13950426000192_PhotoA[3]

حسین چراغی عصر امروز در جریان بازدید از طرح‌های توسعه‌ای این بندر با اشاره به اینکه ۶۶ درصد از صادرات گیلان مربوط به کالای ساختمانی است اظهار کرد: «سیمان» و «کلینکر» بیشترین کالای صادراتی ساختمانی به کشورهای حاشیه دریای خزر است.

وی، افزایش صادرات کالای ساختمانی در ارتقای صادرات غیرنفتی از گمرکات گیلان را مهم عنوان کرد و افزود: اقدام‌های مختلفی برای تسهیل صادرات از گمرکات استان انجام شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با بیان اینکه ظرفیت بندر انزلی از ۷ میلیون تن در سال‌های گذشته به ۱۱ میلیون تن افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: سال ۹۶ ظرفیت بندر انزلی به سالانه ۱۷ میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا افزایش پیدا می‌کند.

چراغی از اضافه کردن پنج پست اسکله به بندر انزلی خبر داد و بیان کرد: احداث انبارهای جدید از جمله برنامه‌ها محسوب می‌شود و توسط بخش خصوصی در حال انجام است.

وی به آماده کردن یک پست اسکله در بندر انزلی اشاره کرد و گفت: شهریور ماه امسال دو پست اسکله دیگر تخلیه و بارگیری کالا در بندر انزلی به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به اینکه ظرفیت اسکله‌های جدید طوری است کشتی‌های بزرگ می‌توانند در آنها پهلوگیری کنند، خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از پست‌های جدید اسکله ظرفیت بندر انزلی را به صورت تصاعدی ارتقا می‌دهد و به سالانه ۱۷ میلیون تن کالا می‌رساند.

چراغی، افتتاح اسکله‌های جدید بندر انزلی را سبب پذیرش کشتی‌های ۱۲ هزار تنی در این بندر عنوان کرد و یادآور شد: تقویت حمل و نقل کانتینری کالا به‌ویژه کانتینرهای یخچال‌دار از جمله برنامه‌های ما در بندر انزلی است.

وی با تأکید بر پیگیری اتصال بندر انزلی به شبکه ریلی کشور، اظهار کرد: اتصال به شبکه ریلی یکی از موضوع‌های مهم و حیاتی برای بندر انزلی است و نیاز به کمک دستگاه‌های متولی این امر داریم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان بر حمایت از سرمایه‌گذاری مشترک ایران و روسیه تأکید کرد و افزود: ماه گذشته یک گروه ۴۰ نفری از سرمایه‌گذاران و بازرگانان روسی از بندر انزلی بازدید کردند.
چراغی به ابراز تمایل سرمایه‌گذاران روسی برای سرمایه‌گذاری در بندر انزلی اشاره کرد و گفت: بندر انزلی بزرگ‌ترین بندر حاشیه دریای خزر محسوب می‌شود و مجهز به امکانات جدید تخلیه و بارگیری است.

وی با اشاره به اینکه بندر انزلی رتبه سوم بنادر کشور پس از بندر امام خمینی و بندر شهید رجایی را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: نزدیکی به بنادر «آستراخان» و «لاکان» در روسیه، «کراسنودسک» در ترکمنستان، «اکتائو» در قزاقستان و «باکو» در آذربایجان از مزیت‌های بندر انزلی است./ فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *