بهانه این وجیزه جلسه شورای اسلامی شهر بندرانزلی و یکی از مهمانان آن، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان است.

پیش‌درآمد:

شب گذشته از جلسه امروز شورا مطلع شدم و قصد به حضور داشتم که متاسفانه به ساعت ۱۰ نمی‌رسیدم اما گویا زمان جلسه نیز تغییر کرد و قسمت نبود شرف حضور داشته باشم. گرچه عصر فناوری اطلاعات است و امیدوارم با وجود درازای کلام

برسد به دست مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری و نهادهای مربوطه …

آغاز سخن این‌که هر شهری با توجه به پیشینه و داشته‌های خود در صنعت گردشگری حرف‌هایی برای گفتن دارد اما گاه آنچه دارد و آنچه می‌نماید برابر نیست و چه بسیار شهرهایی که بالقوه سرشار از جاذبه‌های گردشگری هستند و آنچنان که باید نمی‌نمایند و چه بسا شهرهایی که با عملکرد خلاقانه مسئولین مربوطه از هیچ، شهری می‌سازند که همگان حسرت داشتن نام و آوازه آنها را دارند.

قضاوت با شماست که بندرانزلی در زمره کدامین شهرها قرار می‌گیرد اما ذکر نکاتی چند شاید بی‌ثمر نباشد و البته شاید …

سخن از داشته‌ها گفتیم، نمی‌شود انزلی‌چی باشی و نام عزیز طویلی و اثر ماندگار آن تاریخ انزلی به گوشت آشنا نباشد. صحبت از مناره انزلی است. در کتاب تاریخ انزلی آمده است: طبق نوشته‌ها در سفرنامه خسرو خان گرجی حاکم گیلان آن را در سال ۱۲۳۰ هجری – قمری برابر ۱۸۱۵ میلادی و ۱۱۹۴ شمسی از آجر بنا نهاده‌است. هدف از ایجاد این بنا، دیده‌بانی از دریا و هم به منزله فانوس دریایی بوده ‌است و در سال ۱۳۰۷ شمسی پس از مرمت این برج ساعتی چهارسو بر فراز آن استوار گردید.

یک لحظه دقت کنید، یعنی سال آینده قدمت مناره بندرانزلی به ۲۰۰ سال خواهد رسید، تکرار می‌کنم ۲۰۰ سال.

4i4h2sq5u7eagnej8wp

حال از این قدمت چه سودی عاید شهرمان می‌شود؟! بسیاری از ابنیه تاریخی شهرهای مختلف که مربوط به دوران قاجاریه هستند شاید همسن و سال مناره شهر ما باشند، همان‌هایی که برای شهرهای خود جاذبه گردشگری هستند و محل کسب درآمد اما مناره شهر ما و درختچه روییده بر تارک آن …

سال‌هاست می‌گوییم ای کاش با آزادسازی ناحیه اطراف مناره و بهسازی پله‌های آن بتوانیم از این بنای تاریخی در جهت جذب گردشگر بهره‌مند گردیم. طرحی که گرچه بار مالی به ظاهر سنگینی دارد اما حداقل از طر‌ح‌های نه چندان با هویت و بدون صبغه‌ای چون دروازه ماهی ضروری‌تر به نظر  می‌رسد. چه خاطره جالبی خواهد بود برای گردشگری که بر فراز مناره انزلی عکسی به یادگار از بی‌کران کاسپین و یا نمای زیبای شهرمان داشته باشد.

p5bed273zi3i17hqphg

در نقشه‌ راهنمای شهرهایی چون اصفهان اماکن مقدس اقلیت‌های مذهبی به چشم می‌خورند. برای مثال تابلوهای راهنمای متعددی شما را به کلیسای وانک اصفهان و حتی کنیسه یهودیان رهنمون می‌کنند. تابلوهایی که مختص مکان‌های گردشگری هستند و متمایز از رنگ و لعاب دیگر تابلوهای شهرداری به سرعت نگاه گردشگر را به خود معطوف می‌کنند. چند درصد انزلی‌چی‌ها و نه حتی گردشگران از وجود کلیسایی با قدمت بیش از صد و چهل سال در بندرانزلی آگاهی دارند جز عده معدودی که خاطرات دوران تحصیل کودکی خود را در پیچ و خم دیوارهای آن جستجو می‌کنند. جالب است بدانید شخصی در وبلاگ شخصی من نظر می‌گذارد و از نشانی کلیسای بندرانزلی برای بازدید از آن پرس و جو می‌کند. چند تابلو راهنمای گردشگری به سمت این کلیسا و دیگر مکان‌های گردشگری بندرانزلی وجود دارند. تابلوهایی که نسبت به سال‌های گذشته به طور چشمگیری فزونی یافتند که جای بسی خرسندی است اما چند درصد آنها فقط جهت رشت و آستارا را به مسافران نشان می‌دهند ؟! گویی شهرمان تنها گذرگاهی است و نباید در آن وقوف کرد. مسافرانی که با خود آورده‌ای دارند اما به دلیل نبود محل جذب سرمایه، آورده را با خود می‌برند و فقط برای شهر ما شلوغی و ترافیک سنگین به یادگار می‌گذارند.

bkkhc7nlksefyrl58rt

آرامگاه لهستانی‌های جنگ جهانی دوم که نماد دوستی ایران و لهستان است یکی دیگر از پتانسیل‌های شهرمان محسوب می‌شود که می‌تواند نماد انسان‌دوستی مردمان دیارمان باشد همان گونه که طی مراسمی در سال گذشته با دعوت رسمی توسط لهستانی‌ها از شهرداری بندرانزلی از ملت ایران تقدیر به عمل آمد. در این گورستان تعداد ۶۳۹ نفر از مهاجرین لهستانی که طی حمله سربازان نازی در سال ۱۹۴۱ از طریق بندرانزلی به ایران پناهنده شدند به خاک سپرده شده‌اند و این گورستان دومین گورستان بزرگ سربازان لهستانی در ایران است. آیا این اماکن برای ورود عموم در ساعاتی از روز آزاد هستند و اگر این چنین است چه راهکارهایی برای شناساندن آنها به گردشگران بی‌شمار اندیشیده شده‌اند؟ که البته راهکارها در دوران دهکده جهانی سهل‌الوصولند.

zpys9lfrhw12z08qdeyz

نکته دیگر درباره استفاده از میراث شخصیت‌های برجسته در دنیای امروز است. خانه‌هایی که روزی میزبان بزرگان بودند و امروز  نیز در لباس موزه یاد آنان را زنده می‌کنند، افرادی چون شهریار و آقای بازیگر و …

انزلی بزرگمرد و شیر زن کم نداشته و ندارد که می‌توان به پدر نقاشی مدرن ایران، اولین کارگردان سینمای بلند ایران، پدر موسیقی فولکلور گیلان، چهره‌های ماندگار علوم زمین‌شناسی و کشاورزی، نامجوها، بایندرها، صیاد بورانی‌ها و … اشاره کرد اما موضوع این بحث قایقران فوتبال ایران است.

bj0muxqrsesaq8u3rep

بندرانزلی نسبت به جمعیت خود قهرمان و ورزشکار بسیار دارد. انواع قهرمانی ها و افتخارت ورزشی افتخارآفرینان بندرانزلی خارج از حد شمارش است. آیا تبدیل خانه سیروس قایقران به موزه ورزشی و گنجاندن بخشی از افتخارات خاطره‌انگیز شهرمان در آن نسبت به سایر طرح‌های شهری هزینه بالایی خواهد داشت؟! آیا این کمترین قدردانی از وکیل‌منفردها، قایقران ها، عیوضی ها، تیم‌های ورزشی ملوان با آن ریشه دیرینش و … نیست؟!

ساختمان زیبای دادگستری قدیم بندرانزلی با نمای دلنوازش در بهترین مکان شهر، گنج دیگری است که مردمان شهرمان از نعمت کاربردهای مختلف ممکنه آن بی‌بهره‌اند. کاخ موزه انزلی به جای خود اما آیا بندرانزلی با این همه هنرمند و فرهنگ‌دوست و عکاس برجسته و … شایستگی داشتن یک موزه فرهنگی و یا بهتر بگویم یک گالری فرهنگی هنری زیبا و فاخر آن هم در بهترین نقطه شهر را ندارد؟!

a9oagtr43ay81jgu7jlj

بندرانزلی است و چندین کیلومتر نوار ساحلی آن. نوار ساحلی که البته در نقاط بسیاری مورد تعدی دستان متجاوز قرار گرفته‌اند و دور از دسترس مردم دریادل شهرمان است. شاید باور نکنید اما یکی از دوستانم که مدرس زبان انگلیسی است در صحبت با یکی از دوستان بریتانیای خود از واکنش او نسبت به ساحلی بودن شهرمان متعجب شد. واکنشی که نشانگر استعداد بالای یک شهر ساحلی برای پیشرفت و توسعه بود. در شهرهایی که فرسنگ‌ها با آب فاصله دارند بازی‌های آبی یکی از مولفه‌های گردشگری محسوب می‌شوند اما برای شهرمان جز دریغی باقی نمی‌ماند.

آبی بی‌کرانی که بی‌منت خداوند بخشنده به ما ارزانی داشته و ما قدرش ندانیم. شاید بسیاری از مسائل به تبع فرهنگ و اصالت دینی ما محلی از اعراب نداشته باشند اما مثلا سرسره های آبی در ساحل دریای کاسپین با یک پمپاژ ساده آب چقدر هزینه خواهند داشت و در برابر چه استقبال گسترده‌ای از سوی گردشگران و کسب درآمد برای جوانان شهرمان خواهد داشت ؟!

gxi4q6g9hn5xq3axuot

محل دفن زباله در بشمن که قرار بود در طرحی به پارک تبدیل شود در کجای مسیر پر پیچ و خم پروژه‌های شهری، که برخی هیچ گاه به مقصد نمی‌رسند، قرار دارد؟!

پارک بادی پاسداران با چند قلم اسباب بادی ساده هر پایان هفته خیابان پاسداران را به پارکینگی از خودروهایی با پلاک اقصی نقاط استان به خصوص هم‌استانی های رشتی بدل می‌کند پس چرا ما نباید یک شهر بازی زیبا در شهر ساحلی خود داشته باشیم؟! با سرمایه‌گذارانی که به دلیل موانع بسیار عطای سرمایه‌گذاری در شهر را به لقایش می‌بخشند کاری ندارم. باور کنید اگر عزم جمعی باشد با فروختن سهام به شهروندان عادی بندرانزلی می‌توان نظاره‌گر پیدایش یک المان گردشگری جدید در شهر بود تا شهروندان ما برای ساعتی تفریح و بازی روانه مرکز استان نشوند. وقتی رستوران و کافی‌شاپ‌ها مکان تفریح می‌شوند یعنی در شهر آنچنان که باید جایی برای گردش وجود ندارد.

دیگر درباره محل ترنم موسیقی، قدمت بیشتر آن نسبت به بنای کنونی حافظیه شیراز، گروه همسرایان کودکان بی‌سرپرست و اجرای برنامه به سرپرستی استاد پرهیخته در دهه ۴۰ شمسی سخن به میان نمی‌آوریم.

jqgzrxyz95cocrma0k

از بقاع متبرکه، از تالاب بین‌المللی بندرانزلی که نگینی است رو به زوال و تورهای یک‌روزه تالاب گردی، از پارکینگ طبقاتی که وجود خارجی ندارد. از طرح میدانی که فقط در ایامی خاص رخ نمود و به ورطه فراموشی سپرده شد. از جشنواره های متنوع که در تقویم شهرمان جایی ندارند، از پلی که فرماندار وقت سالیانی چند قبل، قول پایان آن تا پایان سال را داد و هنوز چهره شهر را مخدوش کرده است. از ساختمان‌هایی تاریخی که در شهرهای دیگر همچون یزد (خانه لاری‌ها) المان گردشگری است و در شهر ما به تلی آوار می‌ماند و عن‌قریب بر سر مردمانش فرو می‌ریزد. از روستاهایی که می‌توانند قطب گردشگری روستایی باشند و نیستند، از پل غازیانی که در زمان خود با باز شدن آن از لحاظ فنی و مهندسی کم‌نظیر بود و اکنون بلا استفاده خاطرات دیرینمان را با حسرت به ذهن متبادر می‌کند. از بلواری که سال‌ها است مامن گردشگران است و این یکی از هزاران است …

در پایان روی سخنم با شما مسئولین گرامی است. شما که سکاندار کشتی سالخورده اما همچنان پابرجای بندرانزلی در دل طوفان‌های بسیارید. زحمات شما با تمامی انتقادات ستودنی است اما بدانید در این شهر راه نرفته بسیار است و چشم مردم بر دستان شما.

ای کاش کمی خلاق باشیم؛

ای کاش کمی در عمل سخت‌گیر نباشیم و بدانیم برخی پیشنهادها به سادگی قابل اجرا هستند؛

ای کاش هر صدایی را بشنویم شاید در عمق صدا دلی برای بندرانزلی تپید؛

پشت دریاها شهری است، قایقی باید ساخت؛

ببخشید اطاله کلام شد، باشد به یادگار بماند.

 

میلاد سلطانی آزاد

 وبلاگ دل نوشته های من

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Shahin

۱۷ تیر ۱۳۹۳

درود به قلمت میلاد عزیز

پاسخ

مریم

۱۷ تیر ۱۳۹۳

:yes: :yes: :yes:

پاسخ

alireza.p

alireza.p

۱۷ تیر ۱۳۹۳

متن خیلی خوبی بود :yes:

پاسخ

دختر دريا

۱۷ تیر ۱۳۹۳

خوشمان آمد موفق باشید ابای

پاسخ

mostafa

۱۷ تیر ۱۳۹۳

مطلب خوبیه اما تازگی نداره. .

پاسخ

Sinaclub

۱۷ تیر ۱۳۹۳

آقا میلاد عالى نوشتى کاملاً باهات موافقم ،انشاالله آقاى شهردار که نشون داده فردى به روز است و به سایت انزلى کلاب سر میزنه این مطلب زیباى شما را حتماً مطالعه کنه،حرف دل مارو زدى داداش،روى سخنم با مسئولینه آقاى شهردار ،آقاى فرماندار،آقاى نماینده و … این ایده ها توسط جووناى غیور انزلى به صورت خیلى خیلى رایگان تاکید میکنم خیلى رایگان در اختیار شماست.از این گونه ایده ها زیاد میباشد،با در نظر گرفتن هزینه اى از این ایده ها استقبال کنید،آقاى شهردار که میگفتید مردم استقبال نمیکنند از دادن ایده،بخدا مردم این شهر با کمترین هزینه حاظرند ایده بدهند،یه همتى کنید یه یا على بگید،با کمک منطقه آزاد شروع کنید از این دست ایده ها حمایت کنید،طرحى با هزینه منطقه ازاد اجرا کنید،زمین و موقعیت از شهردارى هزینه و اجرا با منطقه ازاد،ما منتظر جواب مسئولین و آقاى شهردار هستیم

پاسخ

Sinaclub پاسخ در تاريخ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۲۳:

در ضمن براى راه اندازى تور منطقه ازاد انزلى مثل کیش نیاز مبرم به احداث این طور اماکن و بازسازى و … داریم

انزلیچی

انزلیچی

۱۷ تیر ۱۳۹۳

شما قلم خوبی داری دستتونم درد نکنه که به فکر شهر و همشهریات هستی، اما نتیجه ای نمی ده.تکلیف چند تا نامه ای که مربوط به بیکاری و وضعیت انزلی بود چی شد؟؟

پاسخ

ليلا پاسخ در تاريخ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۳۵:

انزلیچی جان چرا انرژی منفی میدی ماخودمون تاحالا مقصربودیم که منتظر مسئولان بودیم الان باید خودمون هم حرکت کنیم به یاری مسئولین به جاهای خوب برسیم انشاءالله .
مثل اون کوتوله توگالیور که میگفت من میدونستم :-$ انرژی منفی ندیم انشاءالله به یاری هم همت همه وتوکل به خدا شهری آبادبسازیم. :mean:

انزلیچی پاسخ در تاريخ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۱۵:۴۸:

من انرژی منفی ندادم.خودم یه سری تو میراث بودم و از اوضاع اونجا مطلع هستم.از میراث آبی گرم نمی شه.همش مشکل بودجه هست اگر هم کاری انجام می شه انقدر افتضاح و غیر اصولی هست که انجام نشه خیلی بهتره.نمونش مناره مسجد قائمیه که جلو روتون هست.

۱۷ تیر ۱۳۹۳

آفرین برنفس دلکش ولطف سخنت :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

پاسخ

حقوقدان.

۱۷ تیر ۱۳۹۳

بسیار عای بود خدا قوت. مسئول محترم سایت ای کاش صفحه ای اختصاص میدادی تا شهروندان محترم در مورد موضوعات پراکنده اگر حرفی دارند آنجا بازگو کنند . بند از مسئول محترم سایت و دوست عزیزی که این متنو تهیه کردن پوزش میخواهم که حرف خود را که ربطی به این متن ندارد را اینجا مینویسم. از آقای شهردار خواستارم همانگونه در یک ماه پیش همکاران خود را به کوچه ما اعزام کردند( خ شهید مطهری کوچه شهید اجاقی زاده ( معروف به کوچه بانک تجارت)) که بی وقفه از ۸ صبح تا ۶ غروب کف زمین را بکنند البته نمیدانم برای چه!!! به گمانم برای برق. حالا خواهشمندیم همکاران خود را دوباره اعزام کنند برای آباد کردن آن خرابی ها نه اینکه شن کنار دریا رو آوردن خالی کردن داخل چاله ها مثلا وسط شهر البته مثلا!!فقط خراب کردن بلدین شما؟؟ کوچه باید پر از شن و کثیفی باشه؟ یه بارون میزنه کل کوچه بشه لجن؟؟؟ خواهشن پیگیری کنین اگه همکارانتان وقت ندارند خودتان بیاید کوچه را به مانند قبل احیا کنید.

پاسخ

علیرضا

علیرضا

۱۷ تیر ۱۳۹۳

یک دنیا سپاس میلاد جان . امروز صبح نامه شما رو به دست جناب چگینی رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان بندرانزلی رسوندیم و ایشون نیز از مقاله شما استقبال کردند و قول رسیدگی دادند.
منتظر مقاله های زیبای شما هستیم

پاسخ

حسین

۱۷ تیر ۱۳۹۳

واقعا یکی از بهترین مطلبهایی که تو سایت خوندم همینه… دادگستری قدیم میتونه تبدیل به یه موزه بشه….مغازه های شنبه بازار که هم مرداب رو گرفتن هم پیاده رورو اگه بجاش فضای سبز کنار تالاب میزدن زیبایی شهر چند برابر میشد…

پاسخ

مهندس

حسین هادی نیا

۱۷ تیر ۱۳۹۳

میلاد عزیز عالی بود و بجا.

پاسخ

آبای بندر

۱۷ تیر ۱۳۹۳

محشر بود
قابل توجه مسئولین

پاسخ

۱۷ تیر ۱۳۹۳

باسلام درمرمت وبازسازی ماایرانیها خیلی چیزهارو خراب میکنیم درحفظ ومرمت مناره باید باید هماه ساعت باهمان صفحه تعمیر ونصب میشد بله میشه میشه نه اینکه ساعت کوچکتر دیجیتال نصب کنند اینها همه نشانه هست وایندگان و… چه خواهند گفت ای وای.

خوب است درروز دویستمین سالگردش که کیکش بامن قبل ازان توسط گروه دوستداران انزلی ساعت قدیمی مرمت ونصب شود این خیلی مهمه

پاسخ

۱۷ تیر ۱۳۹۳

سلام و سپاس از مهر بی کران همه دوستان

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ تیر ۱۹ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۲۲:

:yes: :yes: :yes:

حامد

۱۷ تیر ۱۳۹۳

من یه انزلچی هستم البته چند سالی هست که در انزلی زندگی نمیکنم ولی باور کنین هر دفعه که واسه تعطیلات میام انزلی هیچی عوض نشده همه چی مثل همون چند سال پیشه.
انزلی پتانسیل فوق العاده بالایی در صنعت توریسم داره اما نمیدونم چرا کسی که هم پول داره هم فکر باز و روشن چرا نمیاد سرمایه گذاری کنه.
من یه پیشنهاد دارم واسه دوستان:
بیاین یه کمپین درست کنیم واسه ارائه طرح و پیدا کردن سرمایه گذار تو انزلی که حداقل نسل های بعد ما با افتخار هر چه بیشتر از الان که ما میگیم انزلی چی هستیم اونا هم بگن و کم نیارن انزلی رو طوری بسازیم که وقتی تو سیزده روز ایام عید مسافر میاد اینقدر تو شهرمون انزلی جاذبه داشته باشیم که نتونه به همشون برسه و سال دیگه واسه دیدن بقیه شون بیاد.
اگه این اتفاق بیافته ما نه معتاد داریم نه خوش تیپ بی پول. بولوارمون هم محلی میشه واسه تفریح و سرگرمی نه پاتوق جوانای …
I LOVE ANZALI

پاسخ