82161642-70887793[1]

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از آغاز بازسازی ابنیه های تاریخی اطراف میدان امام خمینی(ره) بندرانزلی در دو هفته آینده خبر داد.
رضا علیزاده در حاشیه جلسه بررسی بازسازی ساختمانهای تاریخی میدان امام خمینی(ره) در شهرداری انزلی اظهار کرد: براساس تصمیمات اتخاذ شده پس از تعیین پیمانکار مورد تایید میراث فرهنگی تا دو هفته آینده کار تجهیز کارگاه و مرمت ساختمان بانک ملی به عنوان اولین ابنیه، در دستورکار قرار می گیرد.
وی به بازسازی ساختمان تاریخی هلال احمر و بررسی طرح های پیشنهادی آن اشاره و افزود: مکاتبات و رایزنی های مختلف در خصوص نحوه بازسازی ساختمان هتل تهران نیز انجام شده است.
علیزاده یادآورشد: با توجه به تهیه طرح و نقشه اولیه بازسازی ساختمانهای مجاور پل قدیم انزلی توسط شهرداری و تطبیق آن با ضوابط میراثی ، احیای این بخش از ساختمانهای مخروبه و تاریخی شهر نیز در دستور کار قرار دارد.
وی تاکید کرد: بافت تاریخی میدان امام(ره) بندرانزلی به عنوان حلقه ای است که برج ساعت و بناهای مختلف در آن قرار دارد و در تمامی شهرهای دارای بافت تاریخی براساس مبنای تعریف شده در شعاع حلقه ها و با کدهای ارتفاعی مختلف در طرح تفصیلی و طرح جامع عمل می شود.
علیزاده سختگیری های سازمان میراث فرهنگی در خصوص بناهای تاریخی را به عنوان انتظار مردم از این سازمان در راستای حفظ این ابنیه ها دانست و تصریح کرد: طرح ادعا در خصوص برداشته شدن برج ساعت انزلی و مواردی از این دست باید با نظر مردم مطرح و اجرا شود چرا که این بناها سالها به دست مردم حفاظت شده و امروز میراث فرهنگی به عنوان نماینده دولت و امین مردم درحفظ ابنیه های تاریخی است .
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در خصوص تعریض خیابان ۳۰ متری در جهت کاهش بار ترافیکی شهر گفت: این خیابان و بلوار قدس در فهرست آثار ملی ثبت شده و هر اقدام فنی در خیابان ۳۰ متری باید منطبق با ضوابط میراث فرهنگی باشد./ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۳ مرداد ۱۳۹۵

فکر نمی کنید رسیدگی به ساختمانهای قدیمی کمی که نه خیلی دیر شده باشد؟ بهتر است پول مملکت را هدر ندهید.چون دیگر توان ایستادگی بیشتر ندارند.اگر دلیل عدم رسیدگی بموقع به بناهای قدیمی را از مسئولان محترم بپرسیم بزرگترین بهانه کمبود منابع مالی خواهد بود.حال ذهن بنده همیشه به این پرسش مشغول است که با کمبود منابع مالی چرا همواره اصرار داریم ساختمانها و مکانهای بیشتری را بعنوان میراث فرهنگی ثبت کنیم!!! بعنوان مثال چند وقت پیش صحبتش بود که دبیرستان مهدخت را نیز ثبت کنند.چه اثر هنری فاخری در این مدرسه وجود دارد؟ میهمانخانه تهران چرا باید در زمره میراث فرهنگی باشد؟ آنهم وقتی که از عهده رسیدگی و مرمت آن نمی توانیم بر آییم؟!! با این کار میدان اصلی شهر را تبدیل به یک ویرانه کرده ایم.خیابان سی متری هم که می فرمایید در فهرست آثار ملی ثبت شده است.حفظ اصالت فرهنگی کار بسیار خوبی است اما چه سود که ما با تشکیل سازمانهای عریض و طویل و پستهای سازمانی متعدد و غیر ضروری متاسفانه معمولا مانع تراشی می کنیم به جای مودت و مساعدت.خیابان سی متری اصیل است به خاطر آن نرده های سفید رنگ و زیبا.حتما باید به همان صورت حفظ و مرمت شود.آیا نمی شود با همکاری و مشاوره دادن به شهرداری میراث و اصالت فرهنگی را حفظ کرد؟اصلا رنگ سفید و نرده های بتونی حاشیه خیابانها و اطراف ساختمانها ویژه شمال ایران است.لابد خیابان سی متری بخاطر همین ویژگی ثبت ملی شده است.اما وقتی نرده های اطراف کاخ موزه را تخریب کردند و تغییر دادند برادران عزیز کجا تشریف داشتند؟ انصافا مجموعه کاخ موزه با آن درختان سرو و نارنج بلند و چندین ساله و نرده های زیبا که هرساله به رنگ سفید رنگ آمیزی می شد و زیبایی خاصی به آن منطقه می داد و مسافران و گردشگران را در بدو ورود به انزلی مسحور خودش می کرد نبایست توسط اداره محترم میراث فرهنگی حفظ می شد؟!!! برای بنده بعنوان یک شهروند این ذهنیت بوجود آمده است که هر مکان و ساختمانی در انزلی مارک میراث فرهنگی بخورد یعنی اینکه محکوم به فناست.

پاسخ

دکتر هوشیار فرد

۳ مرداد ۱۳۹۵

پیشنهاد می شود که شورای اسلامی شهردر اسرع وقت رئیس کمیته میراث فرهنگی خود را معرفی و در دیگر پروژه های میراثی ورودنموده و تمامی بناهای تاریخی را بر اساس اولویت بندی، بازسازی کند.

پاسخ

دکتر هوشیار فرد

۳ مرداد ۱۳۹۵

از شهردار محترم انتظار داریم که عموم وظایف عمرانی و خدماتی و برنامه‌های شهرسازی خود را با در نظر داشتن اقتضائات بافت فرهنگی و تاریخی منطقه پیگیری کند.

پاسخ

جاوید

۳ مرداد ۱۳۹۵

خراب بشه لین بناهای تاریخی اطراف میدان. که جذب توریست داره و نه درامدزایی و فقط میدان اصلی شهر رو فلج و زشت کرده. اثار باستانی هم که خوباش میره اروپا و به درد نخوراش میمونه تا بهانه ای شود برای جلوگیری از ساخت و ساز.

پاسخ

جاوید پاسخ در تاريخ مرداد ۶ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۳۲:

اصلاح میکنم: نه جذب توریست داره و نه درامدزایی