مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا در پروژه تالاب انزلی گفت:خروج نام تالاب انزلی از فهرست مونترو از فعالیت های اصلی این مجموعه است.

توموئو آئوکی امروز در ششمین نشست کمیته هماهنگی و اکولوژیک تالاب انزلی گفت: احیاء تالاب انزلی رو به جلو است اما در برخی از فعالیت ها با تاخیر مواجه هستیم.

وی افزود: در بخش های پایانی سال سوم پروژه احیای تالاب انزلی به سر می بریم و هم اکنون در مسیر خوبی قرار گرفته ایم.

آئوکی با بیان اینکه نتایج موفقیت امیز احای تالاب انزلی می تواند در سایر تالاب های استان بسط داده شود،ادامه داد:امسال یکی از اهداف مهم جایکا توسعه و تسریع در انجام فعالیت ها برای احیای تالاب انزلی است.

مشاور ارشد تیم کارشناسی جایکا در پروژه تالاب انزلی از اهتمام مجموعه برای خروج تالاب انزلی از فهرست مونترو خبرداد و تصریح کرد: از فرصت ها برای بهبود وضعیت تالاب و خارج از لیست مونترو باید استفاده کنیم.

وی خاطر نشان کرد:پایش های مستمر منجر به حفاظت و پایداری بهبود وضعیت تالاب انزلی می شود هم اکنون با درج درجه بندی های لازم ،پایش ها به صورت مستمر انجام می شود.

توموئو آئوکی با اشاره به اینکه حفاظت پایدار و ایجاد تامین اعتبار برای فعالیت های منظم حفاظتی از اقدامات مهمی است که در فعالیت های آتی تالاب در نظرگرفته شده و باید اجرا شوند،گفت: شفاف سازی در خصوص چگونگی توسعه فعالیت های مشابه نظیر فعالیت های پایلوت مشترک در داخل و اطراف تالاب انزلی از فعالیت های سال چهارم پروژه خواهد بود. /ایسنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۱۱ خرداد ۱۳۹۶

ان شا الله تا صد سال دیگر تالاب انزلی احیا میشه.نگران نباشید.

پاسخ

دکتر هوشیارفرد

۱۱ خرداد ۱۳۹۶

تالاب‌هایی که به لحاظ حفاظت و شرایط زیست‌محیطی در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برند یا در معرض خشک شدن قرار دارند، در لیست مونترو (لیست قرمز) قرار می‌گیرند. ما در کشور مجموعا ۳۵ تالاب داریم و از ۲۴ تالاب بین‌المللی کشور فقط شش تالاب انزلی، هامون (دهانه جنوبی پوزک)، هامون (صابوری و هیرمند)، نیریز و کمجان و تالاب شورگل، یادگارلو و دورگه سنگی، در این فهرست قرار دارند. گونه‌های نادری از پرندگان در تالاب بین المللی انزلی وجود دارند و تالاب انزلی یکی از تالاب های پرنده‌پذیر کشور است.
لیکن تذکر دو موضوع را به مسیولین محترم شهرستان لازم می دانم:
اولاً) در کنوانسیون رامسر (کنوانسیون تالاب‌ها) حمایت از جوامع پیرامون تالاب‌ها و معیشت و اقتصاد ساکنان تالاب‌ها مورد توجه قرار داده شده که انتظار می رود در این زمینه برنامه ریزی جامع در شهرستان داشته باشیم. بعنوان نمونه هرساله زمینهای حاشیه تالابهای مذکور توسط روستاییان و افراد محلی به کشاورزی اختصاص می یابد. لیکن باید توجه داشت که، شرایط کشت و کار نوعاً باید بسمت کاهش مصرف کودهای شیمیایی و سموم شیمیایی هدایت شود.
ثانیا) انتظار می رود که اداره محیط زیست شهرستان انزلی با همکاری آموزش و پرورش انزلی به منظور آشنایی دانش آموزان از کارکرد تالاب ها و محیط های طبیعی و و ارتقا آگاهی های عمومی در و برنامه های مدیریت و پایداری اکولوژیک تالاب انزلی دوره های آموزشی را در مقاطع راهنمایی و دبیرستان به اجرا بگذارند. من ا… توفیق

پاسخ