13910414000150_PhotoA[1]

احمدعلی کیخا بعد از ظهر امروز در جلسه کمیته مدیریت تالاب انزلی با اشاره به اینکه تالاب‌ها یکی از زیستگاه‌ها در جهان به‌شمار می‌روند اظهار کرد: هر هکتار تالاب بدون آن‌که به آن دست برده شود ۲۰ هزار دلار برای کشورها درآمد ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: زمانی آمریکا با هدف توسعه کشاورزی تالاب‌ها در این کشور را می‌خشکاند اما امروز با هزینه‌های بسیار به‌دنبال احیای تالاب‌ها است.

کیخا به وجود ۲۴ تالاب در ایران اشاره کرد و افزود: سایت انزلی از تالاب‌های مهم در کشور محسوب می‌شود و سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری مشترک جایکا برای احیای تالاب انزلی تلاش می‌کند.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه جایکا با همکاری این سازمان تلاش می‌کند تالاب انزلی از لیست مونترو خارج شود، تصریح کرد: تلاش‌های بسیار خوبی در دستگاه‌های اجرایی گیلان در راستای همکاری با جایکا انجام شده است.

وی از اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال برای احیای تالاب انزلی از طرف دولت در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: سال‌های ۹۴ و ۹۵ مبلغ ۷۵ میلیارد ریال اعتبار برای احیای تالاب انزلی اختصاص پیدا می‌کند.

کیخا با تأکید بر تعامل بیشتر بین دستگاه‌های اجرایی گیلان با جایکا، بیان کرد: تشکیل کمیته‌های درون‌سازمانی در راستای اهداف پروژه احیای تالاب انزلی توسط دستگاه‌های اجرایی حائز اهمیت است.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست خواستار ایجاد بانک اطلاعاتی تالاب انزلی شد و خاطرنشان کرد: در مدت ۳۰ سال گذشته طرح‌های مختلفی در تالاب انزلی اجرایی شده و نیاز است این اطلاعات در اختیار مراکز تحقیقاتی گذاشته شود.

وی همراهی مردم محلی و مشارکت مردمی در اجرای طرح احیای تالاب انزلی را مهم خواند و یادآور شد: استفاده از دانش بومی برای احیای تالاب انزلی موثر است.

کیخا با تأکید بر نقش آموزش در مشارکت مردمی، اظهار کرد: تالاب انزلی باید با همراهی مردم محلی از فهرست مونترو خارج شود.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت شش تالاب کشور در لیست مونترو اشاره کرد و گفت: بیرون آوردن تالاب انزلی از فهرست مونترو نشان‌دهنده توان مدیریت تالاب‌ها در کشور است.

منبع: فارس

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

با مطالعه این گزارش متوجه می شویم که :دست اندرکاران محترم تازه به اهمیت تشکیل کمیته های درون سازمانی پی برده اند!!!هنوز تعامل و همکاری لازم بین دستگاههای اجرایی استان و کارشناسان جایکا وجود ندارد!!! بعلت عدم وجود اطلاعات از اقداماتی که در طول حدود چهل سال برای احیای تالاب انجام شده در نتیجه دوستان نمی دانند کجا بوده اند و به کجا می روند! می گویند همکاری مردم و استفاده از دانش بومی مهم و موثر است.معتقدند که با همکاری مردم محلی می توانند تالاب را از فهرست مونترو خارج کنند.در جایی هم اشاره دارند که ۲۰۰ میلیارد ریال در سالهای گذشته و ۷۵ میلیارد ریال در سالهای ۹۴ و ۹۵ به این پروژه اختصاص یافته است.نفرمودند منظورشان از سالهای گذشته در طی این حدود چهل سال است یا سالهای اخیر؟ اصلا چه بلایی بر سر این همه پول بی زبان آمده است.آیا پس از گذشت سالهای متمادی و صرف مبالغ کلان از بیت المال و پیش نرفتن کار و بدتر و وخیم تر شدن وضعیت تالاب و رودخانه هایی که به تالاب وارد می شوند نباید مسئولان و مدیران ارشد و بالا دستی از مسئولان اجرایی علت را جویا شوند؟!!! این چه سیستم اداری بی در و پیکری در این کشور حاکم است؟!!! محض رضای خدا بیایید یک بار و برای همیشه این کار را اصولی پیگیری کنید و بپایان برسانید.وقتی خود مسئولان این طرح اذعان دارند که دانش بومی و همکاری مردم راهگشاست پس این چه کاری است که دست استمداد بسوی بیگانگان دراز می کنید؟ نمی دانم شاید خداوند مقدر فرموده که روزی ژاپنی ها تا چند سال از سفره ما باشد.با کمی تفکر در می یابیم که هنوز عزم و اراده لازم برای انجام این کار بسیار مهم وجود ندارد.انشاالله بوجود بیاید.

پاسخ