13950224000005_PhotoA[1]

 

محمدعلی نجفی صبح امروز در مراسم نخستین برداشت برنج‌ از شالیزارهای گیلان در این شهرستان با اشاره به کشت برنج در شالیزارهای این استان، اظهار کرد: امسال ۲۳۸ هزار هکتار از مزارع گیلان زیر کشت برنج رفته است.

وی ادامه داد: امسال پیش‌بینی می‌کنیم یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک برنج از شالیزارهای گیلان برداشت شود.

استاندار گیلان به کیفیت برنج امسال اشاره کرد و و با ابراز رضایت از مطلوب بودن کیفیت برنج، تصریح کرد: امسال شرایط مطلوبی به لحاظ کمی و کیفی محصولات کشاورزی از جمله برنج در گیلان داریم.

وی تولید شلتوک برنج در گیلان را با افزایش عنوان کرد و گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود ۹ درصد برداشت شلتوک با کیفیت برنج افزایش یابد.

نجفی با بیان اینکه حدود ۱۸۰هزار هکتار از شالیزارهای گیلان از طریق سد سفیدرود آبیاری می‌شود، خاطرنشان کرد: در این مزارع مشکل آبیاری نداشتیم اما ۶۰ هزار هکتار شالیزارهای پایین‌دست نیاز به تقویت آبیاری دارند.

وی با تصریح بر اینکه تجهیز و نوسازی شالیزارها پس از سفر رئیس جمهور به گیلان پیگیری شد، خاطرنشان کرد: از سال گذشته تاکنون ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی گیلان تجهیز و نوسازی شده است.

استاندار گیلان یادآور شد: امسال در فصل برداشت برنج گشایش واردات برنج نداریم و برنج وارداتی در بازار توزیع نمی‌شود تا فصل برداشت برنج به اتمام برسد.

وی با اشاره به اینکه اگر قیمت برنج برای کشاورز اقتصادی نباشد دولت وارد عرصه می‌شود و خرید توافقی انجام می شود، تصریح کرد: امسال ۹۰ هزار هکتار در شالیزارها گیلان کشت مکانیزه انجام شده است.

نجفی با بیان اینکه امسال ۷۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان توسط کمباین و دروگر برداشت انجام می‌شود، متذکر شد: از مکانیزاسیون شالیزارها حمایت می‌کنیم و تسهیلات مربوط به خرید ماشین‌آلات از طریق سیستم بانکی با یارانه پرداخت می‌شود./ فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *