82081295-70737130[1]

بمناسبت روز جوان، بخشی از تالاب انزلی توسط فعالان جوان محیط زیست از زباله های شناور پاکسازی شد.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان انزلی روز پنجشنبه درحاشیه برگزاری این مراسم گفت: در این اقدام داوطلبانه ۳۰ نفر از فعالان محیط زیست برای پاکسازی دهانه ورودی رودخانه های پیربازار و پسیخان به تالاب، شرکت کردند.
اکبر میغی افزود: متاسفانه هنگام بارندگی شدید ، از طریق این دو رودخانه مقدار زیادی زباله وارد تالاب انزلی می شود .
وی با اشاره به جمع آوری حدود یک تن از زباله های شناور در برنامه امروز پاکسازی تالاب خاطر نشان کرد: این برنامه با همکاری ستاد ساماندهی جوانان و به دبیری اداره ورزش و جوانان شهرستان انزلی برنامه ریزی و با مشارکت فعالان و پرسنل محیط زیست انزلی انجام شد.
تالاب انزلی با حدود ۱۸ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.
این تالاب شامل بخش های شرقی ، غربی ، مرکزی ، سلکه ، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار ، از غرب به کپورچال و آبکنار ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.
تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
ورود انواع فاضلاب ها، رسوبات ورودی از رودخانه ها ، فقدان آبخیزداری مناسب ، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی ، برداشت بی رویه آب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی حیات تالاب انزلی را به خطر انداخته است.
احیاء حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر ، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین ، برداشت رسوبات ، نی زدایی و احیاء آبراهه های دارای شرایط اضطراری از جمله برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب انزلی عنوان شده است/ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *