13950503000092_PhotoA[1]

 

فرماندار رشت گفت: تالاب عینک و بخش‌هایی از تالاب انزلی در سیطره گیاه مهاجم سنبل‌آبی است.
سید عیسی مهدوی با اشاره به اینکه اقدام‌هایی برای از بین بردن گیاه مهاجم سنبل‌آبی در تالاب عینک در حال انجام است، اظهار کرد: اکنون تالاب عینک و بخش‌هایی از تالاب انزلی در سیطره سنبل‌آبی است.

وی سنبل‌آبی را تهدید زیست‌محیطی دانست و تصریح کرد: زمان ورود گیاه مهاجم سنبل‌آبی بر اثر بی‌توجهی به این مهم صورت گرفته است.

فرماندار رشت با اشاره به خسارت‌های ناشی از وجود گیاه مهاجم سنبل‌آبی تصریح کرد: خسارت به تاسیسات کشاورزی و اکوسیستم طبیعی و آسیب به قایقرانی از جمله مضرات گیاه سنبل آبی است.

وی گیاه سنبل‌آبی را سرطان‌زا خواند و خاطرنشان کرد: ورود این گیاه به عنوان پدافند زیستی و غیر عامل بوده و نگه‌داری آن به صورت خانگی سرطان‌زا است.

مهدوی از بین بردن گیاه مهاجم سنبل آبی را مستلزم همکاری و هماهنگی تمام دستگاه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: تمام نهادها از جمله سازمان‌های مردم‌نهاد باید برای نابودی گیاه مهاجم سنبل آبی همت کنند.

وی با اشاره به اینکه گیاه سنبل‌آبی غیربومی و از آمریکای جنوبی است، یادآور شد: محیط زیست تالاب عینک و انزلی با این گیاه مانند آزولا با تهدید جدیدی مواجه می‌شود.

فرماندار رشت تکثیر سنبل‌آبی را بسیار زیاد دانست و متذکر شد: باید جلوی اثرات زیانبار گیاه سنبل‌آبی گرفته شود و این امر نیازمند همت جدی است.
وی با تصریح بر اینکه گیاه سنبل‌آبی بیش از ۳۰۰ هکتار تالاب عینک را در خطر نابودی قرار داده است، تصریح کرد: این گیاه می‌تواند بستر فقر را در صنعت کشاورزی، ماهیگیری، گردشگری و … فراهم کند./ فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

دکتر هوشیار فرد

۳ مرداد ۱۳۹۵

این گیاه یکی از گونه های آبزی بسیار خطرناک در محیط های آبی و آبکیرها بشمار می رود و در استان گیلان ما نیز احتمال به یقین از طریق حمل و نقل های دریایی وارد تالاب انزلی و آبگیرهای این شهرستان شده است.این گیاه برای اولین بار در تالاب سیاه کیشم گزارش شده و بسرعت در سایر مناطق تالاب انزلی تکثیر و رشد و نمو پیدا کرده است.

جهت اطلاع همشهریان عزیز:
باید توجه نمود که این گیاه را نباید در آپارتمان ها و یا در مناطق مسکونی کشت و تکثیر و نگه داری نمود زیرا این گیاه آبزی زیبا به دلیل گرده ها فراوان و اندام های حساسیت زا موجب بروز بیماری ریوی در کودکان و حتی بزرگسالان سالخورده می گردد.

پاسخ

علیرضا اسدی پاسخ در تاريخ مرداد ۴ام, ۱۳۹۵ ۱۴:۰۶:

از اطلاعات مفیدتان تشکر میکنم

دکتر هوشیار فرد

۳ مرداد ۱۳۹۵

ذکر این نکته ضروریست که این گیاه آبزی در تصفیه پسآبهای صنعتی و فاضلابها نقش ارزنده ای را دارد بشرط آنکه بخوبی کنترل شده و از انتشار نابجا و غیرهدفمند آن در آبگیرها، تالابها، و حتی اراضی شالیزاری بطور دقیق و علمی جلوگیری شود زیرا این گیاه مشکلات زیست محیطی فراوان و ضرر و زیان های اقتصادی بسیار زیادی را به صنعت حمل و نقل و مسافرت های دریایی در محیط های آبی و دریای خزر وارد می نماید.

پاسخ