جشنی که بدون ارسال حتی یک کارت دعوت ، جمع کثیری از شاعران ، هنرمندان و مردم علاقمند به فرهنگ و هنر و ادب و حتی مسئولان شهرستان از فرماندار و شهردار تا اعضای شورای شهر را برای تجلیل از این انسان نیک اندیش به دور هم جمع کرد .

محمد تقی بارور شاعر گیلک زبان اهل انزلی روایتگر تاریخچه کوتاه ، اما پربار این شهر زیبای ساحلی به زبان شعر است ، راوی امید و تلاش انسان ، جنگل سبز و سربلند و تالابی که زمانی بس زیبا بود و اکنون نفسش به شماره افتاده است .

او در شعرهایش داستان ماهی گیری را بازگو می کند که شبی برای صید ماهیان نقره فام خزر و سیر کردن شکم زن و فرزندانش دل به دریا زد و در جدال با امواج سهمگین جان باخت .

از دست دادن پدر در کودکی و سختی های زندگی نه تنها او را از پای در نیاورد بلکه آبدیده تر، مقاومتر و پر انگیزه تر ساخت ، او که به دلیل مشقات فراوان و از دست دادن پدر از درس و سواد محروم شده بود به مدد عشق و اراده بدون حضور در مدرسه آموخت و جانش را بارور ساخت .

امین حق ره از اعضای موسس انجمن فرهنگ گیلان در آیین تجلیل از شاعر گفت : بارور تاریخ انزلی را روایت می کند و حامل فرهنگ و هویت اصیل این منطقه است .

وی خاطرنشان کرد : حفظ فرهنگ بومی و صیانت از محیط زیست اصلی ترین دغدغه و دل مشغولی این شاعر خوش قریحه و دوست داشتنی انزلی و اشعارش محملی برای ترسیم سختی ها و رنج های انسان و در کنار آن زیبایی های طبیعت انزلی است .

وی از محمد تقی بارور بعنوان یک سرمایه و ذخیره فرهنگی یاد کرد که اگر نبود بسیاری از تمثیلها و ضرب المثلهای گیلکی باقی نمی ماند .

حق ره متذکر شد : بیش از ۷۰ سال حضور مستمر و موثر و متعهدانه در عرصه اجتماع و فرهنگ او را به عنوان سرمایه معنویِ بی بدیل و سندی گویا و صادق برای تاریخِ معاصر گیلان به خصوص زادگاهش بندرانزلی معرفی نموده است .

این مراسم که به همت گروه فرهنگ گیلان ، انجمن داستان هزار و یک شب انزلی و مساعدت اداره فرهنگ و ارشاد انزلی برگزار شد پایه گذاری نخستین شب انزلی و فرصتی برای به یاد آوردن بزرگانی بود که اکنون دیگر در بین ما نیستند . یوسف رضوی صیاد ، بهزاد موسایی ، شهین بارور و دیگرانی که با آثارشان ماندگار شدند .

نخستین شب انزلی همچنین فرصتی برای معرفی چهره های دیگری از این شهرستان همچون رفعت امیریگانه شاعر اهل انزلی که کتابی با عنوان غازیان را به نشر رسانده و علی حیدر ثاقب ورزشکاری با ۷۵ مدال در رشته پاورلیفتینگ بود.

ناصر وحدتی آوازه خوان بزرگ گیلان صدای دلنشین و ترانه های به یاد ماندنی اش را هدیه جشن سالگرد میلاد این شاعر خوب سرزمینش کرد و شاعران خوش قریحه از جای جای استان به خوانش شعرهایشان پرداختند .

مریم ساحلی بانوی نویسنده اهل انزلی و مسئول و مدرس انجمن داستان هزار و یک شب انزلی نیز بیوگرافی ادبی از شاعر را برای حاضران خواند .

برگزار کنندگان مراسم مناسبت برپایی شب انزلی را علاوه بر تجلیل از منزلت ادبی محمد تقی بارور فرصتی برای پاسداشت زبان مادری دانستند .

حسن لایق کار از کنشگران اجتماعی انزلی و برگزار کنندگان مراسم در بیانیه ای به این مناسبت گفت : زبان و هویت قومی دو جزء جدایی ناپذیر در تشکیل زیرساختهای جوامع بشری است که در حفظ هویت ملی و قومی نقش بسزایی دارد .

وی خاطرنشان کرد : زبان قومی در طول تاریخ باورها ، اسطوره ها ، مناسک و آداب ما را شکل داده و به عبارتی شناسنامه هویتی ما بوده و احیا و بقای آن به عنوان مهمترین ابزار تولید فرهنگی ، در راستای زبان ملی ، مایه همدلی ، وحدت و یکپارچگی قومی و ملی ما خواهد بود .

محمد تقی بارور شاعر گیلکی سرای اهل انزلی در سال ۱۳۰۴ به دنیا آمد و با همه سختی ها چون درختان آزاد در خاک این دیار پا گرفت . تا کنون از محمد تقی بارور چند کتاب به نامهای نازوک لافند ، بالون صحرا و کولهام ، زنگه آب و محیط زیست منتشر شده است و وی هم اکنون نیز در حال فعالیت ادبی و فرهنگی است .

بارور مردی به قامت تاریخ شهر انزلی و نمونه و الگویی است برای این که بدانیم حتی در محدودیت و سختی نیز می توان بارور بود و همچون نیلوفران مرداب انزلی به گل نشست .

 

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *