213

به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، صبح امروز (دوشنبه) جلسه انجمن کتابخانه های بندرانزلی با حضور مدیرکل کتابخانه های استان، در فرمانداری بندرانزلی برگزار شد و در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات ۴۶ ماهه مسعود اخوان، میثم بابایی به عنوان ریاست جدید کتابخانه های عمومی انزلی منصوب شد.

رئیس سابق کتابخانه های عمومی بندرانزلی در این جلسه ضمن تشکر و قدردانی از همکاری تمام مسئولین شهرستان در مدت خدمت خود، اظهار کرد: در این مدت ۴۶ ماهه تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت کتابخانه ها و ارائه خدمات بهتر به مراجعین به کار گرفتیم و امیدواریم ریاست جدید با توجه به پتانسیل های بالای انزلی گام های موثرتری در این راه بردارد.

مسعود اخوان افزایش فضای کتابخانه های شهرستان به متراژ ۳۵۰ متربا واگذاری ۲ ساختمان از سوی شوراهای اسلامی سنگاچین و کپورچال را از فعالیتهای مفید مجموعه کتابخانه های انزلی دانست و تصریح کرد: افزایش فضای کتابخانه ها در مناطق روستایی از اموری بود که با همکاری مساعد بخشدار شهرستان به خوبی از عهده آن بر آمدیم.
وی در ادامه بخشی از فعالیتهای خود را به صورت به شرح ذیل اعلام کرد:

-دریافت زمین به متراز ۸۰۰ متر مربع در کپورچال و ساخت یک واحد کتابخانه که در هفته کتاب افتتاح خواهد شد.

-تصویب و تخصیص ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات کمیته برنامه ریزی شهرستان جهت ساخت، تعمیر و تجهیز کتابخانه های بندرانزلی.

-دریافت ۴۰۰ میلیون تومان از نیم درصد بودجه شهرداری ها.

-تخلیه طبقه سوم کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) که در اختیار آموزشگاه هنرهای تجسمی بود و تجهیز آن به عنوان بخش اداری ، نمازخانه و افزایش فضای مطالعه به متراز ۷۰ متر مربع در طبقه دوم.

-اشتغال زایی برای ۵ نفر در کتابخانه های روستایی و شهری.

-افزایش عضویت از ۱۷۰۰ نفر به ۸۴۰۰ نفر در کتابخانه های عمومی شهرستان.

-راه اندازی سه کتابخانه مشارکتی در شهر بندرانزلی و راه اندازی دو ایستگاه مطالعه.

-خرید حمایتی کتاب از نویسندگان و مولفان شهرستان.

-و …

در ادامه این جلسه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان اظهار کرد: برای اینکه مردم به فضای کتابخانه ها و مطالعه روی بیاورند عوامل موثری وجود دارد؛ اولین و مهم ترین عامل خانواده  و تشویق کودکان به کتابخوانی است، در بخش دوم مدارس و آموزش و پرورش نقش پررنگی در این زمینه خواهند داشت و در بخش سوم کتابدار و کتابخانه ها نقش مهمی در افزایش سرانه مطالعه کشور ایفا خواهند کرد.

امیر محمدپور با بیان اینکه در بخش دیگری به توانمندی های مسعود اخوان نیازمند بودیم و پیگیر انتقال ایشان شدیم، تصریح کرد: در جلساتی که با فرماندار و نماینده بندرانزلی ترتیب دادیم، اولویت این عزیزان همواره استفاده از نیروهای بومی شهرستان بود و امروز باعث خشنودی است که یک نیروی بومی و فردی که طی سالهای گذشته در همین مجموعه خدمت کرده است به ریاست کتابخانه های عمومی شهرستان منصوب شده است.

وی افزود:  بندرانزلی با اینکه به نسبت سایر شهرستان های استان، روستاهای کمتری دارد اما بیشترین تعداد کتابخانه های روستایی نیز در همین شهرستان وجود دارد و این نشان از درایت و توجه مسئولین شهرستان به امر کتابخوانی و افزایش فرصت مطالعه برای تمام آحاد جامعه دارد.

مدیرکل کتابخانه های استان با اشاره به برگزاری موفق جشنواره لاله های تالابی در انزلی تاکید کرد: از نظر من شهرستان بندرانزلی با توجه به پتانسیل های شهرداری و مجموعه کتابخانه های عمومی شهرستان شایستگی دریافت عنوان شهر دوستدار کتاب  و کتابخوانی را نیز دارد که امیدواریم با پیگیری و کمکهای شهرداری، اداره ارشاد شهرستان و سایر نهادهای مربوطه بتوانیم این اتفاق مثبت را برای بندرانزلی رقم بزنیم.

میثم بابایی رئیس جدید کتابخانه های بندرانزلی نیز در این جلسه گفت: کتابخانه های عمومی سردمدار ترویج مطالعه در جامعه هستند و ما نیز برای نیل به این هدف نیازمند تعامل و همکاری تمام سازمانها و ادارات شهرستان هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه به کمک تمامی مسئولین شهرستان در امر کتابخانه ها نیازمند هستیم، ابراز امیدواری کرد: با تلاش فراوان و پیگیری ها مستمر می توانیم سرانه کتابخوانی را در شهرستان انزلی تا رسیدن به حد مطلوب افزایش دهیم.

بابایی یکی از اهداف مهم خود را پربار تر کردن بخش کودک در کتابخانه های شهرستان دانست و تاکید کرد: کودکان تاثیر پذیر ترین قشر جامعه و آینده سازان کشور هستند که میتوانیم با سرمایه گذاری بر روی کودکان و نوجوانان آینده شهر و کشور را تضمین نماییم.

رئیس کتابخانه ها عمومی یکی دیگر از برنامه های خود را افزایش فضای کتابخانه های شهری اعلام کرد و افزود: یکی از طرح های مهم ما افزایش فضا و توسعه تجهیزات کتابخانه غازیان است که با کمک مسئولین می توانیم به این مهم دست یابیم.

فرماندار بندرانزلی نیز در این جلسه اظهار کرد: یکی از ضعف های ما عدم اطلاع رسانی صحیح دستگاه هاست و مردم ما نمیدانند دستگاه های اجرایی چه وعده هایی داده اند و چه اندازه از آن اجرایی شده است و به سرانجام نرسیدن پروژه ها چه دلایلی دارد؛ هنوز میان روسای ادارات و اصحاب رسانه آن ارتباط قوی که انتظار می رود شکل نگرفته است.

صفرنژاد با بیان اینکه در حوزه کتابخانه ها نیز اطلاع رسانی و ارتباط با رسانه ها از وظایف مهم این اداره می باشد، تصریح کرد: در بندرانزلی فعالیتهای بسیار مثبتی در زمینه های مختلف شکل میگیرد، اما متاسفانه روابط عمومی ها که پل ارتباطی ادارات و مردم هستند گاهی ضعیف عمل میکنند و این باعث می شود مردم از بسیازی از اتفاقات مطلع نگردند و در نهایت دلسردی شهروندان از نهادها مختلف به وجود می آید.

وی با اشاره به اینکه در بندرانزلی آمار با سوادی از تمام شهرستان های استان بالاتر است، افزود: در بخش کتابخوانی نیز سال گذشته نسبت به جمعیت شهرستان آمار بسیار خوبی داشتیم که اینها نشانه فرهنگ بالای مردم این منطقه می باشند.

فرماندار بندرانزلی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدیم شهرستانی مانند انزلی با چنین ظرفیتهای بالای فرهنگی نیازمند تلاشی بسیار بیشتر در زمینه کتابخوانی می باشد و ما نیز در حد توان خود به این مجموعه کمک خواهیم کرد تا این شهرستان به جایگاه واقعی خود در زمینه فرهنگی دست یابد.
درادامه تصاویر مربوط به جلسه را مشاهده خواهید نمود.
تنظیم خبر : مریم خسروپسند

dscn5445 dscn5447 dscn5454 dscn5457 dscn5460 dscn5461 dscn5469 dscn5471 dscn5475 dscn5478 dscn5481 dscn5485 dscn5495 dscn5497 dscn5506

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *