82235928-710285171

کارشناس مسئول زراعت و باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی انزلی از برداشت ۸۰ تن بادام زمینی از مزارع این شهرستان خبر داد.
سکینه مولایی روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد : امسال حدود ۲۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت بادام زمینی رفت .
وی متوسط عملکرد این محصول در هر هکتار را چهار تن عنوان و خاطرنشان کرد : پارسال چهار هکتار از مزارع انزلی زیر کشت بادام زمینی رفته بود که با توجه به عملکرد بالا و صرفه اقتصادی امسال سطح زیرکشت این محصول به پنج برابر افزایش یافت.
کارشناس مسئول زراعت و باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی انزلی روستاهای محل کشت این محصول در شهرستان را سنگاچین ،بشمن و پیل علی باغ و تعداد کشاورزان را هشت کشاورز عنوان کرد.
وی با اشاره به دومین سال کشت بادام زمینی در انزلی افزود : با توجه به ارزش غذایی بالای این محصول در راستای کشت دانه های روغنی کلاسهای آموزشی و بازدیدهای آموزشی و فعالیتهای ترویجی انجام دادیم .
مولایی مزیتهای این محصول را نرخ خوب هر کیلوگرم حدود ۳۸ هزار ریال ، زمین مناسب و عملکرد بالا عنوان و خاطرنشان کرد : از این ۲۰ هکتار افزون بر ۳۰ میلیارد ریال درآمد برای کشاورزان حاصل شد.
به گفته وی بیشتر این محصول به مصرف آجیلی می رسد اما از آن برای روغن بادام زمینی نیز استفاده می شود.
وی خاطرنشان کرد : اگر کشاورزان اقدام به پیش علف کشی مزرعه نمایند نیاز به سمپاشی در موقع داشت ندارد و به عنوان محصولی ارگانیک مرغوبیت آن نیز افزایش می یابد.
بادام زمینی یک گیاه بوته ای یک ساله است که کشت آن از اواسط اردیبهشت آغاز و برداشت آن از اواسط شهریور انجام می شود .
بادام زمینی، منبع خوب انرژی و دارای پروتئین با کیفیت عالی و بدون کلسترول است.
بیشتر چربی های موجود در بادام زمینی، از نوع غیر اشباع و خوب است ، در ۲۸ گرم بادام زمینی، حدود دو گرم فیبر وجود دارد، این مقدار ۹ درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین می کند.
بادام زمینی، دارای مقدار قابل توجهی ویتامین B3 است که فرایند پیری را به تعویق می اندازد و همچنین از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.
بادام زمینی همچنین دارای ویتامین E و آنتی اکسیدان است و سیستم ایمنی را تقویت و از کم خونی، رنگ پریدگی و ضعف جلوگیری می کند.
بادام زمینی حاوی پتاسیم می باشد، پتاسیم موجب تنظیم فشار خون و تنظیم ضربان قلب می شود و از گرفتگی عضلانی و ادم جلوگیری می کند.
فسفر در بادام زمینی وجود دارد که جلوی ضعف و خستگی را می گیرد.
شهرستان انزلی واقع در کرانه جنوبی درای خزر افزون بر پنج هزار و ۲۰ هکتار زمین زراعی و چهار هزار کشاورز دارد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *