80632788-3898797

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان گفت : برداشت رسوبات تالاب انزلی از جمله طرحهای مطالعاتی پیشنهادی در سفر هیات دولت به استان خواهد بود .

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا دکتر ˈ علی منتظری ˈ اظهار کرد : باید مطالعاتی در خصوص نوع و مواد تشکیل دهنده رسوبات تالاب انزلی و قابلیت های استفاده از آن توسط کارشناسان صورت بگیرد .

وی تصریح کرد : برداشت رسوبات به شکل صحیح علاوه بر این که موجب لایروبی تالاب می شود فضای مناسب برای گردشگری و پرورش ماهی نیز ایجاد می کند .

وی در خصوص وضعیت برداشت از معادن شن و ماسه استان تصریح کرد : در اکثر رودخانه های گیلان مجوز برداشت شن و ماسه به صورت کنترل شده داده خواهد شد .

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان با اشاره به این که استان دارای حدود ۷۰ معدن است از واگذاری چند معدن جدید در هفته های آینده خبر داد .

به گفته کارشناسان رسوبات حوضه آبخیز تالاب انزلی به طور فزاینده ای در حال افزایش است و به علت ضعف عملیات آبخیزداری و تخریب بیش از اندازه حوضه آن سالانه ۵۸۵ هزار تن خاک به صورت رسوب به این تالاب سرازیر می شود .

هم اکنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن گل و لای ناشی از رسوبات حاصل ۴۰ سال شست و شوی چهار هزار کیلومتر مربع خاک حوزه های آبریز بازده رودخانه های منتهی به تالاب در تالاب انزلی وجود دارد .

تاچند دهه قبل عمق تالاب انزلی هشت تا ۱۱ متربود اما در حال حاضر ته نشین شدن رسوبات عمق آن را به سه متر رسانده است .

هم اکنون سرعت انباشته شدن رسوبات در کف تالاب ۱۰ برابر بیشتر از چهار دهه قبل است .

رییس جمهوری و هیات همراه روز چهار شنبه به گیلان سفر می کنند .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

ابتدا باید جلوی فاضلابهای شهری و صنعتی گرفته شود ، جلوی ورود سموم کشاورزی در این ابها گرفته شود ، بعد زباله ها جمع اوری شود ، بعد رسوب برداری شود ، رسوب برداری با این وضعیت هیچ سودی ندارد چون از یکسو رسوب برداری میشود و از سوی دیگر ضایعات وارد تالاب میشود

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۲ ۱۳:۰۶:

رسوبات تالاب انزلی خاصیت دارویی بالایی داره و از ارزش بالایی هم برخورداره. به جرات ارزش تالاب انزلی از لحاظ اکوسیستم منطقه و از لحاظ اقتصادی از کل چاههای نفت جنوب کشور با ارزش تره و متاسفانه تا بحال بهره برداری شایسته ای از آن صورت نپذیرفته .

a.n.z پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۴۵:

رسوبات تالاب انزلی خاصیت درمانی دارد!!!؟؟؟
میخوای مردم رو به کشتن بدی :-D :laugh:
شنیده بودیم برخی فلزات گرانبها یا حتی اورانیوم ممکنه توی تالاب باشه ولی خاصیت درمانی نه :shy:

guilak

گیلک

۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

تا بلایی بدتر از دریاچه ارومیه بر سر تالاب انزلی نیاید عمرا کاری انجام شود.اوایل انقلاب این کار را شروع نکرده رها کردند.فقط کمی رودخانه ها را لایروبی و تعریض کردند.دستشان درد نکند.

پاسخ