82124490-70818053[1]

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان گفت: با وجود محدودیت های اعتباری، باید بهترین شرایط را برای مسافران فراهم کنیم.
کیوان محمدی در نشست مشترک فرمانداران شهرستان‌های استان به منظور بررسی وضعیت طرح‌های سالم‌سازی دریا اظهار کرد: قطعاً پس از ماه مبارک رمضان، جمعیت انبوهی از مسافران به سمت دریا خواهند آمد لذا اگر آمادگی لازم نباشد، دچار مشکل خواهیم شد.
وی خطاب به فرمانداران گفت: انتظار می‌رود دیدگاه‌ها درباره طرح‌های سالم‌سازی واقع‌بینانه باشد؛ منابع ما در استان و به تبع آن شهرستان‌ها محدود است ولی با محدویت‌هایی که داریم باید بهترین شرایط را برای مسافران به وجود آوریم.
محمدی بر آموزش و فرهنگ‌سازی شنا در طرح‌های سالم‌سازی دریا برای مردم تاکید و اضافه کرد: یکی از راهکارها این است که از سه نقطه ورودی استان، ۶۵ نقطه تعیین شده برای شنا به تفکیک هر شهرستان برای مسافران و گردشگران اطلاع‌رسانی و نیز برای آن مکان‌ها ناجیان غریق در نظر گرفته شود.
وی با تاکید بر برنامه‌ریزی در طرح‌های سالم‌سازی دریا گفت: برای سالجاری یک برنامه کوتاه مدت و برای سالیان بعد از آن برنامه‌‌ریزی‌های بلند مدت لحاظ شود تا مشکلات به حداقل برسد به عنوان مثال می شود برای سال‌جاری ۱۰نقطه را برای تجهیز و مهیاسازی در نظر گرفت به نحوی که مردم به آن مکان ها رغبت نشان دهند و نیز با به سعه صدر با آنها برخورد شود.
دبیر ستاد ساماندهی طرح سواحل گیلان نیز در این جلسه با بیان این مطلب که باید در خصوص سواحل برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات ویژه‌ای صورت گیرد، گفت: حدود ۲۸۰ کیلومتر خط ساحلی در استان داریم که ۱۲۰ کیلومتر آن نوار آزاد است یعنی در اختیار هیچ نهادی نیست و دسترسی به این نقاط به صورت آزاد می باشد.
یونس رنجکش با اذعان اینکه یکی از چالش‌های جدی در استان حضور افراد در این مناطق و عدم کنترل بر روی این نقاط است، افزود: چالش‌هایی نظیر غرق‌شدن گردشگران در این مناطق رخ می‌دهد و علاوه بر آن دغدغه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز در زمینه این مناطق وجود دارد.
وی ادامه داد: برای ساماندهی سواحل گیلان طرحی در نظر گرفته شده که مضمون آن، سپردن مدیریت سواحل به دست دهیاران هر منطقه است که بصورت مدیریت محلی این بخش را ساماندهی کنند
وی خاطرنشان کرد: ۶۵ نقطه برای واگذاری طرح ساماندهی به دهیاری‌ها شناسایی شده که فاقد هرگونه امکانات تفریحی و رفاهی هستند .
رنجکش خواستار حمایت دستگاه‌های ذیربط در حوزه اجرا از این طرح شد و ادامه داد: اقدام جدی و فوری که برای این طرح مورد نیاز می باشد، پشتیبانی مالی این قضیه است؛ امسال به عنوان نخستین سال اجرای طرح دهیاری‌ها، بحث کنترل و نظارت و اقدامات پیشگیری در مورد غریق در سواحل خواهیم داشت و در گام بعدی در سال‌های آینده از ظرفیت‌های شناسایی شده بهره خواهیم گرفت و فعالیت در سواحل را توسط همین مدیران، اجرایی کنیم .
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان اضافه کرد: تقاضای ما این است که تا زمان تامین اعتبار، مبلغ شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال مصوب در شورای برنامه‌ریزی استان جهت پرداخت حقوق ناجیان غریق مناطق خطر آفرین در سال ۹۴ است، پرداخت شود.
وی تصریح کرد: امسال نیز مبلغی در حدود ۳۰ میلیارد ریال مورد نیاز است تا بتوانیم مجموعه و بحث مربوط به ساماندهی سواحل و طرح دریا را به انجام برسانیم .
دبیر ستاد ساماندهی سواحل گیلان گفت: در سال گذشته به مدد این طرح و اقدامات انجام شده کاهش ۴۰ درصدی غریق در گیلان را داشتیم که نسبت به دوره‌های گذشته کاهش داشته است .
وی خاطرنشان کرد: در هفته‌های آینده تا اوایل مهرماه نیازمند بحث ساماندهی و کنترل و اقدامات پیشگیرانه در سواحل هستیم و همین امر پیگیری جدی مسئولان محترم را می‌طلبد تا از معضلات این بخش با برنامه ر‌یزی بتوانیم برون رفت مطلوبی داشته باشیم.
گیلان از چابکسر در شرق تا آستارا در غرب استان، ۲۸۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد. امسال ۴۰ طرح سالمسازی با ۸۰ شناگاه در طول این نوار ساحلی در ۹ شهرستان استان فعال است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *