تالاب بین المللی انزلی مهمترین زایشگاه جنوبی ماهیان دریای خزر بوده و از حیث زادآوری و تکثیر انواع ماهیان حائز اهمیت فراوان است. این در حالی است که ورود انواع فاضلاب های صنعتی، شهری و کشاورزی که آسیب جدی به این تالاب ارزشمند وارد می‌کند همچنان ادامه دارد.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از خبرگزاری مهر، این تالاب در حاشیه جنوب غربی دریای خزر با ویژگی‌ های منحصر به فرد خود در فهرست کنوانسیون رامسر قرار دارد و در حال حاضر دچار مشکلات متعددی است.
اگرچه کشور ایران در محدوده مناطق خشک و نیمه‌ خشک کره زمین قرار دارد و تعداد تالاب های آن به نسبت مناطق‌ مرطوب کم است ولی به دلیل تنوع شرایط اقلیمی دارای‌ تالاب های گوناگون با ویژگی های متفاوتی است که در این میان تالاب انزلی دارای ارزش و اهمیت خاصی است.
عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه گیلان در این باره می گوید: تالاب‌ انزلی به دلیل شرایط اکولوژیک خاص در سطح ملی و بین المللی در فهرست تالاب های با ارزش بین المللی در پیمان ‌نامه رامسر قرار گرفته است.
تنوع زیستی تالاب انزلی منحصربه ‌فرد است.
کریم ثابت رفتار افزود: تالاب ‌ها از جمله مهمترین عرصه‌ های زیستی در جهان‌ هستند که به دلیل تنوع زیستی منحصربه‌ فرد، حجم‌ زیست توده تولیدی، نقش کنترلی در سیستم‌ های هیدرولوژیک، تعدیل درجه حرارت، ایجاد شرایط بادپناهی، جلوگیری از سیل و طوفان، کنترل بیولوژیک امراض و بیماری ‌ها، تامین ‌کننده‌ زیستگاه حیات وحش و آبزیان، نقش ارتباطی و حمل ‌و نقل، تامین ‌کننده آب برای کشاورزی، اهمیت‌ های چند جانبه توریستی‌ و تفرجی، ارزش ‌های بی شمار علمی، پژوهشی، زیبا شناختی‌ و غیره در شبکه حفاظت بین‌ المللی محیط زیست و اندوختگاه های‌ بیوسفری از جایگاه ویژه‌ ای برخوردارند.
تالاب بین المللی انزلی

تالاب بین المللی انزلی

وی اظهارداشت: روند رشد و توسعه اقتصادی – اجتماعی در جامعه جهانی، کشور ایران و بویژه در استان گیلان که دارای عرصه‌ های غنی از نظر اکولوژیکی است منجر به تداخل اعمال خاص توسعه‌ ای‌ هماننده جاده سازی با عرصه‌ های بکر و بی‌نظیر زیست محیطی خواهد شد.
عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه گیلان گفت: رشد و توسعه اقتصادی – اجتماعی منطقه‌ ای اجتناب‌ ناپذیر است اما توجه به اصل توسعه پایدار و درخور، حفاظت از منابع طبیعی باید همواره مدنظر قرار گیرد.
وی ادامه داد: ارزیابی آثار محیط زیستی یکی از متداول‌ ترین و مناسب ‌ترین روش های‌ علمی برای جلوگیری از خطرات محیط زیستی با توجه به رشد و توسعه اقتصادی – اجتماعی بوده و سعی در تهیه راهکارهای‌ عملی برای اجرای پروژه‌ها به رغم حساسیت ‌های‌ محیط زیستی و جلوگیری از اجرای پروژه‌ های آسیب رسان دارد.
حفاظت از تالاب بین المللی انزلی وظیفه‌ای فراملی است.
تالاب انزلی زیستگاهی حفاظت شده و منحصر به فرد است که حفاظت از این گنجینه ارزشمند وظیفه‌ ای فراملی است، فعالیت ‌های صنعتی و کشاورزی طی چند دهه اخیراین تالاب زیبا را به شدت آلوده و باعث مرگ‌ و میر سالیانه هزاران تن از انواع گونه‌ های آبزیان ساکن‌ آن شده است.
بنابراین لزوم بهبود شرایط زیست‌ محیطی همگام با توسعه شهرنشینی نکته‌ ای است که باید در تدوین نظام‌های‌ جامع شهری بدان اهمیت داده شود.
یک کارشناس مسائل زیست محیطی در این ارتباط گفت: رشد روز افزون جمعیت، توسعه سریع شهر نشینی، شکل ‌گیری‌ صنایع مرتبط با نظام شهری، مکانیزاسیون فرآیند های قدیمی‌ کشاورزی مطابق با اقلیم خاص کشور طی سالیان اخیر، معضلات گسترده‌ ای را در زمینه مسائل زیست ‌محیطی پدید آورده‌ اند.
تالاب بین المللی انزلی

تالاب بین المللی انزلی

محمد ابراهیم صالح افزود: همچنین عدم توجه به محیط زیست و نیز عدم رعایت موازین‌ منطبق با فناوری نوین کنترل پساب ‌های صنعتی و غیرصنعتی در حین‌ توسعه صنایع مرتبط با نظام امروزین شهری طی دو دهه اخیر، آلودگی‌ محیط زیست را تشدید کرده است.
وی اظهارداشت: نوار باریک ساحل شمالی کشور که صرف‌ نظر از ویژگی‌ های‌ طبیعی آن نقش مهمی را در اقتصاد کشاورزی و توریسم دارد، طی‌ سه دهه اخیر به واسطه رشد سریع جمعیت، تخریب جنگل ‌ها و تبدیل‌ آنها به مزرعه و نیز عدم وجود سیستم‌ های دفع فاضلاب در نقاط تمرکز جمعیت شهرنشین به شدت تحت تاثیر آلاینده زیست ‌محیطی‌ قرار گرفته است.
نوار باریک ساحل شمالی کشور نقش مهمی در اقتصاد کشاورزی و توریسم دارد.
این کارشناس مسائل زیست محیطی ادامه داد: تالاب انزلی از مناطق‌ حفاظت شده بین المللی و جالب ‌توجه در جهان به شمار می ‌رود که‌ توسط آب‌ های بیش از ۱۵ رودخانه در محوطه پستی تغذیه می ‌شود و در اواخر دوران چهارم زمین‌ شناسی با تشکیل و رشد زبانه‌ های‌ ساحلی از بخش اصلی دریای‌ خزر جدا شده است.
شهرستان بندر انزلی در استان گیلان با سواحل ماسه‌ا ی و تالاب بین المللی آن در مقاطع‌ مختلف سال پذیرای شمار زیادی از گردشگران است، جاذبه‌ های طبیعی به همراه‌ چشم‌اندازهای بی ‌نظیر و متنوع طبیعی از مهمترین عوامل جذب گردشگر در این منطقه‌ است به طوری که گردشگران بیشتر این شهر را با نام دریا و تالاب می ‌شناسند.
گردشگری در سالیان اخیر به یکی از پردرآمدن‌ ترین بخش ‌های اقتصادی تبدیل شده است و هر کس به نحوی سعی می ‌کند که از این بازار بهره‌ ای ببرد.
توسعه گردشگری امروزه می ‌تواند باعث ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و در نهایت رفاه و بهبود وضعیت معیشتی مردم شود از این رو روستاها از گذشته دور یکی از مقاصد گردشگران و محلی برای سیر سفر مردم بوده است.
تالاب بین المللی انزلی

تالاب بین المللی انزلی

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بندر انزلی از شهرهای زیبای گیلان با ویژگی‌ های بی نظیر و نادر است.
حسن خسته بند افزود: روستاهای زیبا با چشم‌ انداز متنوع از جمله این توانمندی‌ هاست که در ساحل، جلگه و حاشیه تالاب قرار گرفته‌ اند و اقتصاد و معیشت مردم منطقه در ارتباط مستقیم با قابلیت‌ های‌ متنوع محیطی آن است.
وی اظهارداشت: شناسایی قابلیت‌ های طبیعی و انسانی این شهرستان با توجه به توان‌ بالای گردشگری نقش مستقیم در توسعه روستایی آن دارد.
نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و ویژگی‌ های محیطی این شهرستان که بخش عمده آن را دریا و تالاب فرا گرفته از قابلیت ‌های‌ توریسم پذیری بالایی برخودار است.
وی افزود: تالاب ها یکی از مهمترین زیستگاه های طبیعی در جهان بوده و دارای ارزش ها و فوائد بسیاری هستند و در گردش انرژی در محیط زیست نقش موثری دارند.
تالاب بین المللی انزلی

تالاب بین المللی انزلی

ورود انواع فاضلاب ها باعث آسیب جدی به تالاب ارزشمند انزلی می شود.

خسته بند با بیان اینکه تالاب ها با وجودی که از اکوسیستم های با ارزش در سطح جهان محسوب می شوند همواره مورد بی توجهی انسان قرار گرفته اند، اعلام کرد: ورود انواع فاضلاب های صنعتی، شهری و کشاورزی باعث آسیب جدی به این بوم سازگان ارزشمند می شود.

وی گفت: بدون شک تالاب بین المللی انزلی یکی از با ارزش ترین تالاب های ایران است که مهمترین زایشگاه جنوبی ماهیان دریای خزر و بزرگترین حوضه آب شیرین در جنوب دریای خزر محسوب می شود که تحت تاثیر افزایش جمعیت و صنعتی شدن شهرهای حاشیه خود قرار گرفته و موقعیت نگران کننده ای از لحاظ میزان منابع آلاینده پیدا کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در این زمینه گفت: امسال در مصوبه ستاد احیای تالاب طرح مطالعه آبخیزداری و آبخانداری در بالادست به طرح های قبلی افزوده شد.
تالاب بین المللی انزلی

تالاب بین المللی انزلی

امیر عبدوس افزود: با توجه به اهمیت حوزه آبخیز به عنوان منشاء تامین حیات و پیدایش تالاب انزلی، باید وارد طرح ها شد.
وی ادامه داد: برای مطالعه در زمینه آبخیزداری و آبخانداری ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار پیش بینی شده که در اختیار منابع طبیعی قرار می گیرد تا در آینده رسوبات در منشاء پیدایش مهار شوند.
مدیرکل محیط زیست گیلان یادآورشد: حفظ و احیای تالاب بین المللی انزلی به دلیل اهمیت اکوسیستمی و طبیعت گردی ضرورتی اجتناب ناپذیر است چرا که این تالاب به دلیل داشتن تنوع گیاهی و جانوری یکی از منحصر به فرد ترین تالاب های جهان است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۸ اسفند ۱۳۹۱

سلام
با مطلب «عاشقم عاشق این شهر و دیار» میزبان خوبان هستم
http://delneveshtehayemilad.blogfa.com
تشریف بیاورید خوشحال می شوم [گل]

پاسخ