DSC_018411

سرپرست اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست گیلان گفت: حدود ۱۰ هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر، از مناطق شمالی کره زمین به تالاب های گیلان مهاجرت کردند.

سامان علی نژاد افزود: مهاجرت انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی که از اوایل شهریورماه به گیلان آغاز شده بود، با موج جدید سرمای چند روز اخیر افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: مهاجرت اولین گروه پرندگان مهاجر از اوایل شهریورماه به گیلان آغاز می شود و هرساله پرندگان از سرزمین های شمالی کره زمین نظیر شمال اروپا و سیبری به این استان مهاجرت می کنند.

سرپرست اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست گیلان تصریح کرد: سالیانه حدود ۲۰۰هزار قطعه پرنده مهاجر برای پاییز و زمستان گذرانی به گیلان مهاجرت کرده و شماری نیز از این استان به عنوان معبر عبور می گذرند.

تالاب های گیلان در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر قرار دارند و موقعیت این تالاب ها، این استان را به عنوان کریدور مهاجرت بین المللی مهاجرت پرندگان درآورده و پرندگان عبوری از این استان به مرکز و جنوب ایران و کشورهایی دیگر از جمله به شاخ افریقا سفر می کنند.

پرندگان مهاجر درسال بخشی از پروتئین با کیفیت ساکنان استان های شمالی کشور از جمله گیلان را تامین می کنند.

خوتکای پیشانی سفید از خانواده مرغابی سانان از پیشقراولان پرندگان مهاجر بشمار می روند که هر ساله این گروه، اولین گروه پرندگان مهاجر به گیلان را تشکیل می دهند.

مناطق حفاظت شده تالاب بین المللی انزلی، تالاب های آق و استیل آستارا، پارک ملی بوجاق کیاشهر و امیرکلایه لاهیجان مهمترین مناطق فرود و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر محسوب می شوند.

ورود پرندگان مهاجر به استان گیلان در فصل پاییز هر سال تکمیل می شود و شمارش معکوس مهاجرت با گرم شدن هوا از بهار برای بازگشت به سرزمین اصلی آغاز و تا اواخر فروردین ماه ادامه می یابد.

سطح آب تالاب های گیلان براثر گرمای شدید تابستان امسال به شدت کاهش یافته بود که با بارندگی های شدید هفته های اخیر، تا حدودی جبران شده است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

dd

۱ آبان ۱۳۹۳

:-D

پاسخ