82032232-70645955[1]

رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای حاشیه دریای خزر، طی نشستی در منطقه آزاد انزلی بر توسعه مبادلات تجاری در منطقه تاکید کردند.
مدیرکل حوزه رایزنان بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران روز سه شنبه در این جلسه اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت ایران بعنوان متولی امر مبادلات تجاری خارجی کشور با اعزام رایزن های بازرگانی خود در راستای توسعه روابط تجاری تلاش می کند.
رضا عباسقلی اظهار کرد: برقراری ارتباط بین تولید کنندگان، تاجران و صادرکنندگان منطقه آزاد انزلی و گیلان و استفاده از رایزن ها درجهت آگاهی از ظرفیت ها و توانمندی های منطقه آزاد انزلی از اهداف برگزاری چنین جلساتی است.
وی با اشاره به وجود ۲۴رایزن بازرگانی ایران درخارج از کشور افزود: محور اصلی ماموریت و فعالیت رایزنان ، جذب سرمایه گذار خارجی و فراهم کردن زمینه توسعه صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای حاشیه خزر و همچنین فراهم سازی زمینه ارتباطات لازم بین سازمان های مناطق آزاد کشورهای محل ماموریتشان با مناطق آزاد کشور است.

*لزوم رفع عدم تطابق استانداردهای صادرات
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این جلسه، با اشاره به متفاوت بودن بازار هر کشور گفت : تاکنون موفق به بهره برداری مناسب از ظرفیت های کشورهای حاشیه خزر نشده ایم .
رضا مسرور اظهار کرد: مبادلات بازرگانی ما با کشورهای عراق و افغانستان تاکنون بهتر از کشور روسیه بوده است.
وی با اشاره به واردات ۷۶۰میلیارد دلاری کشور روسیه در سال گذشته افزود: سهم ایران از این مقدار ۹۳۳میلیون دلار برابر با ۱۲صدم درصد بود.
وی با اشاره به تلاش سازمان منطقه ازاد انزلی برای ایفای نقش خود در اقتصاد ملی تصریح کرد: با توجه به سرعت عمل سازمان در ایجاد زیرساخت های لازم، با اتصال خط ریلی به بندرکاسپین به عنوان بزرگترین بندر خزر و همچنین راه اندازی مجتمع بندری کاسپین ، مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر افزایش می یابد.
مسرور به تاکید رئیس جمهوری درخصوص پررنگ شدن مبادلات تجاری و نقش کشورهای حاشیه دریای خزر اشاره و اظهار کرد: سازمان منطقه ازاد انزلی به دنبال افزایش مبادلات تجاری با روسیه بوده و دراین راستا می بایست از سوی سازمان توسعه تجارت ، مشکل عدم تطابق استانداردهای صادرات مرتفع شود.
وی با اشاره به آمادگی سازمان منطقه ازاد انزلی در راستای ایجاد فرصت های سرمایه گذاری در این منطقه افزود: تشکیل شورای اقتصادی مناطق آزاد کشور به عنوان نخستین گام از اولویت هاست.
در این جلسه رایزن های بازرگانی ایران در کشورهای عراق، آذربایجان، بلاروس، ترکمنستان، روسیه و مجارستان حضور داشتند.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه ها ، فعالیت بورس کالای منطقه، اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر ، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، کراسنودسک در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان ، دسترسی از طریق راه های مناسب به بازارهای مصرف کشورهای همسود (CIS) و نزدیکی به فرودگاه بین المللی سردارجنگل رشت از دیگر مزایای منطقه آزاد انزلی است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *