به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب ،مدیرکل محیط زیست گیلان درواکنش به تحریف نام تالاب انزلی به نام تالاب صومعه سرا گفت:این تالاب درکنواسیون بین المللی رامسر تنها به نام تالاب بین المللی انزلی به ثبت رسیده است.
قربانعلی محمدپور درگفتگو با خبرنگار انزلی کلاب اظهار کرد:امیدوارم آنچه که درمحافل و برخی رسانه های گیلان به نام تالاب صومعه سرا یا هراسم دیگری به کار برده شده به دلیل حساسیت برای حفاظت از تالاب باشد .
وی افزود:این تالاب درکنوانسیون بین المللی رامسر درسال ۱۳۵۲به نام تالاب بین المللی انزلی به ثبت رسیده و درعرف بین الملل هم آن را به همین نام می شناسند.
محمدپور با اظهار خشنودی از حساسیت های موجود درحفظ و احیای تالاب بین المللی انزلی گفت:این تالاب متعلق به همه ایران است و باید حساسیت ها درراستای حفاظت و بهبود شرایط زیست محیطی تالاب انزلی بوده و تغییر نام آن دردی از کسی دوا نمی کند.
وی یادآور شد :تمام کسانی که دغدغه حفظ و احیای تالاب انزلی را دارند قابل احترام هستند و بروز اینگونه حساسیت ها نشاندهنده وجود عزم راسخ و جدی برای بهبود روز افزون شرایط این تالاب است.
مدیرکل محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه تالاب انزلی یکی از بهترین اکوسیستم های طبیعی را دارد گفت:تالاب بین‌المللی انزلی از یک سو تاثیرات فراوانی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری داشته و از سوی دیگر محلی برای کسب روزی جوامع محلی از طریق شکار و صیداست.
محمدپور تالاب بین المللی انزلی را محل امنی برای توسعه پایدار اقتصادی دانست تصریح کرد: زندگی مردم حومه تالاب انزلی وابسته به آن بوده و مرگ تالاب موجب بروز مهاجرت و ناپایداری در اقتصاد منطقه می‌شود.
وی کاهش عمق تالاب را تهدیدی جدی دانست و تاکید کرد:با توجه به عزم جدی دولت برای دولت برای احیای تالاب بین المللی انزلی روز به روز شاهد بهبود این تالاب تا احیای آن خواهیم بود.

تهیه و تنظیم خبر: صادق صیاد

تالاب یا مرداب انزلی معروف به «تالاب لاله مردابی» با مساحت حدود ۲۰ هزار هکتار واقع در استان گیلان از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب های بین المللی تحت حفاظت شد به شمار می رود که مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است.
این تالاب به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب های ایران قابل مقایسه نیست، زیرا محل تخم ریزی آبزیان، پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است.
تالاب انزلی با وجود بیش از ۱۰۰ گونه پرندگان، ۵۰ گونه ماهی و ۱۰۰ گونه موجودات گیاهی و اکوسیستم بی نظیر حکم تصفیه خانه رودخانه های منتهی به دریای خزر را دارد.
این تالاب، به واسطه گیاهان، جانوران، مورفولوژی و شکل بستر ارتباط با دریا و رژیم رودها دارای محیط زیستی ویژه است به طوری که معروف ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی دارد «لاله تالابی» در آن رویش دارد.
در این تالاب پرندگانی همچون حواصیل ها، اردک سانان، مرغابی سانان کشیم بزرگ، کشیم سیاه گردن، یلوه کوچک، کاکایی و پرندگان مهاجر و همچنین گیاهان غوطه ور، گیاهان شناور و گیاهان حاشیه ای ساکن هستند.
تالاب انزلی در بخش های شرقی، غربی آبکنار، مرکزی، سلکه و سیاه کشیم دارای جزایر زیبایی است که دو شهر زیبای بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند.
در ادامه نمونه از شیطنت هایی که در سایت ها و فضای مجازی در خصوص تغییر نام تالاب بین المللی انزلی صورت گرفته است را مشاهده خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مریم دریایی

۲۱ دی ۱۳۹۵

سلام به همگی
خب بعد از اینکه نام شهرباران از انزلی دزدیده شد و شبانه تابلوی شهرباران رفت رشت و مسئولان بی تعصب انزلی هم هیچ کاری از دستشون برنیومد نباید انتظاری غیر از این داشت
دیگه همین روزاست که سند های خونه های ما رو هم به نام خودشون بزنن
خبرگزاری مهر هم که تهشه
یعنی چی ؟خبرنگارش بگیم نمی فهمه تالاب به نام صومعه سرا غلطه ، دبیر و سر دبیرش مردن مگه یا خودشونو زدن به نفهمی ؟
واقعا آدم نمی دونه درمقابل این نادانی های آگاهانه که چیزی جز نفهم بودن طرف رو نمی رسونه چی باید گفت ؟
بعد میگن رشت و انزلی رو برابر . برادر بدونیم
آقایان مسئولان با غیرت انزلی
دست بجنبانید
تالاب انزلی هم داره میره ها
اگه غیرت دارید از خود تالاب که دفاع نکردید از نامش دفاع کنید
اصلا به من چه؟؟؟؟؟؟ فحشش مال شماست
از ما گفتن …

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ دی ۲۲ام, ۱۳۹۵ ۲۱:۳۲:

درود بر شما خانم مریم دریایی گرامی.سپاس از کامنتهای مسئولانه تان .چرا در انتهای مطالبتان می نویسید : “اصلا به من چه؟ ” اصلا همه اش مربوط به شماست.شما یک شهروند مسئول و ارزشمند هستید و از همه مهمتر و بفرموده رهبر و بزرگان مملکت ” ولینعمت ” هستید.فقط دعا کنید تا خداوند ما را از رخوت و بی تفاوتی و بی رمقی نجات دهد. شهرتان آباد و دلتان پر امید.

guilak

گیلک

۲۱ دی ۱۳۹۵

اینگونه سخنان و حرکات در کشور و بخصوص در محدوده سرزمینی یک استان اگر بی سابقه نباشد واقعا کم نظیر و باعث تاسف است.احتمالا دوستانی که چنین گرایشات تفرقه انگیز دارند در سالهای اخیر به نان و نوایی رسیده اند و به شیخ نشینهای حاشیه خلیج فارس رفت و آمد دارند و تنشان به تن لش و فربه شیخهای آن منطقه خورده است.بهتر است در پندار و گفتار خود تجدید نظر کنند. شاید آنزمان که این نام همیشگی و زیبا برای این تالاب انتخاب شد با تمام احترامی که برای آهالی شریف و فهیم آن خطه قایل هستم شهر ستان صومعه سرا هنوز تنها بخشی از شهر تاریخی فومن بوده است. دوستانی که عشق تعویض نام دارند ایکاش می گفتند تا حالا چه قدمهایی برای نجات تالاب انزلی برداشته اند.آیا مشکل این تالاب تنها نام آن است؟!!! چنین تفکری واقعا شرم آور است.امروز باید دست به دست بدهیم و به احیای تالاب و نجات محیط زیست سرزمین آبا و اجدادی و به رشد و توسعه استان زیبایمان و به رفاه و اقتصاد و معیشت مردم نجیب و عزیز گیلان به رفع معضلات استان کمک کنیم.نه اینکه معطل حرفهای بیهوده بعضیها و بهانه های کودکانه باشیم .بیاییم دست به دست هم دهیم به مهر.گیلان و گیلانی جاوید و سربلند.

پاسخ

guilak

گیلک

۲۱ دی ۱۳۹۵

آقای نماینده محترم جناب خسته بند عزیز حالا وظیفه شما ایجاب می کند اعتراضتون را با شدت و حدت و با صدای بلند ابراز کنید. همین امشب در اخبار ساعت ۸ شب استان گیلان باز هم همان نام جعلی غلط را در خصوص بخشهایی از تالاب انزلی تکرار کردند.یعنی گوینده اخبار استان یا مسئولان روزنامه ها و نشریات محلی هنوز نام اصلی و با مسمای تالاب را نمی دانند!!!؟؟

پاسخ