تالاب زیبای انزلی گل آذین شد

  • 5 سال پیش
  • بدون ديدگاه
laleh
تالاب انزلی با رسیدن تابستان بار دیگر خود را با گل های یاقوتی و برگ های سبز مخملین لاله تالابی آراست.

با وجود بی مهری ما آدمیان به تالاب انزلی و دفع انواع آلاینده ها، فاضلاب ها و سموم به دل دریایی اش، این دردانه خزر، باز هم سخاوتمندانه ما را به تماشای گوهرهای برآمده از آب میهمان می کند.
لاله های تالابی که برخی نیز به آن نیلوفر آبی می گویند تنها محبوب ما آدم ها نیست بلکه برگ های پهن شناورش آشیانه پرستوهای دریایی، سایه سارش پناهگاه و محل تخم ریزی ماهیان و غوکان و دانه اش خوراک قوهای سپید تالاب است.
این گیاه، برگ های مدور و قلبی شکل بسیار بزرگ (تا قطر۶۰ سانتیمتر) برآمده از آب، به رنگ سبز تیره و گل های درشت با گلبرگ های ضخیم و متعدد صورتی دارد.
لاله تالابی از گیاهان شناوری محسوب می‌شود که ریشه? آن داخل آب قرار داشته و ساقه، برگ‌ها و گل در خارج از آب یعنی به شکل شناور در سطح آب مشاهده می‌شود.
آغاز دوره گل‌دهی لاله تالابی بسته به شرایط آب و هوایی و محیطی از تیر ماه و پایان دوره گل دهی اواخر تابستان است.
اهالی، دانه این گیاه را که شباهت کمی به باقلا دارد سل باقلا یا باقلای استخری و همچنین پسته دریایی می نامند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی روز چهارشنبه در مورد وضعیت رویش این گیاه به خبرنگار ایرنا گفت: گل دهی لاله های تالابی امسال بهتر از سال گذشته است.
اکبر میغی اظهار کرد: این گیاه انتشار محدودی در سطح جهان دارد و دارای ارزش های گیاه شناسی و زیبایی شناسی است.
وی محدوده سرخانکل و آبکنار را مهمترین رویشگاه های گل لاله تالابی در حوزه شهرستان انزلی عنوان و خاطرنشان کرد: این گونه، مورد حفاظت است و توسط محیط بانی رصد می شود.
وی تصریح کرد : تابلوهایی با کمک تعاونی قایقرانان برای تاکید بر لزوم مراقبت از گل ها و خودداری از چیدن آنها به منظور حفاظت از این گل کم نظیر در تالاب انزلی نصب شده است.
میغی، افزایش آلاینده ها را در کاهش جمعیت این گیاه و کیفیت برگ و گل آن موثر خواند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی افزود: خو شبختانه با ارتقای فرهنگ زیست محیطی مردم در سال های اخیر، کمتر شاهد چیده شدن این گل های کمیاب هستیم.
لاله های تالابی از موهبت های ارزشمندی است که طبیعت به ما هدیه کرده است؛ خود و فرزندانمان را از تماشای آن محروم نکنیم.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *