عالیه صادقی نخستین بانوی رییس شعبه یکی از بانک های انزلی، موفق به کسب نشان مرغوبیت صنایع دستی سازمان جهانی یونسکو در رشته ˈرشتی دوزی ˈ شد.

این بانوی هنرمند عصر روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در خصوص چگونگی کسب این موفقیت گفت : سال ۶۹ یا ۷۰ بود که بعنوان نخستین زن رییس یکی از شعب بانکی انزلی منصوب شدم .

ˈعالیه صادقی ˈ افزود : سال ۱۳۸۱ پس از این که فرزند دومم وارد دبستان شد؛ با ۲۲ سال سابقه تقاضای بازنشستگی کرده و در زمان فراغت به کارهای هنری روی آوردم .

وی یاداور شد : طی این سال‌ها انواع مختلف رودوزی ها را تجربه کردم تا سرانجام با رشته قلاب دوزی ( رشتی دوزی ) در شهر رشت آشنا شدم و بعد از فراگیری آن، زیر نظر هنرمندان بنام این رشته ، نمونه های متعددی از طرح‌های سنتی را اجرا کردم.

این هنرمند خاطرنشان کرد: پس از ۹ سال فعالیت در این رشته، به این نتیجه رسیدم که باید تحولی در طرح و روش اجرای قلاب دوزی ( رشتی دوزی ) ایجاد شود تا با حفظ اصالت این هنر، از یکنواختی و تکرار کارهای پیشینیان جلوگیری شده و زمینه برای جذب هنر آموزان جوان به این رشته و زنده ماندن این هنر نزد مردم این دیار فراهم شود.

وی ادامه داد: علاقه ام به این رشته موجب شد که اقدام به تحقیق و یادگیری از استادان دانشگاه در زمینه رنگرزی و استفاده از فناوری نوین اینترنت در این زمینه کنم و کوشیدم کاری بالاتر از معمول با استفاده از مواد کاملا طبیعی ارائه دهم.

چنین بود که این بانوی هنرمند به رنگرزی نخ‌های ابریشم با مواد طبیعی مانند روناس ، زرشک ، مورت ، قرمز دانه و غیره در آشپزخانه خانه اش روی آورد و با امتحان کردن پارچه های مختلف، سرانجام پارچه عبایی دست بافی از پشم شتر را برای خلق اثرش انتخاب کرد.

صادقی سپس با همراهی پسرش که دانشجوی رشته معماری است؛ طرحی جدید بر مبنای هنر تذهیب ایرانی را روی این پارچه رسم و با نخ‌های رنگین ابریشمی چنان طرح بدیع و هنرمندانه ای آفرید که یونسکو نشان مرغوبیت صنایع دستی اش را بر آن نهاد.

این اثر سال گذشته در گیلان مهر اصالت را از سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی گیلان دریافت کرده و سپس به سازمان جهانی یونسکو معرفی شده بود.

به گفته صادقی؛ ۱۰ اثر به یونسکو معرفی شد که پنج اثر از جمله هنر رشتی دوزی وی نشان مرغوبیت صنایع دستی را دریافت کرد.

این بانوی هنرمند با اشاره به قیمت بالای پارچه عبایی دست باف از پشم شتر ( متری ۴۵ هزار تومان ) و نخ ابریشم کیلویی ۲۱۵ هزار تومان و رنگ‌های گیاهی ( قرمز دانه ۱۰۰ گرم ۳۰ هزار تومان ) گفت : اینها فقط هزینه های مواد مورد نیاز است ضمن این که چهار ماه روی این اثر کار کردم .

وی به مسوولان سازمان صنایع دستی توصیه کرد در نمایشگاه‌های صنایع دستی، کارهای خوب که نشانگر هنر هر کشور یا منطقه است را پس از تائید کارشناسان ارائه نمایند.

رشتی دوزی (قلاب دوزی رشت) یکی از رودوزی‌های سنتی ایران و از صنایع دستی استان گیلان است که در فهرست آثار ملی ایران – میراث فرهنگی ناملموس (معنوی) به ثبت رسیده‌است.

صادقی می گوید : اگر اداره صنایع دستی استان فضای مناسبی را در اختیارم قرار دهد، خوشحال می شوم این هنر را به دیگران بیاموزم .

وی با اشاره به این که پس از درگذشت پدر تنها انجام این کار هنری توانسته بی تابی وی را کم کند، به خانم‌ها توصیه کرد با روی آوردن به هنرهای دستی اوقات فراغت خود را به نحو مناسب بگذرانند.

عالیه صادقی قصد دارد با خلق آثار هنری ارزشمند، فرهنگ و هنر گیلان و ایران را به جهانیان بشناساند.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۱۲ آذر ۱۳۹۱

واقعا جای تبریک داره. برای خانم صادقی آرزوی موفقیت و سربلندی دارم …

پاسخ