82152192-70870015[1]

 

مسافران با آمدن تابستان، کیلومترها راه را به شوق تماشای دریا و شنا در دل امواج پشت سر گذاشته و به سواحل خزر می آیند،؛ غافل از اینکه ممکن است با شنا در نقاط آلوده و مجاورت کانال های فاضلاب، با خود انواع باکتری و بیماری را سوغات ببرند.

خزر این دریاچه زیبا و بی نظیر مدت هاست مورد هجوم انواع آلاینده های آشکار و پنهان قرار دارد؛ آلودگی های مختلف ناشی از ورود فاضلاب های خانگی ، بیمارستانی ، صنعتی، مواد نفتی ، سموم کشاورزی ، انباشت زباله و راهیابی شیرابه زباله ها به منابع آبی، مواد سمی و خطرناک دیگری که نه تنها آبزیان بلکه سلامت شناگران را به خطر می اندازد.
بدیهی است تمامی کشورهای حاشیه خزر در این آلوده سازی سهم دارند که گفته می شود در سایر کشورها بیشتر آلودگی های نفتی ولی در ایران آلودگی های میکروبی ناشی از ورود فاضلاب هاست.
مدیرکل آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا درباره نتایج پایش های انجام گرفته در سواحل دریای خزر، از آلودگی ۱۶ شناگاه از مجموع ۲۱ شناگاه خبر داد.
ضیاالدین الماسی اظهار کرد: آلودگی های اندازه گیری شده از نوع آلودگی میکروبی ناشی از ورود مستقیم فاضلاب ها و قرارگیری مناطق انباشت زباله در نزدیکی سواحل است.
وی وضعیت سه شناگاه در چالوس ، متل قو و انزلی را برای دو سال پیاپی بسیار آلوده و شنا در این نقاط را خطرناک عنوان کرد.
مسئله ای که البته تازگی ندارد و سال هاست مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و رسانه ها در مورد آن هشدار می دهند ولی به آن توجهی نمی شود.
از ۱۶ شهرستان گیلان، ۹ شهرستان با بیشترین تمرکز جمعیت، ساحلی هستند که تاثیرات زیست محیطی فراوانی بر روی اکوسیستم دریای خزر وارد می آورند؛ شهرستان انزلی به عنوان یکی از مراکز مهم گردشگری دریایی از جمله مناطقی است که به شدت در معرض این مشکل قرار دارد.
سه خروجی بزرگ فاضلاب در خیابان پاسداران مجاورت بوستان ساحلی ، بوستان تاریخی بلوار و ساحل قو حجم عظیمی از فاضلاب را وارد دریا می کند این در حالیست که در دو نقطه ساحل قو و خیابان پاسداران، دو شناگاه قرار دارد که هر ساله پذیرای شمار زیادی از گردشگران نقاط مختلف کشور است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: آلودگی شناگاه های استان ناشی از عواملی نظیر انواع فاضلاب های خانگی ، بیمارستانی، صنعتی، کشاورزی، روان آب های سطحی، انواع پسماند و شیرابه زباله هاست.
منصور سربازی با اشاره به قرار داشتن تعداد زیادی از شهرستان های استان در حوزه آبریز خزر ، ورود انواع فاضلاب ها را از مهمترین علل آلودگی آب های ساحلی این دریا در محدوده گیلان عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: بیشترین تاثیر در آلودگی شناگاه ها مربوط به فاضلاب هاست که از طریق اگوهای شهری یا رودخانه های ورودی در سواحل تخلیه می شوند که این امر علاوه بر آلودگی فیزیکی و شیمیایی بار میکروبی زیادی در بر دارد.
سربازی افزود: ورود فاضلاب سرویس های بهداشتی به آب شناگاه ها و عدم مدیریت پسماند، ورود حیواناتی نظیر سگ و اسب و تردد شناورهای سبک و سنگین از دیگر عوامل موثر در آلودگی شناگاه هاست.
به گفته معاون محیط زیست گیلان، تردد وسایل نقلیه موتوری و وجود انواع مراکز تجاری و خدماتی و تخلیه فاضلاب ها و پسماندهای آنها به ساحل و دریا از جمله موارد دیگر تاثیرگذار در شناگاه ها محسوب می شوند.
*بیماری های ناشی از آلودگی شناگاه
پزشکان شنا در آب های آلوده را عامل ابتلای فرد به انواع بیماری های پوستی، گوارشی، تناسلی و ادراری می دانند.
همچنین به گفته آنها ، شنای مداوم در آب آلوده بخصوص در کودکان و بلع آب آلوده به سرب و مواد رادیواکتیو می تواند عامل بروز انواع سرطان ها و عوارض عصبی ناشی از میزان غیرمجاز سرب موجود در آب شود.

*چه باید کرد
بدیهی است با توجه به اینکه عمده آلودگی ها ناشی از ورود فاضلاب به رودخانه ها و دریای خزر، اصلی ترین اقدام برای پیشگیری از آلودگی ها احداث و تکمیل شبکه های نوین فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب است.
امری که نیازمند نگرش ملی به مقوله خزر و تخصیص اعتبار ملی برای پیشگیری از آلودگی های ورودی به این دریاست.
از سوی دیگر کارشناسان جلوگیری از استقرار طرح های سالمسازی در مجاورت مصب رودخانه ها و نواحی تخلیه زباله فاضلاب های شهری، صنعتی و کشاورزی و رعایت فاصله با محل ورود رودخانه ها به دریا را توصیه می کنند.
استقرار سرویس های بهداشتی مجهز به سیستم های تصفیه در شناگاه ها ، جدا کردن محدوده شنا از دیگر تفریحات آبی نظیر قایقرانی از دیگر موارد سفارش شده است.
علامت گذاری شناگاه های آلوده با پرچم، پایش ماهانه شناگاه ها از طریق نمونه گیری آب و علامت گذاری شناگاه های آلوده با پرچم از جمله مواردی است که سازمان محیط زیست از اجرای آن خبر داده است .
مقرر شده وزارت کشور نسبت به بررسی مکان شناگاه ها طبق ضوابط تدوین شده اقدام و شناگاه های واقع در محل های آلوده و مصب رودخانه ها یا فاضلاب ها را جابجا کند.
بیماری خزر ، علل و راه های پیشگیری از آن سال هاست تشخیص داده شده و در انتظار درمان است.
یادمان باشد سلامت خزر و مردم با هم پیوند خورده و باید هرچه زودتر برای آن چاره اندیشی شود./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۷ تیر ۱۳۹۵

بله باید چاره اندیشی شود .البته کار ما نیست بزودی عده ای از کرات دیگر باید بیایند و مشکلات و معضلات زیست محیطی استانهای شمالی را حل کنند.با این اوصاف تنها جاذبه طبیعی گردشگری شهر ما هم فاتحه اش خوانده است.بقای عمر مسئولان باشد.

پاسخ