80913048-52244921

 

عزیز طویلی تاریخ نگار شیفته انزلی امروز (دوشنبه) پس از سال ها تلاش برای پاسداشت تاریخ شهرش و نگارش افزون بر ۵۴ کتاب که ۱۸ عنوان آن به چاپ رسید، چشم از جهان فروبست.
طویلی ، مجموعه ای از تاریخ ،جغرافیا ،جامعه شناسی ، سیمای شهر و آداب و رسوم مردمانش را در قالب کتابی باعنوان ‘ تاریخ جامع انزلی ‘ به یادگار گذاشت.
کتابی که مرجع بسیاری از اهالی رسانه و دانشجویان و محققان خواهد بود.
عزیز طویلی سال ۱۳۱۱ شمسی در بندرانزلی متولد شد و به تحصیل علم پرداخت.
سال ۱۳۳۰ به کسوت نیروی دریایی در آمد ، اما شوق خواندن و ذوق و قریحه شعر و داستان همواره با او بود چنانکه اوقات فراغتش را یکسره وقف تحقیق و خواندن و نوشتن کرد .
اولین کتابش را سال۱۳۵۰ چاپ کرد که شامل سروده های خودش بود، از سال ۱۳۶۹ به عضویت هیات رئیسه انجمن شعر و ادب ساحل درآمد و از سال ۱۳۴۰ به نوشتن نمایشنامه پرداخت که عبرت ، دهقان آزاد، عشق مقدس، برخی از این اثار است.
کتابهایی نیز با عنوان ریشه یابی شهرهای گیلان و روستاهایش و همچنین دریای کاسپین نوشته که حاصل تحقیقات او محسوب می شود.
اما مهمترین و ماندگار ترین اثر او تاریخ جامع انزلی بود که سال ۱۳۶۹ جلد اول آن با بیش از یکهزار صفحه و جلد دوم سال ۱۳۷۲ در یکهزار و ۲۰۰ صفحه منتشر شد.
مجموعه ای از تحقیقات این نویسنده در خصوص تاریخچه تئاتر، سینما، نقاشی، خطاطی، موسیقی ، ورزش ، بیوگرافی کارهای دانشمندان، مخترعان، نویسندگان و شخصیت های بزرگ ، ضرب المثل ها، بازی ها، پند و اندرزهای قدیم و جدید انزلی باقی مانده که امید است به همت مسئولان چاپ و بعنوان بخشی از تاریخ این شهر حفظ شود.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی با ابراز تاسف از این ضایعه و تسلیت به خانواده آن مرحوم و جامعه فرهنگ و هنر و پژوهشگران شهرستان گفت : مراسم تشییع عزیز طویلی ساعت ۹:۳۰ صبح سه شنبه از مسجد قائمیه به سمت آرامستان انجام می شود و در آینده نیز با همکاری انجمن های فرهنگی و هنری مراسم بزرگداشتی برای وی برگزار خواهد شد.
طویلی در دیباچه کتاب تاریخ انزلی چنین نیایش کرده که : ای نامت بر زبانها و ذکرت بر لب ها به مردم ما همت و حرکت عنایت فرما تا همه با هم دست در دست یکدیگر در راه سازندگی ایران پهناور بکوشیم و ما نیز دعای او را تکرار می کنیم .
و چه زیبا در کتابش از سعدی بزرگ نقل کرده بعد از وفات تربت ما از زمین مجوی / در سینه های مردم عارف مزار ما است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

سروش ملت پرست

۳ آبان ۱۳۹۵

روحت غرق نور و سرور ابدی… وممنونم تا همیشه بابت این همه پایمردی و تعصب برای معرفی و انتشار تاریخ و فرهنگ و خلاصه هر آنچه مربوط می شد به بندرانزلی…………………….. یادمه وقتی که ۲ جلد از کتاب تاریخ جامع بندرانزلی رو مورخه ۱۲ شهریور ۱۳۸۵ در همون خانه باصفات در خیابان باشگاه گیو انزلی بهم هدیه کردی/دل پری داشتی از مسئولین انزلی و….که کمترین حمایتی ازت در زمینه خرید و فروش آثار جامع و ارزشمندت نکردن//به نظرم همونطور که در خانه هر انزلیچی وجود قاب عکسی از تیم ملوان در سالهای اوجش الزامیه/وجود کتاب تاریخ جامع انزلی هم به همون اندازه الزامیه و نشان دهنده میزان عشق و تعلق خاطر ما انزلیچی هاست به زادگاهمون……………………….//امیدوارم بخار بیشتری از متمولین و ملاکان و…انزلی و حومه در زمینه حمایتشون از مواریث فرهنگی و خادمان فرهنگ و هنر انزلی متصاعد بشه////الهی امین…… و کلام آخر رو وامی نهم از صفحه ۵-مقدمه-کتابچه بندرانزلی گشتای ایران-نوشته شادروان عزیز طویلی::………خداوند بزرگ و توانا به طبیعت فرمان داد تابلویی زیبا /زیباتر از هرچه در پهنه جهان است در قسمتی از گیلان سرسبز وسرفراز به نام ((انزلی))ترسیم نماید………………………..

پاسخ