81537373-6328763

در یک روز سرد زمستانی سال ۱۳۳۷ در یک خانواده ساده و صمیمی شهر انزلی کودکی چشم به جهان گشود که در عنفوان جوانی و بحبوحه حمله دشمنان به میهن، فرماندهی گردان ۱۴صاحب الزمان (عج)جهاد گیلان را به عهده گرفت و تا پای جان برای دفاع از نظام اسلامی و کشورش ایستادگی کرد.

 

فرمانده ای که در حمله شیمیایی دشمن دو بار با موتورسیکلت به قلب خط مقدم رفت و با همرزم مجروحش بازگشت و سومین بار دیگر از او خبری نشد تا آن که سالها بعد پیکر مطهرش (استخوان هایش) در جزیره مجنون کشف و برای عزیزانش فرستاده شد.

 

پدری که با داشتن سه کودک و انتظار برای به دنیا آمدن چهارمین فرزند در کمال فداکاری ، حراست از مام وطن را به ماندن در خانه و کنار خانواده دلبندش ترجیح داد و پا به میدان کارزار نهاد.

 

زهرا گل آور، فرزند نخست شهید به درخواست خبرنگار ایرنا با بغضی در گلو از پدر حکایت می کند پدری که از او یادی مبهم اما شیرین برایش به جا مانده.

 

خاطره لقمه های کره مربایی که روزهای اندکی که در خانه بود سر سفره صبحانه با محبت برایش می گرفت، پدری که چند سال مفقود الاثر بود تا آن که یک روز که او خود را برای سرودخوانی در گروه مدرسه آماده می کرد خبر شهادتش را آوردند، پدری که از او مقالات و کاست سخنرانی هایش میراث مانده.

 

وقتی از او می خواهم در مورد ضرورت حفظ یاد شهید بگوید سکوت می کند و ادامه می دهد فقدان پدر همیشه جای خالی را در قلب و روح ما به جا گذاشته که با هیچ چیز پر نمی شود .

 

دلسوزانه می گوید مادرم فقط پنج سال با پدر زندگی کرد و در این سالها نیز او نزدیک دو سال جبهه بود و بعد مادرم در جوانی با چهار فرزند تنها شد.

 

ادامه می دهد سخت ترین چیز این است که همه مردم انتظار دارند که فرزند شهید الگو باشد، در حالی که آنها چندان حضور پدر را در خانه ندیده اند چرا که پدر، دفاع از ایران اسلامی را به ماندن در کنار عزیزان ترجیح داده.

 

برای شناخت جنبه های دیگری از شخصیت شهید گل آور پای صحبت عسکر نگهبان ساحلی از دوستان و همرزمان شهید می نشینیم .

 

این جهادگر از وی بعنوان کسی یاد می کند که از نوجوانی بزرگترین تفریحش مطالعه، به ویژه قرآن، نهج البلاغه، کتب حوزوی و شهید مطهری بود.

 

ساحلی خاطرنشان می کند که او در بحث مطالعات سیاسی نیز عمیق بود درمورد چگونگی شکل گیری اکثر انقلاب ها خوانده و نقاط ضعف و قوت را بررسی کرده بود.

 

به گفته وی، گل آور اهل تفکر، مناظره و بحث بود و از جمله افراد خاصی بود که مناظرات گروهی می گذاشت مثلا در بلوار انزلی جلسه مناظره و بحث می گذاشت .

 

وی در ادامه فعالیت های انقلابی گل آور افزود : وی قبل و بعد از انقلاب از نظر فکری از تغذیه کنندگان اصلی جوانان بود و تشکیلاتی را به نام کانون اسلامی ارشاد در شهر راه انداخته بود.

 

این همرزم شهید یاداور شد : گل آور انسانی شجاع، صریح ، منتقد و نسبت به هزینه کرد بیت المال حساس بود.

 

ساده زیستی از دیگر مواردی است که در مورد شهید گل آور از سوی دوستان و خانواده به عنوان یک ویژگی به آن اشاره می شود . گفته می شود که او بیش از هرچیز به کتاب علاقه داشت و به جای این که شعار بدهد با رفتارش برای دیگران الگو بود و حرفی نمی زد که بعدها از گفتنش پشیمان شود و در خلوت به فقرا خدماتی می کرد که بعد از شهادتش مشخص شد.

 

او که در قسمت فرهنگی جهاد مشغول خدمت بود ، اقدام به کارهای ابتکاری و ساخت ماکت و برگزاری نمایشگاه می کرد.

 

گل آور در اولین همایش بزرگ حج در ورزشگاه آزادی ماکت خانه خدا را ساخت و حتی پرده حج را در انزلی دوخت.

 

این سلحشور اهل انزلی مانند دیگر همشهریانش به ورزش علاقه داشت و شناگر و دونده خوبی بود و در خانه با ابزار ورزش زورخانه ای تمرین می کرد.

 

بهرام گل آور، ۲۳ ماه از عمرش را در جبهه دفاع از میهن و ارزشهای انسانی و اسلامی کشورش گذراند .

 

دوستان و همرزمانش اخرین بار او را در جزیره مجنون هنگام تلاش برای بازگرداندن مجروحان بمباران شیمیایی دیدند و مدتها نشانی از وی یافت نشد تا آن که سرانجام در عملیات تفحص ، باقی مانده پیکر بهرام گل آور این فرمانده دلاورمرد کشف و برای به خاکسپاری به دامان خزر منتقل شد.

 

حاج بهرام گل آور به عنوان فرمانده گردان ۱۴صاحب الزمان(عج)جهاد گیلان در چهارم تیرماه سال ۶۷ حین انجام ماموریت بر اثر تک دشمن بعثی در جزیره مجنون به شهادت رسید.
منبع: انزلی – ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

خدابنده

۲۱ اسفند ۱۳۹۳

نکنه عکس شهدا را ببینیم عکس شهدا عمل کنیم
۲۲ اسفند روز شهدا گرامی باد
التماس دعا

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۴ ۲۲:۵۴:

متاسفانه دیر هشدار دادید برادر بزرگوار آقای خدابنده عزیز.کار از کار گذشته.رهروان خوبی نیستیم.