خاطرات شفاهی خلبان آزاده اکبر صیادبورانی، در کتاب «کتیبه‌ای در آسمان» تدوین شد.

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، میرعمادالدین فیاضی از نگارش و تدوین کتاب خاطرات آزاده‌ خلبان اکبر صیادبورانی خبر داد و گفت: روایت «کتیبه‌ای در آسمان» از دوران کودکی ایشان از شهرستان بندر انزلی شروع می‌شود و بعد از آن به بزرگسالی و دوره آموزشی وی در کشور آمریکا، وقوع جنگ و حضور بورانی در یگان نظامی و ۱۰ سال اسارت وی می‌پردازد و با آزادی ایشان به کتاب به پایان می رسد.

وی درباره ویژگی‌های شاخص این کتاب گفت: از مشخصات خاص این کتاب که باعث جذب من شد حضور آقای بورانی در کنار چهره‌های سرشناسی بود که ما در جنگ آن‌ها را می شناسیم. اشخاصی مثل شهید بابایی و تنی چند از خلبانانی که اخیرا پیکرشان پیدا شد.

فیاضی افزود: این اشخاص معمولا از همکاران ایشان بوده‌اند یا جزء شاگردان‌شان چرا که آقای بورانی بعد از این که به ایران آمدند دوره‌های استادخلبانی را گذراندند و به خلبان‌ها آموزش می‌دادند. ضمن این که در طی ۱۰ سال اسارت ایشان با افسران ارشد ارتش و بخشی از نیروهای سپاه همراه است که همین جذابیت خاصی به این کتاب داده است.

وی درباره فضای رویایی دوران کودکی این خلبان گفت: این بخش به روایت‌های وی به نقل از پدر بزرگ و پدرشان می‌پردازد که گذری است بر وقایع جنگ جهانی دوم که آن مناطق طی حضور روس‌ها در کرانه‌ دریای کاسپین اتفاقاتی می‌افتد که این اثر را نسبت به دیگر آثار تاریخ شفاهی متفاوت می‌کند.

وی درباره میزان زمانی که برای گفت‌وگوها صرف شده است اظهار داشت: نزدیک ۱۰۰ ساعت با هم صحبت کردیم که حدود ۷۰-۸۰ ساعت آن ضبط شده است. ایشان خیلی از مطالب را که به نظرش جزئی و بی اهمیت بود مطرح نمی‌کرد اما در خلال کار متوجه شد که جزئیات برای ما خیلی اهمیت دارد به همین خاطر این نکات کم‌ کم به کار اضافه شد و به تدریج کار شکل گرفت.

فیاضی در پاسخ به این که چه میزان از کار تدوین شده است گفت: در حال حاضر در مراحل پایانی هستیم اما چون اطلاعات جدیدی به دستم رسیده است در قسمت‌هایی باید بازنویسی انجام شود اما تا الان نزدیک به شش ماه زمان برده است.

این نویسنده به مشکلات تدوین این کار اشاره کرد و گفت: از جمله این مشکلات این است که اغلب این افراد در طی نقل مکان‌ها و اسباب‌کشی‌ها، اسناد، عکس ها و مدارک‌شان مفقود شده است به خاطر همین دسترسی ما را نسبت به اسناد سخت وگاهی غیرممکن می‌کند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ آبان ۱۳۹۱

باعث افتخار ما هستن. انشاا… زنده و سلامت باشن و این کتاب هم به خوبی به نشر برسه.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ آبان ۱۳۹۱

:rose:

پاسخ

guilak

گیلک

۲۲ آبان ۱۳۹۱

درود خدا به مردان روزهای سخت دفاع ازمیهن .چه انهایی که به ملکوت پیوستند و چه انهایی که هستند..و سپاس از انهایی که قدر و ارزش فداکاریهاشان را میدانند و یادشان را گرامی میدارند.

پاسخ

علی تقوی

۲۲ آبان ۱۳۹۱

لطفاً بفرمایید این کتاب را چگونه می توان تهیه کرد

پاسخ