60633t.jpg

 

رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: براساس آمارها سالانه در استان گیلان حدود ۱۲۰۰ میلیمتر باران می‌بارد اما با این وجود بزرگترین دغدغه کشاورزان کمبود آب است.

مهندس غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان گیلان در نشست علنی امروز، ۲۰ اردیبهشت مجلس شورای اسلامی، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و فرا رسیدن روز پاسدار و جانباز در تذکر شفاهی، اظهار کرد:استان گیلان کمتر از یک درصد از مساحت کل کشور را برخوردار بوده اما ۸۰ درصد از مساحت آن در امر کشاورزی دخیل است همچنین براساس آمارها حدود ۳۱۷ هزار بهره بردار در امور کشاورزی در این استان مشغول به کار بوده و ۲۸ درصد از اشتغال استان به امر کشاورزی معطوف است.

وی با بیان اینکه استان گیلان قطب بزرگ کشاورزی در شمال کشور است، افزود: این استان می‌تواند بخش اعظمی از محصولات مورد نیاز کشاورزی در کشور را تأمین کند اما برخی کم کاری‌ها و بی برنامگی‌ها به این مسئله ضربه زده است از طرفی دیگر در شرایط کنونی برای محصول استراتژیک برنج برنامه مدونی متناسب با منابع آبی استان وجود ندارد و هر ساله با مشکلات بسیاری روبرو هستیم.

نماینده مردم رشت گفت: براساس آمارها سالانه در استان گیلان حدود ۱۲۰۰ میلیمتر باران می‌بارد اما با این وجود بزرگترین دغدغه کشاورزان کمبود آب است. از طرفی دیگر مکانیزاسیون روند کشت برنج بسیار ضروری بوده و چاره حل مشکلات این حوزه است زیرا در شرایط کنونی کشاورزی اقتصادی نبوده و فرایند کشت و برداشت بسیار گران تمام می‌شود همچنین براساس برنامه پنج ساله توسعه پنجم و طبق طرح تجهیز نوسازی، ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار از اراضی باید برای این حوزه آماده می‌شد اما تاکنون ۲۰ هزار هکتار طبق این طرح صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر تاکنون معرفی اقلام پرمحصول صورت نگرفته هر چند که براساس گزارش اعلام شده این موضوع نتوانسته رقم قابل توجهی را به خود اختصاص دهد همچنین متأسفانه بیمه خسارت کشاورزی بسیار بسیار با تأخیر به کشاورزان پرداخت می‌شود و کشاورزان خسارت دیده باید ۶ تا ۹ ماه منتظر دریافت مبالغ و خسارت‌ها باشند.

جعفرزاده بیان کرد: در شرایط کنونی خرید تضمینی محصولات کشاورزی بهترین راهکار برای افزایش توان مالی کشاورزان و تقویت انگیزه آنها است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *