تالاب بین المللی بندر انزلی

تالاب بین المللی بندر انزلی

بندرانزلی – مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش برف، تالاب انزلی در انتظار موج جدید مهاجرت پرندگان است.

ˈامیر عبدوسˈ روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در گیلان موج اصلی مهاجرت بطور معمول از پایان آبان یا اواسط آذر با ورود خوتکاها و سایر مرغابی سانان، غازها و قوها آبگیرها و تالاب های استان آغاز می شود.

وی با اشاره به این که تاکنون حدود ۱۰۰ هزار پرنده قو، غاز، آنقوت سرسبز، خوتکا، فیلوش، گیلار؛ انواع اردک وارد تالاب های استان شده اند، افزود: پارسال در مقطع سرشماری پرندگان که در سراسر جهان فوریه ( بهمن ) انجام می شود حدود ۲۰۱ هزار قطعه پرنده در گیلان سرشماری شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، یخ بستن آبگیرهای محل جوجه آوری پرندگان در عرض های شمالی کره زمین و عدم دسترسی به غذای کافی را از دلایل عمده مهاجرت پرندگان به عرض های جنوبی تر کره زمین با آب و هوای معتدل تر و گرم تر و امکان دسترسی بیشتر به غذا عنوان کرد .

وی یادآور شد: با استناد به آمارهای سرشماری پرندگان طی سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۰، بیشترین میزان مهاجرت پرندگان در سال هایی رخ داده که شاهد سرمای شدید تر هوا در عرض های شمالی کره زمین بوده ایم.

عبدوس همچنین با اشاره به وجود شش پاسگاه شبانه روزی حفاظتی در حوزه تالاب انزلی بیان کرد: این پاسگاه ها حفاظت ، کنترل و نظارت را از نظر مقررات شکار و صید بر عهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با تشکیل زنجیره حفاظتی از مناطق چهارگانه در کریدور جهانی مهاجرت پرندگان شرایط مطلوبی را فراهم آورده و از این رو هر ساله با ترکیب بی نظیر گونه ای مهاجرت پرندگان مهاجر در استان مواجهیم.

مرغابی سانان از قبیل اردک سرسبز، سرسیاه و سرحنایی، فیلوش، آنقوت، تنجه، گیلار، انواع غازها (خاکستری و پیشانی سفید) ، انواع قو و چنگر از جمله پرندگان مهاجر به تالاب انزلی هستند.

تالاب بین المللی انزلی با ۱۹ هزار و ۳۰۰ هکتار مساحت از مهمترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در جنوب دریای خزر و شمال ایران به شمار می رود.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *