IMG_3291

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در حال حاضر تالاب بین‌المللی انزلی در بدترین وضعیت زیستی خود قرار دارد از این رو می‌طلبد مسئولان به این مهم توجهی جدی داشته باشند.

محمد رضا برجی ظهر شنبه در جلسه بررسی وضعیت تالاب انزلی افزود: پساب، زباله، انواع فاضلاب و آزولا بلای جان تالاب بین‌المللی انزلی شده است تالابی که از اهمیت زیست محیطی، اقتصادی و گردشگری زیادی برخوردار است.

وی همچنین با بیان این که گیاه آزولا یکی از عوامل مهم نابودی و مرگ تالاب بین‌المللی انزلی است، اظهار داشت: مهم‌ترین عامل رشد بی‌رویه گیاه آزولا در تالاب بین‌المللی انزلی ورود انواع پساب‌های کشاورزی به این تالاب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: طی سه دهه گذشته به دلیل ورود رسوبات، فاضلاب، سموم کشاورزی و رشد بی‌رویه آزولا میانگین عمق آب این تالاب از ۱۱ متر به کمتر از دو متر کاهش پیدا کرده است.

برجی در ادامه از ورود سالانه ۱۰۰ هزار متر مکعب پساب کشاورزی به تالاب انزلی خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر کودهای شیمیایی روزانه انواع فاضلاب‌های انسانی، صنعتی و بیمارستانی شهر رشت از طریق رودخانه‌ها به این تالاب می‌ریزد.

وی با بیان این که روزانه افزون بر ۴۰۰ هزار متر مکعب فاضلاب به تالاب بین‌المللی انزلی می‌ریزد، اذعان داشت: از تالاب‌های مهم ایران و جهان “تالاب انزلی” واقع در استان گیلان است که در حفظ اکوسیستم منطقه نقش برجسته‌ای داشته و زیستگاهی مهم برای تخم‌ریزی و تکثیر ماهیان و نیز زمستان‌گذرانی و جوجه‌آوری گونه‌های زیادی از پرندگان آبزی و کنارآبزی محسوب می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) برای طرح مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: این تالاب یکی از نقاط استثنایی و بسیار متنوع از نظر اکولوژیک و زیستی در سطح جهان است.

تالاب‌ها و اکوسیستم‌های آبی هر کشور ارزش‌های فراوانی به ویژه از جنبه زیست محیطی دارند و به عنوان سرمایه‌های ملی و بین‌المللی باید از آن‌ها حفاظت کرد.

برجی یادآور شد: معضلات تالاب بین‌المللی انزلی امروزه بیش‌تر از گذشته ذهن مسئولان را درگیر و عزم‌شان را برای نجات این تالاب جزم کرده است.

مدیرکل شیلات گیلان نیز گفت: سالانه شش تا هفت هزار تن انواع ماهیان از تالاب بین‌المللی انزلی صید می‌شد یعنی معادل آن چیزی که امروز از دریای خزر صید می‌شود.

اسحاق شعبانی افزود: ماهیان با ارزش‌ترین گونه‌های آبزی تالاب و دارای اهمیت اکولوژیک و اقتصادی خاصی هستند.

بهره‌وری درست و مستمر از منابع طبیعی با روش‌های صحیح و مدیریت آگاهانه تضمین می‌شود./ همشهری آنلاین

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

محراب

محراب

۳۰ شهریور ۱۳۹۳

دریابید این تالاب رو تورو خدا.ما رو از این نعمت خدایی که شهر داره محروم نکنید

پاسخ

سعید

۳۰ شهریور ۱۳۹۳

:cry: دیگه مرداب نابود شد پس دیگه کی دست به کار میشید اگه این طبیعت توی کشورهای دیگه بود ایا به این وضع می افتاد؟واقعا متاسفم

پاسخ