82258857-710751291

انجمن سینمای جوانان بندرانزلی و اهالی سینما مجید عاشقی تدوینگر برجسته سینمای تجربی و حرفه ای کشور را با نمایش دو فیلم برجسته تدوین شده توسط او گرامی داشتند.
در این مراسم پیام تصویری علی دهباشی روزنامه نگار و ادب پژوه و سردبیر مجله فرهنگی هنری بخارا در مورد کار و شخصیت مجید عاشقی نمایش داده شد.
دهباشی در این پیام با بیان فرازهای شخصیتی این هنرمند از مستند ( علامه قزوینی ) مجید عاشقی بعنوان یکی از فیلمهای برتر حوزه مستند کشور یاد کرد.
فرزام امین صالحی منتقد ، مترجم و مدرس سینما در سخنرانی با عنوان ‘ تکنولوژی در سینمای تجربی ‘ به اهمیت و جایگاه کمک و حمایت مجید عاشقی و افرادی چون او برای پیشرفت سینمای تجربی پرداخت.
وی اظهار کرد: در بدو ورود تکنولوژی به سینما و دیجیتالی شدن سینما با توجه به اهمیت مساله بودجه ، سینما قدری دو قطبی شد و بسیاری از ذهنیت های پویای سینمایی به حق خود نمی رسیدند و فکرهای درخشان در عرصه رقابت با مرکز عقب می ماندند چرا که با وجود قوی بودن سوژه ها تکنیک ضعیف بود .
امین صالحی خاطرنشان کرد : در چنین شرایطی حلقه ای که برای پیشرفت سینمای تجربی نقش تعیین کننده ای داشت حلقه قزوین به پرچمداری مجید عاشقی ، با همراهی محمد عاشقی ، حمید نجفی و رضا تیموری بود .
وی افزود: این افراد تنها تدوین گر یا تصویر بردار نبودند بلکه میزان مشارکت انها در فیلم گاه به حد مشاور کارگردان و یا کارگردان دو نفره می رسد.
وی تدوین درست و به جای فیلمها با سبک و نگاه خاص فیلمساز را از ویژگی های مهم کار مجید عاشقی خواند و آن را حاصل همزاد پنداری عمیق وی با کارگردان دانست .
امین صالحی با اشاره به تدوین فیلمهای درخشانی از فیلمسازان این شهر همچون کارهای رضا بهرامی نژاد و الماس ابی کورش فرزانگان توسط وی متذکر شد: با تدوین حرفه ای ، متعهدانه و هوشمندانه مجید عاشقی سینمای تجربی انزلی یک شبه ره صد ساله را پیمود .
وی اظهار کرد : مجید عاشقی کاری کرد که پای سینمای تجربی به سینمای حرفه ای باز شود.
*تدوین یک کار حسی است
مجید عاشقی نیز در این مراسم با بیان خاطراتی از دوره کاری خود گفت : سال ۱۳۸۰ مستندسازی پرتره در ایران با فیلم ( سنگ قبری برای اردشیر) رضا بهرامی نژاد آغاز شد.
وی با اشاره به دشواری های ساخت فیلم از جمله تامین سرمایه و عبور از ممیزی ها اظهار کرد : تدوین کارهای تجربی را از این رو بیشتر دوست می دارم که می توان از نزدیک با آدمها کار کرد .
عاشقی ، تعریف فن تدوین را سخت و قضاوت در مورد آن را سخت تر خواند و افزود: تدوینگر خوب کسی است که دارای جهان بینی باشد بسیار بخواند ،ببیند تحلیل و تفکر و تعمق کند .
وی تصریح کرد : کسی می تواند خوب تدوین کند که ریتم زندگی و رسانه سینما را خوب می شناسد .
وی با اشاره به این که تدوین محل پرداخت ایده های فراوان است اظهار کرد : موسیقی به تدوین گر ریتم را می آموزد و ادبیات و شعر علاوه بر افزودن درک ایجاز را آموزش می دهد .
وی خاطرنشان کرد: تدوین یک کار حسی و یکی از سخت ترین کارهای سینما است و یک کارگردان خوب باید تدوین بداند.
*ایجاد زمینه مناسب برای شکوفایی استعداد سینماگران جوان
مدیر انجمن سینمای جوانان انزلی نیز در این مراسم با تقدیر از حمایتهای مجید عاشقی از فیلمسازان تجربی این شهر گفت: کار فرهنگی و به ویژه سینمایی در شهری که از دیرباز از جایگاهی والا در عرصه فرهنگ و سینمای کشور برخوردار بوده است همواره توانی سترگ می طلبد که نمی توان یک تنه این بار گران را بر دوش کشید.
زهره زمانی اظهار کرد : آنچه مرا بر می انگیخت و هنوز بر می انگیزد ایجاد زیرساختی است که به استعدادهای غریزی و بالقوه این شهر زیبای بندری مجال دهد تا شکوفا شوند و رسالت خویش در عرصه فرهنگ و هنر را به دوش بکشند.
وی خاطرنشان کرد : طی دو سال اخیر ،سینمای جوانان انزلی از درجه ج به الف ارتقا یافته است .
زمانی یادآور شد: تولید فیلم ، در سینمای جوانان انزلی دوباره پس از وقفه ای طولانی کلید خورده و نزدیک به ۱۰ فیلم تازه در طول این دو سال به دست جوانان مستعد شهر ساخته شده است .
وی افزود: تلاش برای ایجاد زیر ساخت تئوریک منجر به برپایی جلسات منظم پخش و تحلیل فیلم در عصرهای پنجشنبه شد که به دست جوانان فرهیخته شهر و به همت خود آنها تشکیل و اداره می شود.
زمانی ، با اشاره به برپایی کارگاه ها و سمینارها و جلسات بزرگداشت برای فیلمسازان برجسته کشور نظیر ناصر تقوایی ، زنده یاد عباس کیارستمی و معرفی فیلمسازان برجسته و برپایی نمایشگاه های عکس از آن بعنوان اقداماتی برای گشودن دریچه ای به سوی جهان سینما یاد کرد.
مدیر انجمن سینمای جوانان انزلی در خاتمه گفت : تنها توقع ما از مقامات مسئول شهرستان پشتیبانی معنوی و حمایت زیرساختی است .
در این مراسم از مجید عاشقی بعنوان تدوینگر برجسته و همراه و حامی فیلمسازان تجربی انزلی و همچنین کورش فرزانگان از مستندسازان موفق انزلی با اهدای تندیس برنامه ، لوح تقدیر و هدیه تجلیل شد.
همچنین فیلم سنگ قبری برای اردشیر رضا بهرامی نژاد ، الماس آبی کوروش فرزانگان که تدوین هر دو کار توسط مجید عاشقی انجام شده بود به نمایش در آمد .
در خاتمه فیلم مستند ‘ شب و مه ‘ اثر تحسین برانگیز و به یاد ماندنی آلن رنه برای حاضران پخش شد.
مجید عاشقی مستندساز و عضو جامعه اصناف سینما و عضو پیوسته انجمن مستندسازان سینمای ایران است .از جمله کارهای وی می توان به نویسندگی و کارگردانی : سریال مستند داستانی ‘ مرز آتش ‘ ، مستند ‘ باد هر کجا که بخواهد می وزد ‘ ، مستند ‘ در ‘ ، داستانی ‘ تست سکوت ‘ ، ‘ یاد بود ‘ ، ‘ تنها یکی درخت ام ‘ ، ‘ دو متر در دو متر تئاتر ‘ ، ‘ قزوین ، تاریخ گزیده ‘ ، ‘ سور و سوگ ‘ ، ‘ ما زمین را دوست داریم ‘ اشاره کرد .
وی تدوین فیلمهای مستندی چون سنگ قبری برای اردشیر، آقایان پرنده ، آدم ها روی سکو ، ساحل نشینان ، سقف شیشه ای ( رضا بهرامی نژاد ) ، سفر نا تمام ( حسن فتحی ) ، نسوان یا نصفان ( نگار تحصیلی ) تهران در عکس (روبرت صافاریان) ، جوانی من در خیابان انقلاب جا مانده ( منوچهر مشیری ) و … را به عهده داشته است.
تدوین فیلم سینمایی انتهای زمین به کارگردانی ابوالفضل صفاری ، دویدن در میان ابرها ، و حیران به کارگردانی امین فرج پور از دیگر کارهای این هنرمند است.
مجید عاشقی سال ۱۳۹۲ برنده جایزه بهترین تصویربرداری از ششمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر برای مستند ( تنها یکی درخت ام ) ، ۱۳۸۹ کاندید جایزه بهترین تدوین برای فیلم مستند ( سفر ناتمام ) به کارگردانی حسن فتحی از فستیوال سینما حقیقت ، ۱۳۸۰ برنده جایزه بهترین تدوین از جشنواره فیلم منطقه ای ایران در قزوین برای مستند سنگ قبری برای اردشیر شد.
سه شب با سینما در انزلی ۱۴ ، ۱۵ و ۱۶ مهر از ساعت پنج عصر تا هشت شب با نمایش فیلمهای برتر مستندسازان انزلی و جهان در سالن اداره ارشاد این شهر ادامه دارد.
نمایشگاهی از آثار عکاسان انزلی نیز در حاشیه این مراسم برپا شده که به مدت یک هفته در معرض دید علاقمندان قرار دارد./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *