند.انصافا کمی به وضعیت این قایق و سر پناهی که به روی آن نصب شده و کرانه آنسوی روگا و به آب … آلوده و کثیف آن نگاه کنید!!!

پاسخ