ccc-keyhan-hashemnia-600x303

 استاندار گیلان گفت: استفاده از ظرفیت ها و توان طبیعی استان و ایجاد فرصت های شغلی، نیازمند تدوین و تعریف استانداردهای زیست محیطی است.

ˈکیهان هاشم نیا ˈ روز چهارشنبه در جلسه کارگروه توسعه بخش کشاورزی گیلان با تاکید بر اینکه نباید طرح های بخش کشاورزی و شیلاتی به بهانه های مختلف معطل شود، اظهار داشت: باید به جای ایجاد مانع برای سرمایه گذاران و تولیدکنندگان، استانداردهای لازم تعیین شود تا ضمن ایجاد فرصت های شغلی و افزایش بازده تولید ، آسیبی به طبیعت استان وارد نشود.

وی خاطرنشان کرد: براساس مصوبه هیات دولت؛ باید حاشیه تالاب بین المللی انزلی به پرورش آبزیان اختصاص یابد و سازمان محیط زیست نیز همکاری داشته باشد تا مسایل زیست محیطی رعایت شود.

وی تاکید کرد: آبزی پروری در حاشیه تالاب ها و رودخانه های گیلان در صورت استفاده نکردن از مواد آلاینده و رعایت مسایل زیست محیطی، مغایرتی با توسعه اینگونه مشاغل ندارد.

هاشم نیا با اشاره به توسعه پرورش ماهی در قفس و پرورش ماهی به شیوه ˈپن کالچر ˈ اظهار داشت: ظرف یک سال آینده باید پرورش ماهی از چهار هزار و ۵۰۰هکتار فعلی حاشیه تالاب انزلی به ۱۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی گفت: امکانات فوق العاده ای در بخش کشاورزی استان وجود دارد که باید از این امکانات به صورت علمی برای رفع مشکلات اقتصادی جامعه استفاده کرد.

وی تصریح کرد: ۱۱۷ میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی سال گذشته صددرصد پرداخت شده که در جذب این اعتبارات شهرستان های آستارا، رشت و انزلی بهترین عملکرد را داشته اند و دیگر شهرستان ها نیز می توانند بقیه اعتبارات سهم خود را جذب کنند.

استاندار گیلان گفت : در صورت جذب ۲۵۰میلیارد تومان تسهیلات مصوب در بخش کشاورزی، استان امسال بهتر از سال گذشته در توسعه بخش کشاورزی موفق خواهد بود.

هاشم نیا افزود: ۹شهرستان حاشیه دریای خزر باید از ظرفیت های پرورش ماهی در قفس استفاده کنند ضمن اینکه ۵۲رودخانه استان و تالاب ها و آببندان ها شرایط بسیار مناسبی برای پرورش ماهی دارند.

در این جلسه رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز اظهار داشت: ۲۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبارات سال ۹۰ و ۹۱بخش کشاورزی استان شامل ۱۴۹ میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان اعتبارات سال ۹۰ و ۶۹میلیارد سال ۹۱ بوده است.

ˈعلیرضا شعبان نژادˈ گفت: در سال گذشته از مجموع اعتبارات بخش کشاورزی طرح هایی با اعتبار ۱۳۷میلیارد تومان به بانک ها معرفی و ۱۲۴میلیارد تومان به تصویب این بانک ها رسیده است.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۱جلسه کارگروه کشاورزی در گیلان تشکیل شده که این کارگروه ها سرعت خوبی به اجرای طرح ها داده است.

وی افزود: برای سال جاری ۲۵۰میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای بخش کشاورزی استان گیلان مصوب شده که تاکنون این اعتبارات تخصیص داده نشده است.

به گفته شعبان نژاد؛ این بخش از محل صندوق توسعه کشاورزی ۱۱میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان سهم داشته که ۹میلیارد تومان آن تاکنون به بانک ها معرفی شده است.

در جلسه کارگروه کشاورزی استان گیلان که روز چهارشنبه به ریاست استاندار گیلان و فرمانداران و مسوولان بخش کشاورزی و اقتصادی استان تشکیل شد ؛ مشکلات کرم ابریشم ، مرغداری ها، باغات زیتون کاری ، طرح های پرورش ماهی و برخی مسایل صنایع کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

استان گیلان دارای حدود ۲۳۷ هزار هکتار زمین شالیزاری، ۳۰ هزار هکتار باغ چای و بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت مرکبات است.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *