cheragh poshtan

منطقه چراغ پشتان انزلی برگی گمشده از تاریخ این دیار است که جز اسنادی گنگ و یافته هایی ناقص اطلاعات بیشتری از آن در دسترس نیست. جزیره‌ای کوچک در شمال شرقی تالاب بین المللی انزلی که در شش کیلومتری شهر بندرانزلی و در جنوب بشم قرار دارد.
این منطقه که امروز با طبیعتی بکر و دست نخورده که زاییده طبیعت زیبای “پایتخت طبیعت ایران” بندر انزلیست دارای تاریخی بس مرموز و شگرف است که به طور شایسته مورد کنکاش و بررسی قرار نگرفته است.  منطقه ای که روایت های زیادی در خصوص تاریخ آن نقل و روایت شده است که این جزیره باقی مانده فعلی، تنها بازمانده ایست از شهری است که یک شبه با همه ساکنانش ناپدید شده است.
روایت است در گذشته این منطقه دارای باغ‌های انبوه، حمام و بازار بوده است و حتی جمعیتی حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ نفر در آن زندگی می‌کردند. چراغ پشتان به معنی آنسوی چراغ یا جایی که پشت چراغ واقع است معنا میدهد. رودخانه ی شنبه بازار در انتهای محله قارویر دو شاخه می‌شود که یک شاخه حدفاصل نویر و چراغ پشتان واقع شده است.
در گذشته این رودخانه مثل یک فرودگاه برای راهنمایی و عبور و مرور قایق‌های حامل کالا چراغ کاری شده بود و در فواصل معین تیرهایی در حاشیه آن نصب گردیده بود که هر غروب فردی فانوسهای آویزان آن را روشن می‌کرده است.
طبق اسناد باقی مانده از محققان که از افراد سالخورده آنزمان بر جای مانده است این محل دارای چندین مسجد و بازار و حمام بوده که پس از بالا آمدن آب همراه با ساکنین خود یک شبه به زیر آب فرو رفته است و برای همیشه نا پدید شده است. با کشف آثاری قبل از شهریور ١٣٢٠ در این منطقه که شامل مقداری کاشی حمام و کوزه های قدیمی بوده است، به این روایات  نقل شده که زبان به زبان و نسل به نسل روایت گردیده شکل مستند تری داده شده است، اما به هر حال شهری که زمان تقریبی گم شدنش به همراه ساکنین ش به صورت تقریبی به بیش از ۱۶۰ سال پیش تخمین زده شده است کماکان به قسمتی تاریک و گنگ از تاریخ دیار کهن گیلان باز میگردد که نیازمند بررسی بیشتر است…

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۲۲ شهریور ۱۳۹۲

ممنون از مقاله تون
موضوع کامل افسانه و داستان قدیمی ها در مورد چراغ پشتان رو جلد اول تاریخ انزلی آقای طویلی میشه مطالعه کرد خیلی جالبه.آبایان حتما مطالعه کنند

پاسخ

۲۲ شهریور ۱۳۹۲

خیلی مطلب جالبی بود ، اصلا اطلاعی در این زمینه نداشتم ، چه عجیب و جالب

پاسخ

مهسا

۲۲ شهریور ۱۳۹۲

مطلب بسیار جالبی بود. اطلاعی در این زمینه نداشتم. امیدوارم همچین سرنوشتی در انتظار شهر انزلی نباشه!!!!!!!!!!

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ شهریور ۱۳۹۲

حق با آقا مجیده توی جلد یک تاریخ جامع انزلی به این موضوع پرداخته شده و مطالعه ش خالی از لطف نیست.

پاسخ

۲۲ شهریور ۱۳۹۲

تشکر.از سایت ماهم دیدن فرمایید

پاسخ