تالاب ما را صدا میزند

  • 5 سال پیش
  • بدون ديدگاه

talab

تالاب انزلی از جمله تالاب های بین المللی ایران است که متاسفانه به دلیل بی مهری ها و بی توجهی های متعدد و ورود انواع آلاینده ها در معرض تخریب های زیست محیطی قرارگرفته است. این هشدار را باید جدی گرفت که نابودی تالاب ضمن اثر گذاری نامطلوب بر زندگی گونه های مختلف گیاهی و جانوری بر زندگی ساکنان منطقه (بویژه آبکنار) بطور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر گذار است.

به هر حال در مورد فواید و آثار مثبت تالاب در زندگی مردم همه کم و بیش می دانند و اینجانب متخصص در حوزه محیط زیست نیستم که اظهار نظر کنم اما به نظر می رسد برای حمایت از محیط زیست وزنده نگهداشتن تالاب ارزشمند وعزیزانزلی(عزیز از آن جهت که باید نسبت به آن مهر و عاطفه داشته باشیم) نیاز به ایجاد فرهنگ زیست محیطی جهت رفع مشکل آلودگیهای ناشی ازعملکرد انسانها می باشد. آموزش و ترویج مسائل زیست محیطی توسط ارگانهای زیربط و گروههای محیط زیست بسیار موثر خواهد بود. شورای محلی با کمک مردم می تواند پل ارتباطی قوی بین مردم و دستگاههای متولی و مسئول باشد.ساکنین محترم با ارائه پیشنهادات سازنده به شورای محل یک تمرین مدنی منظم را می توانند شروع کنند. همچنین ایجاد تشکل ها و سمن ها (سازمانهای مردم نهاد NGO ) حمایت از محیط زیست نقش موثری در بهبود وضعیت منطقه خواهد داشت.

امید است فرهیختگان و دلسوزان بومی پیشگام شوند و انجمن دوستداران محیط زیست آبکنار را تاسیس کنند. افرادی از شورا، معلمان، دانش آموزان،ورزشکاران،کشاورزان ، بسیج،ماهیگیران و… می توانند با تاسیس چنین انجمنی آستین ها را بالا زده و منشاء تحولاتی شوند که منفعت آن به همگان خواهد رسید.تاسیس این انجمن هزینه ای ندارد و با وجود سرمایه های اجتماعی گرانقدر و چهره های فاخر در آبکنار،زمینه بسیار خوبی برای این کار وجود دارد.

این موضوع قبول است که متولی این کار سازمان حفاظت از محیط زیست و سرکار خانم ابتکار است اما بیان مسئله ودرخواست حمایت و اعلام هشدار نسبت به وضعیت مرداب، برعهده ساکنین عزیز منطقه است.

با تبلیغ شعارهای حمایت از محیط زیست مردم را بیشتر با موضوع آشنا کنیم. بیائید آموزش را از مدارس شروع کنیم .بیائید لااقل یک شعار هفتگی در این زمینه در معابر آبکنار نصب کنیم.نصب یک برگه آچار بر روی شیشه هر مغازه هزینه گریبانگیری ندارد.

ورزشکاران عزیز با برگزاری مسابقاتی در این زمینه و انعکاس آن در رسانه های استان می توانند بهترین تاثیر گذاری را داشته باشند. اگر شورا ی محل نسبت به تهیه پیامهای زیست محیطی ونصب در مغازه ها واماکن عمومی وتاکسی ها و مینی بوس های خطی اقدام نماید خیلی زود موضوع حمایت از محیط زیست به یک فرهنگ همگانی تبدیل می شود و در سطح شهر و استان این حرکت مردم آبکنار بعنوان یک الگوی اثر بخش معرفی خواهد شد.به هر حال با استفاده از شیوه های کارآمد مختلف باید نظر مسئولین و سازمانهای متولی را به این امر مهم جلب نمود.

تالاب انزلی یکی از دارایی‌های ما انسان‌ها است که به تدریج به مرگ نزدیک می‌شود ولی آن طور که باید توجهی نمی‌شود. آن وقتی که دریاچه ارومیه در حال رسیدن به شرایط بحرانی بود بیشتر مردم نمی‌دانستند که دریاچه ارومیه به چه دردسری ممکن است برسد ولی آن زمان که به مرحله بحرانی و خطر رسید تازه همگان دلشان به حال دریاچه سوخت و متوجه شدند که دریاچه ارومیه‌ای هم وجود داشت و حالا ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون این مصیبت به تدریج به تالاب انزلی نزدیک می‌شود و همگان خواب هستند. بیاییم و کمی بیاندیشیم که در کشورمان ارزش‌های زیادی داریم و به آنها توجهی نداریم حتی به داشتن آنها هم نمی‌اندیشیم چه برسد که نگران نابودی آنها باشیم.

بیائید یکبار دیگر همه با هم احساس مسئولیت کنیم و با تلاش وهمدلی برای نسلهای بعدی مسئولانه عمل کنیم. کاری کنیم که فردا فرزندانمان ما را نکوهش نکنند. کاری کنیم تا فردا همه با هم بخندیم.نه به هم بخندیم.

میثاق ما این باشد: تالاب انزلی = وضعیت فعلی دریاچه ارومیه هرگز هرگز هرگز

اصل پنجاهم قانون اساسی :
((درجمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسلهای بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی میشود .از این رو فعالیتهای اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست ویا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا نماید، ممنوع میباشد)).

۱- زندگی پایدار یعنی هماهنگی وسازگاری با طبیعت .

۲-زندگی سالم و پایدار در گرو رفتار منطقی ما با قوانین طبیعت است .

۳-احترام به طبیعت احترام به زندگیست و احترام به زندگی احترام به خالق است .

۴-حفظ محیط زیست ، تزریق روح تازه و با نشاط به زندگیست .

۵-زمین برای بقای خود به دستها و اندیشه ها و اراده های راسخ ما نیاز دارد .

۶-همراه با طبیعت ، همگام با سلامتی .

۷-با طبیعت زندگی می کنیم ؛ بدون آن می میریم .

۸-تداوم حیات ، در گرو حفاظت از تنوع زیستی است .

۹-آلودگی محیط زیست ، یعنی توقف تدریجی زندگی .

۱۰-حفظ محیط زیست ، تزریق روح تازه و پرنشاط به زندگی است .

۱۱-لازمه زندگی سالم ، محیط زیست سالم است .

۱۲- بیایید با حفظ محیط زیست ، سرسبزی و طراوت را به طبیعت و شادابی و نشاط را به خودمان هدیه کنیم.

۱۳-طبیعت مظهر گویای وجود خداوند است ؛ تعدی به مظاهر الهی گناهی نابخشودنی است.

۱۴-محیط زیست ؛ این موهبت الهی را قدر بدانیم .

۱۵-ما طبیعت را از پدرانمان به ارث نبرده ایم ؛ بلکه از فرزندانمان به امانت گرفته ایم .

۱۶-حمایت از محیط زیست ، وظیفه ای همگانی است .

۱۷-طبیعت (ایران) ما بدون زباله زیباست .

۱۸-حفظ محیط زیست ؛ حفظ ارزشهای الهی است.

۱۹-طبیعت مهربان است ؛ ماهم با طبیعت مهربان باشیم.

۲۰-مردم ما گل هستند و کشور ما گلزار. بیاییم همه با هم گلزار را برای سلامتی و شادابی گلها حفظ کنیم .

منبع: آبکنار جوان

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *