تالاب انزلی با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و مناطق حفاظت‌شده توان زیادی در توسعه پایدار گردشگری دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه گیلان،«فاطمه حکیمی»، محقق دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در همایش ملی توسعه روستایی با اشاره به این‌که توسعه روستایی نقش منحصر به فردی در فرآیند توسعه ملی دارد و مسیر گریزناپذیر توسعه ملی است، گفت: توسعه روستایی باید به لحاظ ساختارهای تشکیلاتی به ویژه از منظر راهبردها، سیاست‌ها و برنامه‌ها جایگاه شایسته خود را در کشور بیابد تا ضمن تعادل مثبت و سازنده با بخش‌های مختلف، در دهه آینده که تحت عنوان دهه پیشرفت وعدالت نام گرفته است نقش موثر خویش را ایفا کند.

وی با بیان این‌که اهداف توسعه روستایی هم پیوندی و هم استایی مناسبی با اهداف توسعه ملی دارد، افزود: تامین نیازهای اساسی، افزایش تولید، امنیت غذایی و امنیت ملی، حفظ محیط زیست، توسعه و تنوع فرصت‌های شغلی و ارتقائ کیفیت زندگی، در زمره این اهداف توسعه ملی اهداف مشترک قراردارد.

محقق دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت خاطرنشان کرد: در توسعه پایدار روستایی سعی می‌شود با حفظ جاذبه‌های طبیعی، فرصت‌های شغلی برای افزایش درآمد و ارتقائ کیفیت زندگی حفظ کنیم که استان گیلان و خصوصاً تالاب بندرانزلی یکی از بهترین این نمونه‌هاست.

حکیمی ادامه داد: تالاب انزلی با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و مناطق حفاظت شده توان زیادی در توسعه پایدار گردشگری را در اختیار مدیران دولتی و حتی بخش خصوصی قرار می‌دهد و در صورت برنامه‌ریزی صحیح ضمن بهره‌گیری از جاذبه‌های طبیعی، حفاظت از مناطق نیز برای حفظ وضعیت طبیعی مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: تالاب انزلی با دارا بودن ۴ منطقه در سطح مدیریتی(منطقه حفاظت‌شده، پناهگاه حیات وحش) به وسعت ۶۵۱۷ ،۹۳ هکتار دارای توان زیادی برای توسعه پایدار گردشگری است و چون این مناطق اکوسیستم‌های آبی و جلگه‌ای را در بر گرفته‌اند، می‌توان با شناخت کامل ظرفیت آنها، گردشگری در محور طبیعت‌گردی، اکوتوریسم، صید ورزشی، پرنده‌نگری و … را توسعه داد.

محقق دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت تصریح کرد: در این مناطق با حفاظت بیشتر و بهتر از این مناطق، منفعت مادی نیز عاید جوامع محلی و روستاییان اطراف این منطقه و حتی سازمان متولی می‌شود.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *